Okunma

EURO 2016 İçin Terör Alarmı Uygulaması


08 Haziran 2016 Çarşamba 23:30
EURO 2016 İçin Terör Alarmı Uygulaması

Fransa, dünya çapında artan terör olaylarına nedeniyle 10 Haziran Cuma günü başlayacak EURO 2016 öncesi ülke çapında geniş güvenlik önlemleri almaya devam ediyor.

Fransa, yalnızca kolluk kuvvetleri ile sağlayamayacağını düşündüğü önlemleri, bir de mobil uygulama desteğinde sağlamayı planlıyor.

EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ev sahipliği yapacak Fransa, ülke içerisinde gerçekleşecek olası terör olaylarına karşı bir alarm uygulaması duyurdu.

16-06/08/gettyimages-5087212900.jpg

Fransa’dan teröre karşı alarm uygulaması

Fransa’da 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ülkeye yaklaşık 2 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda terör konusundan muzdarip olan Fransa’da benzer olaylara sebebiyet vermemek adına, aldığı güvenlik önlemlerinin kapsamını genişletiyor.

“SAIP” adındaki uygulama, “olağanüstü” herhangi bir olay hakkında kullanıcının mevcut coğrafi durumunu tespit ederek risk haritası çıkaracak.

Kullanıcıların uygulama bünyesinde alarm vermesinin ardından çıkarılan risk haritası sonucunda, kullanıcıların bulundukları konum koordinatları, posta kodu, adres bilgileri ile birlikte yetkililere ulaştırılacak.

Ayrıca, yetkililer olası tehlike durumunda Fransız vatandaşlara SAIP uygulaması ile alarm vererek, gerekli talimatları uygulama ile ulaştıracaklar.

16-06/08/bn-oj749_euros0_p_20160608070540.jpg

Fransız Hükümetin SAIP uygulamasını, terör olayları sırasında sosyal medyadaki bilgi kirliliği, enformasyon, dezenformasyon dolayısıyla takviye niteliğinde çıkardığı belirtiliyor.

Fransa ayrıca halihazırda AMBER adında kayıp çocukları bulmaya yarayacak bir uygulamayı ülke genelinde kullanıyor.

Venture Beat’te yer alan habere göre uygulama, Android ve iOS platformlarında ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Fransa ev sahipliğinde düzenlenecek EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, 10 Haziran Cuma günü Fransa ile İsviçre arasında oynanacak maçla başlayacak.

:: Fransa’nın terör olaylarına bir önlem niteliğindeki uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “EURO 2016 İçin Terör Alarmı Uygulaması”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Terörü kendileri gerçekleştirip. Korunmaya çalışmak ilginç.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bugün haberlerde bu etkinlik için tatbikat yaptıklarını gördüm. Tam bir cambaza bak oyunu, olası bir işid saldırısı karşısında masum insanları kurtaran bu sefer küçük tepecikleri aşan özel kuvvetleri ile senaryoyu kurmuşlar. Halbuki işid in sahibi olarak dünya ya biz mağduruz imajı verme müslümanları karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Düşünüyorum bu masum müslümanlarla ne alıp veremediğiniz var ateşi neden kendinize de değdiriyorsunuz kime hizmet ediyorsunuz işin içinden çıkamıyorum.

" EURO 2016 İçin Terör Alarmı Uygulaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere EURO 2016 İçin Terör Alarmı Uygulaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda EURO 2016 İçin Terör Alarmı Uygulaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "