Fukushima Nükleer Santrali’nde Son Durum!


03 Temmuz 2016 Pazar 14:00
Fukushima Nükleer Santrali’nde Son Durum!

Nisan 2011‘de Japonya‘da gerçekleşen Töhoku depremi, Fukushima‘da bulunan Fukushima Nükleer Santrali‘nde sızıntılara neden olmuştu.

Atmosfere radyoaktif madde salınması ile sonuçlanan olay, 1986′da Ukrayna‘da gerçekleşen Çernobil kazasından sonra en büyük nükleer santral kazası olarak tarihe geçmişti.

7. seviye nükleer tehlike olarak nitelenen kaza, 2 ölüme 37 fiziksel, 3 radyasyon patlaması olmak üzere 40 yaralanmaya sebep olmuştu.

Japonya’nın Fukushima bölgesi ise 1960‘ların başından beri nükleer radyasyon testlerine ev sahipliği yapmıştı. Etki alanı Pasifik Okyanusu olarak belirlenen radyasyonlar, günümüzde hala bölge canlı yaşamını tehdit etmeye devam ediyor.

Bilim insanları; su akımları, sıcak-soğuk su dalgaları, şiddetleri rüzgarlar nedeniyle okyanustaki radyasyona ilişkin net bilgileri ortaya koyamadıklarını ifade ediyorlar.

16-07/03/561f9b69e50aa9149c2b6427.jpg

Fukushima nükleer santralinde son durum

Japonya Fukushima Nükleer Santrali‘ndeki ve Pasifik Okyanusu‘ndaki son durum Japonya’da düzenlenen Goldschmidt Konferası‘nda ortaya konuldu.

Gelecek 5 yıla ilişkin tahminlerin de yer aldığı raporlar, gelecek süreçte devletlerin nasıl bir yol izleyeceğine dair bilgiler verdi.

Kimyasal Okyanus Grafikçisi ve Kanada‘daki InFORM Fukushima Projesi‘nde yer alan Jay Cullen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çevre ve kamu sağlığı açısından zamanında yapılacak gözlemlerin, değerlendirmelerin hayati önem taşıdığını ifade etti.

Toplantıda sunulan raporlarda ise, 2011 yılındaki felaketten sonra kıyı şeridi boyunca yükselen radyasyon miktarının yıl sonuna doğru en yüksek seviyeye çıkacağı yer aldı.

16-07/03/0ba2119f-c415-48e0-b222-beccf7784ee3_w640_s.png

Bilim insanları, mevcut radyasyon seviyesi Kuzey Amerika kıyıları dahil artış gösterse de, henüz insanları tehdit edecek bir seviyenin olmadığını dile getirdiler.

ABD, Japonya devletlerinin nükleer sızıntılara karşı alınabilecek en iyi tedbirleri almaya çalıştıkları, gelecek süreçte radyasyon seviyesi takibini birlikte gerçekleştirecekleri VOA’daki haberde yer aldı.

16-07/03/fuki.JPG

Fukushima‘nın geleceği nasıl olacak bilinmez; fakat her ne kadar insanlar için tehdit oluşturmayan bir seviyeden bahsedilse dahi, gidişatı kontrol edilemeyen nadir enerjilerden birinin varlığını öne sürdüğümüzde, var olan endişeler artabilir diye düşünüyoruz.
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Fukushima Nükleer Santrali’nde Son Durum!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçek nükleer ölçüm,bazı böcek türlerine geçmiş miktarın kontrolü ile anlaşı***** ***** böcekler,kontrol ***** edemeyene, bakmak ***** karşılaştırılmalı.Açık büyümüşse,sorun büyük.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer Japonya'da bazı bitki türlerinin populasyon yayılış alanı daralmış ve o bitki türü birbirine yaklaşıp sıklaşmışsa nesli tehlikeye düşmüş ***** o bitki türü, korumaya alınması ***** Santral kazaları için.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Buna benzer olaylar,eskiden ilave almadan tek başına ilerleyerek -bazı durumlarda- zemine geçmeden suyu hızla ***** bir balık türünü veya bir cins altında toplanan balık türlerini -aynı gölde- ***** av-avcı ilişkisi ile birbirlerine geç***** cins üzerinde öldürücü olmasa da başka cinse geçerken öldürücü ve tür neslini ***** insanlara geç***** su bitkilerine geç***** bitkilerine ise,böceklerle taşınır.Zeminsel taşınma yavaş fakat böceklerle taşınması hızlı.Bazı böcek türlerinde,birikmeden öldürür.Bitkide ise,populasyon genişlemesi yavaşlamışsa o bitkinin nesli tehlikeye düşmüştür.Bitki fizyolojisi ve bitki sosyolojisi ile ilgili.O vakit,bitki türü korunmaya alınmalı.Japonya'da yaşanıyor olması ***** türe ait bitkiler birbirlerine yaklaşır ve sıklaşır,populasyon yayılım alanı daralır.Bundan anlaşılabilir.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye'nin tamamı,yüksek dereceli depremleri yaş***** anlamı şu,Nükleer Santrali Türkiye'ye kim yaparsa yapsın,en ufak bir depremde Japonya'da ki nükleer santral faciasına yakın veya daha büyüğü yaşanacak.2. bir ihtimal,***** bence,hiçbir ülke bu riski üzerine almak ***** ölecek,doğal hayat 2-3 ilde ***** az 2-3 ***** kesin giriş***** ülkede,tüyü bitmemiş yetimin hakkı mevcutken,niye bu giriş***** Parti Hükümeti,iyi niyetli fakat,deprem ve nükleer santral iyi niyet mi ***** atılmış,önemli olan anlaşmaları fes etmek ve bu girişime son ***** için nükleer santral yapılmasın diye bir kanun hızlıca çıkarılıp,bu kanunun değiştirilmesi teklif bile edilemez diye de Anayasa'ya ***** Santraller,Türkiye'ye hiçbir vakit yapılmasın.Japonya'ya gelince,depremden dolayı yaşanmış.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu nükleer santralin,etkileri ***** bitki örtüsü***** Japonyada ki bilim inanları,bu şeyden sonraki değişimleri doğru bir şekilde bahsederlerse gerçek ortaya çı***** sayısında hızlı artış,habitat değişimleri mevcut -bu çok tehlikeli-,alt-türlerde yalıtılmışlık kırınımı mevcut -Japonya'nın doğal ekosistemini bozar,bu hızlı gerçekleşir izlenmesi kolaydır- bazı kelebek türlerinde renk değişimi -geçici mi bilinmez- bazı kelebek türlerinde beslendiği değil de yuva yapma yerlerinde,değişim olacak -kelebek türleri arasında değişik bir rekabet yaşanabilir,tür nesli tehlikeye girer,izlenip önlem alınmalı- şu an yaşananlar,bunlar.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan sizin de yorumlarınızın da…ben ormanda yaşicam…Bol oksijen oh mis

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Güvenle kullanabileceğimize inanıyor musun? Güvenlik denetimlerinin yıllar boyu eksiksiz yapılacağına? Herhangi bir saldırıya maruz kalmayacağına?!? Bir vaka olduğunda olabilecek felaketlerin önüne geçilebileceğine? Yediğin ete, süte, ota radayasyon yağmayacağına bu kadar emin misin? Çocuklarının sağlığını da düşündün mü? Düşündüğün zaman vatan haini mi oluyorsun?…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  ya sanki ülkede her şey düzgün de millet nükleere takmış zaten her gün sokakta yürürken bombayla ölme riskimiz yok mu varsın bir de nükleerimiz olsun ne olacak yani patlarsa hiç değilse yanımızda daeş itlerini de götürürüz

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu nükleerci arkadaşlara bak hele bak… ya arkadaş, denetim nedir bilinmeyen bir türkiye var. Kaldı ki 1950 lerde yaşamıyoruz. O zamanlar desen ki nükleer enerji şarttır, anlardım. Ama 2016 dayız. Yenilenebilir enerji kaynakları ile temiz enerji üretebilecekken neden 1950 lilerin yöntemlerini kullanıyoruz. Artık devletler elektrikli, güneş panel li arabalar uçaklar yapıyor uzaya gönderiyor ve biz neden nükleer yapıyoruz. Yarın öbür gün orada biri kendini patlatsa napacaz??? Mersinde yaşayan benim. Ama senin keyfin daha mı önemli benim yaşam ve sağlık hakkımdan. Şu ana kadar nükleere yapılan yatırımı yenilenebilir enerji kaynaklarına yapsaydık çok iyi şeyler olurdu. Ayrıca yılın 11 ayı güneş gören akdeniz illerine doldurun panelleri bak ne kadar elektrik çıkıyor. Üstüne bir de ar-ge kurun, arttırın verimliliği… dünyanın şuan yaptığı bu arkadaşım!

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle nukleerin alternatifi var. Bir yerde nükleer patlama oldu mu, o bölgenin bütününü gören çıkarın. Kesinlikle en iyi teknolojiyi kullansanız bile sizi kiruyamayacaktir. Elimizden bi şehrimizin gitmesindense nükleer gibi tehlikeli bir enerji sistemini kullanmayız. O bölge 100 tane nuler enerji santralinin parasını çıkartabilir çünkü. Elden gittikten sonra kıymet anlaşılır. İş işten geçer

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Nükleer Santral Turkiyenin ihtiyacidir. Ermenistanda bile bir santral var. Bir cok ülkede cift haneli 10 20 30 50 70 santral varken hele ki elektrigimizi DOGALGAZ SATIN ALIP uretirken bu disa bagimliligimizi ancak NUKLEER SANTRAL le sona erdirebiliriz. NEYMIS EFENDIM YENILENEBILIR ENERJIYE GECIYORMUS DUNYA E GECIYOR DA SANTRALLERI KAPATMIYORLARKI AKSINE YENI YENI SANTRALLER ACIYORLARKEN TURKIYEDE BUNU ISTEMEMEK VATAN HAINLIGIDIR CEVRE ILE ALAKASI YOK.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  En cok kirleten 8. Ülkeyiz. Yanlış oldu:)

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya yı en az kirleten 8. Ülkeyiz nereye az kirletiyoruz uydurmayın.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye ye en az 5 tane nükleer lazim yoksa muasir medeniyetler seviyesine çıkamayız. Nukleer lobisi haddini bilecek. Santrallerimizi yedirmeyiz doğa ve yesilliye hayır yasasin nukleer buharlari.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  4 tarafi suyla kapli halen elektirik uretnek icin nukler sanral kurmaya caksiyoruz denizlerle ilgili bir suru proje var elektirik uretimi icin ..

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Nükleere karşı çıkmak vatana ihanettir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiye dünyayı en az kirleten ülkelerden biri. gurur duymalıyız.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Her ülkede çift hâneli nükleer mevzûbahis ama bâzı "çevrecilerin" hiç umrunda değil. Ama Türkiye 2 tane yapmaya kalkınca abooov!

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Birisi nukleeri savunan bir yazi yazmis,daha ulkesinin insanini limanlarini savunamayan devletin nukleer santrali yapip isletime sokmasi ne derece dogru olacak zeka kupu arkadasim ve olasi bir saldirida ya da depremde radyason sizintisi oldugunda da ayni hassasiyeti gosterip hukumeti savunacakmisin hala yavas yavas ulkeler nukleerden vaz gecerken bir tanesini acmak cok dogru bir taktik degilmi gunes ve ruzgar enerjisi icin kim harcama yapacakki zaten.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  rüzgar ve guneş en iyisi

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Nükleer Santral var diye ben hiç ayaklanan Japon Amerikalı İsrailli adamlar görmedim. Bizimkiler daha santral kurulmadan çevreciliğe soyundular. Santrale karşı çıkıp ülke gelişmiyor diye sızlanmayacaksın kardeşim o zamma

" Fukushima Nükleer Santrali’nde Son Durum! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fukushima Nükleer Santrali’nde Son Durum! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fukushima Nükleer Santrali’nde Son Durum! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!