Okunma

Galileo uydu sistemi hizmete girdi mi?


19 Aralık 2016 Pazartesi 04:00
Galileo uydu sistemi hizmete girdi mi?

Bugün navigasyon sistemi olarak telefonlarımızda ve otomobillerimizde kullandığımız GPS sistemi, aslında ABD Savunma Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda tasarladığı Global Positioning System’a dayanıyor.

ABD uçaklarının ve füzelerinin hedefi vurabilmesi için tasarlanan bu sistem ise bugün artık eski oluşu nedeniyle ihtiyacı tam olarak karşılamıyor.

Rusya ve doğu bloku ülkeleri ise güvenlik sebebiyle GPS’i kullanmaktan çekiniyor ve kendi uydu navigasyon sistemini kullanıyor.

Sivil navigasyon için yeni bir seçenek

Aynı güvenlik endişelerini Avrupa ülkeleri de taşıyor ve NATO üyeleri olmalarına rağmen, kendi navigasyon sistemine sahip olmak istiyorlardı.

İşte bu çabaların sonucunda oluşturulan Galileo uydu navigasyon sistemi artık online oldu. 

Planlanan 30 uydudan 18’i dünya yörüngesine oturdu ve artık sistem çalışmaya başladı. Avrupa Birliği’nin GPS’i olarak tanımlanan EGNOS’un en önemli parçası olan Galileo sistemi sayesinde EGNOS da pratik olarak anlam kazandı.

Sistemi kullanmak ücretsiz ancak Galileo sinyallerini kullanmak için bu sistemle uyumlu donanıma sahip telefon veya navigasyon cihazlarını edinmek gerekiyor.

Piyasadaki telefonların çoğu ise şu anda GPS sistemiyle uyumlu.

Ancak yeni piyasaya çıkacak telefonlarda, hem GPS hem de Galileo arasında seçim yapmak mümkün olacak. 

Galileo uydu navigasyon sisteminin GPS’e oranla çok daha hızlı ve çok daha isabetli, yüksek çözünürlüklü bir sistem olması nedeniyle daha fazla tercih edileceği düşünülüyor.

:: Galileo sistemini GPS’e alternatif olarak kullanmayı düşünüyor musunuz?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Galileo uydu sistemi hizmete girdi mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlarida siralasaydiniz ama 2017 de tanitilacak telefonlar sahip olacak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gps out Gallileo in

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Galaxy S7 de varmı o sistem donanımsal bir özellik galiba yazılımla çözebilirmiyiz ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hangi telefonda var?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Amannnn bende bişey sandım

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Haydaaaa, yine telefon mu alacaz arkadaş

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Google Pixel destekliyor donanimsal olarak

 8. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıldır bekliyorduk Şimdi de telefon uyumsuz deniyor..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Benim telefon direk Göktürkten konum alıyor. Şaka bi yana artık kurtulalım şu gps saçmalıpından yenileri gelsin açık alanda bile 50mt hassasiyet veriyor eskidi yani

" Galileo uydu sistemi hizmete girdi mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galileo uydu sistemi hizmete girdi mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galileo uydu sistemi hizmete girdi mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "