Okunma

Bu yazılım geleceği görüyor!


14 Haziran 2018 Perşembe 11:30
Bu yazılım geleceği görüyor!

Geleceği gören yazılım, yapay sinir ağlarının hangi seviyede olduğunu gösteriyor. Geleceği gören yazılım ile bir kişinin 1 dakika sonra neler yapacağı tahmin edilebiliyor.

Geleceği gören yazılım: Bilim kurgu değil!

Almanya’daki Bonn Üniversitesi’nden bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilen bir süreç, bilgisayarların insan davranışlarını bir dakika önceden doğru bir şekilde nasıl öngörebileceğini ortaya koyuyor. Bilim kurgu filmlerini anımsatan bu yazılım, bir dakika sonrasını görebiliyor.

Yazılım şu an için bir dizi sıraya göre ilerleyen işlemlerde doğru bir şekilde çalışıyor. Örneğin; yemek yapan bir kişinin nasıl bir sıra izleyeceğini önceden tahmin edebiliyor. Sinir ağlarının kullanıldığı sistem, öncelikli olarak kişinin hareketlerini takip ediyor. Eğer tahıl ve kase alındıysa, süt koyma işlemi için mesafeleri dikkate alarak kendi algoritması kapsamında bir zaman belirliyor. Daha sonraki işlem için ise tekrar bir zamanlama yaparak, gelecek davranışlar için tahminlerde bulunuyor.

Araştırmacılar, 40 saniyeye kadar doğruluk sağlayabildiklerini belirtiyor. Bu çalışmada ekibin hedefi, doğruluk payını artırarak, daha uzun süreyi öngörebilmek olacak. Ekibin kısa süreli hedefinde ise ilk 3 dakikayı öngörebilmek var.

Birçoğumuzun kullandığı klavyeleri düşündüğümüzde, alışkanlıklarımızdan faydalanarak önceden ne yazacağımızı tahmin ediyor. Dolayısıyla bir yazılımın alışkanlıklarımızın kapsamında gelecekteki davranışlarımıza yönelik tahminde bulunması aslında çok da sıra dışı bir durum değil.

geleceği gören yazılım

Çalışmanın, yapay zekanın insan davranışlarını tahmin etme konusunda sağlam bir zemin oluşturulmasında önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Ekip, çalışmasını Salt Lake City’deki Bilgisayar Görme ve Örüntü Tanıma konulu IEEE Konferansı’nda sunacak.

Aşağıdaki video ile yazılımın nasıl gelecek öngörüsünde bulunduğunu izleyebilirsiniz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Bu yazılım geleceği görüyor!”

 1. Kerim dedi ki:

  Yani insanlar artik oyle bir hale gelmisler ki, tahmin edilebilirler. Kurgulanmis yayinlari izleye izleye, ayni onlar gibi davranma egilimindeler. Ozgun bir birey bile olamiyoruz arkadas. Yemek kitabi bize ne derse aynisini yapiyoruz. Arkadas belki firina atmasak, kizartsak daha guzel olacak. Deneyin, yanilin, gene deneyin, gene yanilin, dogruyu bulana kadar deneyin, gelisin.

 2. Kerim dedi ki:

  Muneccim yazilim. :)))))

 3. Anonim dedi ki:

  Yani öngörüyü geleceği görmek olarak adlandırıyorsanız, analistlerede müneccim diyor olmalısınız efenim..

 4. ZootHii dedi ki:

  Sen tum ihtimalleri eger girebilirsen isleyebilirsen matematiksel hesaplamalarla gelecegi gorebilirsin fakat kelebegin bir kanat cirpisi bile gelecegi degistirir

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Payback filmi gibi

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Person of interest

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim aklıma direk olasılıksız geldi olasılıkları hesaplayıp en olası olanı en doğru olanı söylemek

" Bu yazılım geleceği görüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu yazılım geleceği görüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu yazılım geleceği görüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "