Geleceğin En Büyük Şirketi Kim Olacak?


26 Ekim 2015 Pazartesi 09:30
Geleceğin En Büyük Şirketi Kim Olacak?

Yeni çağın en önemli sinyalini, Volkswagen emisyon skandalı verdi. Ardından Tesla‘nın otomobil güncellemesi geldi. Güncelleme dediysek, servise gidip, yeni parçalar takılması olarak düşünmeyin. Yeni sistemde bu da cep telefonu gibi Wi-Fi ortamında yapılabiliyor. Daha da ilginci, bu güncelleme ile sürücülü olan otomobil, sürücüsüz hale geliverdi.

Bu olurken, Türkiye‘de 2020 yılında seri üretimine geçilebilecek bir “yerli araba” tartışmasına başladı. Alkışlanır ama sanki beş yıl geç kalmış gibi…

Sonuçta dev dönüşümlerin yaşandığı bir dönemdeyiz… Ve geleceğin en büyük şirketi üzerine kafa yormamız gereken günlerdeyiz…

Bu bağlamda hemen öngörülerimden birini paylaşıyorum: Önümüzdeki 10 yıl içinde, dünyanın en büyük şirketi Uber olabilir.

Niye mi?

Modern taksi servis şirketi Uber, kiralık araçlar ve taksilerle, cep telefonunuzdaki uygulama ile olduğunuz yerden sizi alıp, gideceğiniz yere götüren lüks bir servistir.

Uber, bu haftaki seçimde seçmenleri sandığa ücretsiz taşıyacağını ilan etti. İyi duyurabilirse, müthiş çıkış yapabilir. Benzeri atılımları dünyanın her yerinde de yaptığını düşünüyorum.

Yeni ulaşım sistemi, bütün dünyada hızla yayılmaya devam ederken, dört yılda aralarında yüzyıllık olan dünya otomobil üreticisi ve otomotiv servis şirketlerini geçti.

15-10/26/uber.jpg

Bugün Uber, 20 milyar dolara yaklaşan piyasa değerlemesiyle kafaları karıştırmaya devam ediyor. Öyle, son bir yıl içinde dünyada en fazla değer kazanan şirket oldu. Facebook, ancak ikinciliği alabildi.

Otomotiv ve servis şirketlerinin piyasa değerleriyle kıyaslarsak, Uber’in bu değer artışının dünyadaki şehir içi ulaşım dengesini nasıl değiştireceğini daha iyi anlarız.

Dünyanın en büyük araç kiralama şirketlerinden Hertz’in piyasa değeri 12.4 milyar dolar, Avis’in 6.3 milyar dolar, Fiat’ın ise 12.9 milyar dolar olarak biliniyor. 

Diğer sektörlerdeki şirketlerle de kıyaslayabiliriz: Best Buy 10.1 milyar dolar, Sony 16.8 milyar, Mitsubishi Motors 10.4 milyar dolar, Hyatt Otelleri 9.6 milyar dolar.

Uber, geçen ay İstanbul’da pek çok tekne kiralayarak, Boğaziçi’nde deniz taksi uygulamasına benzer bir atakta bulundu. Bu ilginç uygulama, dünyada da ses getirdi.

Geçen hafta ise, Uber uygulamasına sahip kişilere bedava Magnum dondurma servisi yapıldı. Rakam açıklanmamakla beraber, 10 bin civarında dondurma talebi geldiğini duydum.

Resmi olarak 18 bin taksinin olduğu bir şehirde, 10 bin rakamının boyutlarını siz hesap edin. Sonra bunu dünya ile kıyaslayın ortaya çıkan rakamları da hesaplayın…

Çin’de son bir yıl içinde 1 milyon Uber sürüşü gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Uber’in bu dev pazar için bu yıl da 1 milyar dolar yatırım yapacağı konuşuluyor.

Aynı şekilde, elektrikli arabalarıyla büyük çıkış yapan Tesla’nın bir modelinin bütün araçlarının Uber tarafından satın alınacağı da diğer söylentiler arasında.

Uber, rakipsiz olarak bu alanda üç, beş yıl devam ederse, dünyanın en büyük şirketi haline gelebilir. Daha şimdiden 200-300 milyar dolarlık gelecek değerinden bahsediliyor.

Bütün bunlar için ön şart, Avrupa’da ve Asya’da yaşadığı hukuki ihtilafları çözmesi gerekiyor.

Konuya eğilmemi gerektiren diğer durumlar ise önceki hafta yaşanan satın alma olayları oldu.

Teknoloji sektöründeki en büyük satın almalarından biri gerçekleşti. Dell bulut teknolojisi hizmeti veren EMC’yi 67 milyar dolara bünyesine kattı. Dell, 2 trilyon dolara ulaşan bulut teknolojisinde kendini konumlandırmak için bu satınalmayı gerçekleştirdi.

Tarihi dönüşüm anlarından birini yaşıyoruz. Muhtemel ki yeni rakipler çıkacak ve yeni düzenlemelerle Uber, alanında tek başına kalmayacak. Belki Amazon, kitap satışıyla başladığı bu iş yaşamında lojistikten yeni alanlara sıçrayacak.

2010 sonrası teknolojiyi 3G belirlemişti. Yani data paylaşımı mobilde devrim yapmıştı.

2020 yılı sonrasını belirleyecek olan ise 4G ile 5G olacak. Yani nesneler arası iletişim ve akıllı cihazlar dönemi bütün teknoloji şirketlerinde eksen kaymasına sebep olacak. Dell satın almasında olduğu gibi bulut sistemler şimdiden 2 trilyon dolarlık pazar oluşturdu, yarın ne olacağına dair net öngörüler yok elimizde.

Bigdata, bulut ve akıllı cihazlarda kim daha inovatif olabilirse, gelecekte söz sahibi olacak olan da odur. 2014 yılının en büyük ilk 100 markasından en fazla değer artışı kazanan Facebook ve Apple oldu.

Apple, ürünleriyle mi yoksa Apple Store ve Apple Pay ile mi değer artışı sağlıyor, bunu iyi hesap etmek gerekiyor.

Bir de yeniden tanımlamamız gereken faaliyet alanları var. Amazon bir perakende şirketi mi bir teknoloji şirketi midir? Malum drone ile paket ulaşımı projesi hala tartışılıyor. Geçen yıl marka değerini yüzde 30 artırdı. Bu yıl da en az bu kadar artıracağını düşünüyorum.

Facebook, Google ve Amazon kurucuları yanı sıra beni etkileyen en önemli Elon Musk oldu. Son Volkswagen emisyon skandalı, Musk’ın faaliyet alanlarının gelecekte ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Tesla güncellemesinde olduğu gibi “Yeni bir milat başlıyor”.

5G sistemlerinde Çinli Huawei iddiasını sürdürecek gibi görünüyor. Bu yıl Samsung, biraz frene basmış görünse de yeni çıkışlar aradığını düşünüyorum.

Google, hem software hem de hardware olarak hamleler yapıyor. Facebook’un dünyanın her yerine ücretsiz internet hamlesine ülkelerin nasıl cevap vereceğini bilemiyorum. Uzayın kullanımına dair yeni uluslararası sözleşmeler ortaya konulabilir.

Sonuçta, şimdiki teknoloji şirketleri sıralaması önümüzdeki beş yıl içinde mutlaka değişecek. Haliyle dev satın almalar ve birleşmeler dönemine tekrar girdiğimizi düşünüyorum. Geleceğin çılgın dünyasında oyuncular değişecek, şimdiden hazır olun!

:: Sizce geleceğin en büyük şirketi kim olacak?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Geleceğin En Büyük Şirketi Kim Olacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler güzel yazı yazmışsınız böyle yazılar daha çok isteriz sdn ve techinside ekibi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler güzel yazı olmuş.Bu tip güzel yazıların devamını ***** çalışmalar SDN Ve Techinside

 3. Girol dedi ki:

  en buyuk Google olacak.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Haberler bu şekilde yazılırsa haberle ilgim olmasa bile okurum metin o kadar akıcı ki hep böyle haberler yapın

 5. Fatih Baþaran dedi ki:

  Internetin babasi sayilan google bence dunyanin en degerli markasi olacak. Samsung ekosistemini gelistirebilirse, Apple i gecebilecegini dusunuyorum. Bu arada uber in degerlemesi 20 degil, su an 60 milyar dolar civarlarinda.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  99'dan beri ulusal camiada bu derece harika bir sentez ile kronolojik olarak ele alınan bilimkurgu, bilim, ekonomi, teknoloji vb. alt dalları içine alıp kasırga gibi kavurup ortaya çıkmış bir yazı okumadığıma yemin edebilirim. Üst düzey bir yazı olmuş. Saygılarımla emeğinize sağlık. Kaleminize ve zihninize kuvvet. Ömer Turan

 7. SDN Okuru dedi ki:

  resmi görünce hatırladım. Silicon Valley 3. Sezon ne zaman bilen var mı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Keşke hep böyle Yazılar paylaşılmış olsa…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ben dünyanin en degerli sirketi ***** ***** herkes görecek.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Eleştirilen yorumlar kabul edilmiyor sanırm. Çok güzel yazı olmuş mükemmel elinize sağlık çok kreatif harikasınız ağladım okurken…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bir solukta okudum. Demek ki yazı iyi olunca okunuyormuş. Sanırım uber bizde daha tam olarak yaygın değil.

 12. Sansar667 dedi ki:

  apple gidici samsung kalici. Windowsun rahat 20 yili daha var. Google gibi firmalara da bisey olmaz.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Google ve apple olmaya devam eder gibi geliyor bana

 14. SDN Okuru dedi ki:

  80 milyon kişi şuraya bir yerli firma sokamayacak mıyız ?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  şukunu verdim

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Fikri bey 2 adet yazınız var. Sitedeki 1000 yazıya bedel nitelikte. Eline gözünüze sağlık. Harika! Uber bir yazı 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji şirketleri 1-2 yıllık planlama yapmazlar en az 5-10 yıllık yane bu yazılanlar daha eski planların hayata geçirilmesinden ibaret

 18. YiðitBey dedi ki:

  Onumuzdeki 20 yil icin tahminim:nApple, batmanin esigine gelecek ve Steve Jobs gibi birisi, eger sirketin basina gelmezse, sirket buyuk bir deger kaybi yasayacak.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  elon musk sadece tesla da değil uzay programı ile de çok farklı bir yolda ilerliyor. bunu gözden kaçırmış olabilirsin ama turistik uzay gezileri de ilginç bir kulvar. benim hala uber in böyle bir hızla büyümesini aklım almıyor. her kültürün kabul edebileceği bir iş sistemi değil gibi geliyordu bana. baya bir yanılmışım anlaşılan 😀

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Birden fazla üzerine uzuun uzun konuşulacak şeyler ama özet çok hoşuma gitti. Elinize sağlık

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede nitelikli bir yazı olmuş.Emeginize saglık.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Hane microsoft

 23. SDN Okuru dedi ki:

  başlığı drğiştirin abi biz mi öğretelim ya ordaki soru kim mi olur be? şireket kişi mi?

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecek on yılın en büyük şirketi: A P P L E

 25. SDN Okuru dedi ki:

  On numara makale. Tesekkur ederiz.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Uzun zamandır gerçekten okunduğuna değecek birşey yazmışınız. Teşekkürler.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  güzel yazı, beğendim

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Google i ***** 10 15 yil ileriye gire yapiyor. Bir urun cikardiginda insanlar onu algilamiyor ama 5 yil sonra en sik kullanilan urun oluyor.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  En çok rahatsız olduğum sdn sorunu her defasında İngilizce kelime kullanıyorsunuz madem çok iyi İngilizceniz tamamiyle İngilizce yazın o zaman

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Sitedeki tüm haberleri okurum en kaliteli yazılardan biri olmuş emeğinize sağlık.

" Geleceğin En Büyük Şirketi Kim Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin En Büyük Şirketi Kim Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin En Büyük Şirketi Kim Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "