Okunma

Gezegen keşfi için yapay zeka kullanılıyor!


15 Aralık 2017 Cuma 11:00
Gezegen keşfi için yapay zeka kullanılıyor!

Gezegen keşfi çalışmaları, yüz binlerce sinyalin analiz edilmesiyle oldukça uzun ve yorucu bir süreç. NASA, yeni yapay zeka sistemi ile elde edilen görüntüleri analiz ediyor ve gezegen keşfi çalışmalarını hızlandırıp, daha kolay hale getiriyor.

Gezegen keşfi çalışmaları

İnsanoğlu binlerce yıldır gökyüzüne bakarak gezegenleri ve yıldızları keşfetmeye çalıştı. Teleskoplar, uzay uçuşları, dijital kameralar ve bilgisayarlar bu gözlemlerde bizlere yardımcı oluyor. Soğuk, uzak ve küçük olan dış gezegenlerin keşfinde artık makine öğrenimi de araştırmacılara yardım edecek.

Kepler dört yılda yaklaşık 200.000 yıldız gözlemledi. Her 30 dakikada bir resim çekerek yaklaşık 14 milyar veri noktası yarattı. Bu 14 milyar veri noktası, yaklaşık 2 katrilyon olası gezegen yörüngelerine dönüşüyor. En güçlü bilgisayarların bile analiz etmeleri gereken çok miktarda bilgi, zahmetli ve zaman alan bir süreç oluşturuyor. Bu işlemi daha hızlı ve etkili yapmak için makinenin öğrenmesinden faydalanılacak.

Gezegen keşfi

TensorFlow adlı sistem ile 15.000’den fazla Kepler sinyalini içeren veri kümesini analiz edebiliyor. Verileri desenler, yıldız potları ve ikili yıldızlar olarak sınıflandırarak gezegen keşif çalışmalarını hızlandırıyor. Yapılan testlerde sistemin yüzde 96 oranında doğru tespit yaptığı keşfedildi.

Gezegenlerin keşfedilmesinde yapay zeka kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Gezegen keşfi için yapay zeka kullanılıyor!”

  1. dedektorpowerpulse dedi ki:

    Teknolojik gelişim insanı en derinden heyecanlandıran bir duygu haline geldi. Ülkemizde en ufak bir çalışma yok. Olan da sadece devletten hibe alabilmek için takla atan sahte adamlar. Bu aptallık çok sıktı beni bu gidişe bir dur demek gerek.

  2. Zeki dedi ki:

    BRAVO Kerim tam yazmak istediğim yorumu harfiyen yazmışsın.

  3. Kerim dedi ki:

    Bence yatirimlar dunyayi daha yasanabilir bir yer yapmak icin yapilmali. Bu tur seyler sonra yapilacak seylerdir. Once bir dunyamizi guzellestirelim, fosil yakitlardan kurtululaim, gunesi ve ruzgari etkin bir sekilde kullanalim, cevreyi kirleten ne varsa hepsini hayatimizdan cikarmaya gayret gosterelim,… Sonra gezegen mi kesfetmek istiyorsunuz, buyrun edin. Ama simdilik gezegen kesfetmeye ihtiyaci yok insanligin. Hersey de ayni anda yapilmaz.

" Gezegen keşfi için yapay zeka kullanılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gezegen keşfi için yapay zeka kullanılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gezegen keşfi için yapay zeka kullanılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "