Okunma

Gizli Bilgiler, Alexa’da İfşa Edildi!


19 Nisan 2009 Pazar 18:45
Gizli Bilgiler, Alexa’da İfşa Edildi!

Farklı metotlarla web sitelerinin reytinglerini ölçen ve kıyaslama yapmaya olanak sağlayan Alexa, yenilikler serisine tam gaz devam ediyor. Arabirimini daha kullanışlı hale getiren, daha fazla kaynaktan istatistik alabilen ve doğru listeleri oluşturmak için çalışan Alexa, bu birikimlerini paylaşmaya başladı.

Hangi Kelimelerle Sitelere Giriliyor?

Herhangi bir web sitesi hakkında bilgi almak istediğinizde, size sunulan trafik bilgilerinin yanı sıra, arama motorları üzerinden o sayfaya ne kadar gelindiği, hangi anahtar kelimelerin daha çok kullanıldığı, siteye girenlerin öncesinde ve sonrasında hangi web sitelerini ziyaret ettikleri, site ziyaretçilerinin demografik verileri (yaş, cinsiyet, vb) gibi bilgiler, herkes tarafından görülebilir durumda.

Bunlar Ticari Sır mı?

 

Milliyet.com.tr’ye arama motorları üzerinden ulaşılırken
en çok tercih edilen kelimeler.

Arama motorlarından hangi kelimeler kullanılarak siteye gelindiği, web sitesi sahipleri tarafından genellikle gizli tutulan bilgiler arasında bulunuyor. Rakip siteler, bu anahtar kelimesi üzerine içerikler oluşturarak savaş başlatabiliyorlar.

Örneğin; Milliyet gazetesinin web sitesine gelen ziyaretçilerinin büyük kısmı arama motorlarından geliyor. Kullanılan kelimeler arasında 5. Sırada Adriana Lima bulunuyor.

Bu kadar büyük trafik yaratan bu basit içerik, rakip yayınlar tarafından hedef alınabiliyor ve Adriana Lima ile hazırlanan yeni içeriklerin, ilgili arama listesinde Milliyet‘ten önce çıkması için çabalayabiliyorlar.

:: Yeni bilgiler, sizin için faydalı oldu mu?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gizli Bilgiler, Alexa’da İfşa Edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gizli Bilgiler, Alexa’da İfşa Edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gizli Bilgiler, Alexa’da İfşa Edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "