Google Analytics’i Adwors İle Kullanma


23 Kasım 2012 Cuma 08:00
Google Analytics’i Adwors İle Kullanma

Kullanıcıların sitenize nasıl geldiğini, sitenizi nasıl kullandıklarını ve sitenize nasıl geri gelmelerini sağlayabileceğiniz fikirleri, bulmanızda yardımcı olabilecek metriklerdir.

Çevrimiçi reklamcılık çalışmalarınızı nasıl geliştireceğinize, çalışmalarınızın başarı durumunu görmenize yardımcı olabilecek metrikleri, Google Adwords hesabınız üzerinden görebilmeniz için Google Analytics ile Google Adwords Hesaplarınızın birbirlerine bağlı olmaları gerekir.

Peki Google Adwords Üzerinden Görebileceğimiz Optimizasyon Yaparken de Bizim İçin Çok Önemli Olabilecek Bu Metrikler Nelerdir?

– Hemen çıkma oranı,

– Ort. Ziyaret Süresi,

– Sayfa/Ziyaret sütunları

Hemen Çıkma Oranı:  Hemen Çıkma Oranı, sitenize yapılan ve hemen çıkılan ziyaretlerin oranıdır.  Hemen çıkma, bir oturum veya ziyaretteki tek bir sayfa görüntüleme veya tek bir etkinlik tetikleme olarak hesaplanır.

Ort. Ziyaret Süresi: Kullanıcının sitenizde kaldığı sürenin ortalama uzunluğu.

Sayfa/Ziyaret: Ziyaret başına görüntülenen ortalama sayfa sayısı.

Hemen çıkma oranı, Ort. Ziyaret Süresi, Sayfa/Ziyaret sütunları, sadece Kampanyalar ve Reklam grupları sekmenizden etkinleştirebileceğiniz sütunlardır.

 

Peki bu metriklerin bize yararı nedir?

Bu metrikleri görüntüleyerek, kullanıcıların reklamlarınıza tıkladıktan sonra hedef url’nize yani açılış sayfanıza ulaştıktan sonra ne yaptıklarına dair bir izlenim kazanırsınız ve bu izlenimi kazandıktan sonra kampanya ve reklam gruplarına farklı bir bakış açısı ile teklifler, reklam metinleri, bütçeler,açılış sayfaları hakkında daha net kararlar almanıza olanak tanır.

 

Örneğin bir kampanyanızda Tıklama Oranı(TO)’nın yanında Hemen Çıkma Oranı’nı da görüntülemek, kampanyanızın başarısı ve etkinliği hakkında daha ayrıntılı bilgiler verebilir.Bu bilgi ile kampanyanızı veya reklam gruplarınızı oluşturma,geliştirme ve tasarlamada daha net olumlu kararlar almanızı sağlayabilir.

Google Adwords üzerinden görebildiğimiz Analytics metriklerini aktif etme

Unutmamamız gereken, Google Adwords hesabımız ile Google Analytics hesabımızın birbirine bağlı olması gerektiği. Hesaplarımızın bağlı olduğundan emin olduktan sonra yapmamız gerekenler;

Hesabımıza giriş yaptıktan sonra “Hesabım” sekmesine tıklayıp aşağıya doğru açılan pencerede “Bağlı Hesaplar” sütununu tıklayınız. Açılan sayfada sol tarafta bağlı olan Google Analytics hesabınız görünecektir, üzerine tıklayın ve ortada açılan profil bölümünde görünen Google Analytics hesabınızı “ekle” sütununa basarak ekleyiniz.

Daha sonra “Sütunları Özelleştir” bölümünde Google Analytics metriklerini göreceksiniz ve oradan istediğiniz metrikleri ekleyebilirsiniz.

Google Adwords’e eklenen bu yeni özellik sizin için ne kadar önemli bilinmez ama Google Analytics ile daha çok ilgili kullanıcıların mutlaka kullanması gereken bir yenilik.

Sadece Hemen Çıkma Oranlarına bakmak için Google Analytics hesabına girmenize gerek kalmadı ve optimizasyon yaparken unutulacak, gözden kaçırılacak bir duruma Adwords Ekibi bu küçük yenilik ile son verdi.

Bu yazı Sempeak Google Reklam Ajansı‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır. 

:: Google Analytics kullanıyor musunuz?


  
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Analytics’i Adwors İle Kullanma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Analytics’i Adwors İle Kullanma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Analytics’i Adwors İle Kullanma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!