Google, Avustralya’da da geri adım attı!


17 Şubat 2021 Çarşamba 12:13
ABONE OL
Google, Avustralya’da da geri adım attı!

Google, Fransa’nın ardından sorun yaşadığı Avustralyalı medya devleriyle telif konusunda önemli anlaşmalar yapmaya başladı. Google’ın yeni adımı, dünya çapındaki haber kaynaklarına yaklaşımı konusunda önemli bir politika değişikliğine işaret ediyor.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Google, arama sorgularında ortaya çıkan hikayeler için Google’ı haber yayıncılarına ödeme yapmaya zorlayacak bir yasa tasarısı nedeniyle Avustralya hükümeti ile karşı karşıya gelmişti.

Küçük yayıncıların rekabet etmesi zorlaşabilir

Şirket, bir noktada Google Arama‘nın sağladığı haber bağlantıları ve snippet‘ler için ödeme yapmak zorunda kalırsa, arama motorunu tamamen Avustralya‘dan çıkarmakla tehdit etmesiyle, çatışma neredeyse yüzleşmeye dönüştü.

Şimdi ise, geçen hafta bir senato komitesinin tasarısının parlamentodan geçip yasalaşmasını tavsiye etmesinden sonra, Google daha uzlaştırıcı bir yaklaşım benimsiyor gibi görünüyor.

Öyle ki Google, Salı günü bir medya devi ve Media Code için lobicilerden biri olan Nine Entertainment ile yıllık 30 milyon AU doların üzerinde bir anlaşma imzaladı.  İmzalanan anlaşma Nine’ın sahip olduğu birçok haber mülkünden biri olan Sydney Morning Herald tarafından bildirildi.

TV, radyo ve basılı yayınlarda mülk sahibi olan başka bir Avustralyalı medya olan Seven West ile benzer bir anlaşmadan sonra gelen 30 milyon AU dolar değerindeki anlaşma, Google ve Facebook ile kazançlı anlaşmaları kesmeye çalışan Avustralya’nın büyük yayıncıları için iyi bir haber olarak değerlendiriliyor.

News Showcase, Şubat ayı başında Avustralya’da yayınlandığında, ilk olarak kaydolan yedi yayın, Google’dan 200.000 AU dolar ile 2 milyon AU dolar arasında para aldı. Google daha önce Nine’ın News Showcase’e katılmasını istediğinde, Nine tereddüt etmişti.

Hatta bir nine sözcüsü Şubat ayı başlarında yaptığı açıklamada, “Tekellerin yaptığı budur, Google Showcase şeklinde bir teklifte bulunurlar, ancak pazarlık yapmayı teklif etmezler.” dediği bildirildi.

Ancak Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai’nin Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile “yapıcı” görüşmeler yaptıktan sonra Nine’ın kararının değiştiği ifade ediliyor.

Google’a karşı yapılan bu hamlenin herkes için adil Medya Yasasının kamu yararına çalışan gazeteciliği desteklemek adına olduğu söylense de, News Corp. gibi medya devlerine orantısız şekilde fayda sağlayacağından, küçük yayıncıların rekabet etmesini zorlaştırıcağına dair endişeler var.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Buradan anlayabiliriz ki, devletler Google gibi şirketlere yaptırım uygulayabiliyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Fransa ve Avustralya, iran oluyor. Kesin yakında şeriat gelir. Yazalım da adet yerini bulsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Biz de tavrımızı koyalım

" Google, Avustralya’da da geri adım attı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Avustralya’da da geri adım attı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Avustralya’da da geri adım attı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık