Google şifrelerinizi koruyacak yeni bir yol buldu


23 Haziran 2020 Salı 16:20
Google şifrelerinizi koruyacak yeni bir yol buldu

Google yaşanan birçok güvenlik ihlalinden sonra şifreler konusunda da adım atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Google Şifre Kontrolü aracını güncelliyor. Bu ne demek oluyor? Google’ın size öneri olarak sunduğu yüksek güvenlikli şifrelerin yanında, kayıtlı olarak tutulan şifrelerinizin bir diğer hesabınızda kullanılmasının önüne geçiliyor, demek.

Google Şifre Kontrolü aracını güncelliyor

Bilmeyenler için, Google’ın Şifre Kontrolü isimli aracı, internet sitesi üzerinden hesaplarınızın kayıtlı olduğu şifreleri değerlendirip değiştirilmesi gerekenleri belirleyen bir hizmet.

Bunun yanında bazı kişiler aynı şifreleri birkaç hesapta kullanabiliyor. Güvenlik açıklarından yararlanan kötü amaçlı kişiler de insanların tek bir şifresine ulaştıktan sonra diğer hesaplarında da eğer aynı şifre kullanılmışsa kişinin bilgilerine kolaylıkla ulaşabiliyor.

Bu durumun önüne geçmek isteyen Google ise bu noktada yeni adımlar atıyor. Google Şifre Kontrolü aracını Güvenlik Kontrolü gösterge tablosuna ekliyor ve şifreler noktasında kullanıcıların güvenliğini sağlamaya çalışıyor.

Google-sifre-kontrolu-google-sifreler-01

Yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 52’si aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanıyor. Bu ise güvenlik sorunlarının yaşanmasına neden oluyor.

Giriş bilgilerinizi takip etmek için şifre yöneticisi gibi bir araç kullansanız bile bu oranın ardından görüldüğü üzere birçok kişi birçok hesap için şifreleri tekrar kullanıyor. Hatta yapılan anket sonuçlarına göre bu kullanıcıların yüzde 13’lük kısmı bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor ki bu da bir hesabın ele geçirilmesi bütün hesapların ele geçirilmesi anlamına geliyor.

Google-sifre-kontrolu-google-sifreler-01

Yukarıdaki gibi görünecek yeni Google Şifre Kontrolü aracı sayesinde hangi hesaplarınızda hangi şifrelerin aynı olduğu veya, hangi güvenlik düzeyinde olduğunu sizlere aktaracak. Yani bununla birlikte Google, artık aynı şifreleri kullanmamak üzerine odaklı bir hamle yapmış oluyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google şifrelerinizi koruyacak yeni bir yol buldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google şifrelerinizi koruyacak yeni bir yol buldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google şifrelerinizi koruyacak yeni bir yol buldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?