Okunma

Google: İnsanoğlu Çok Çalışıyor!


07 Temmuz 2014 Pazartesi 20:00
Google: İnsanoğlu Çok Çalışıyor!

Google‘ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin,; Amyris, Bloom Enerji, DB Networks, EcoMotors, GreatPoint Enerji, SeaMicro gibi şirketleri finanse eden Khosla Ventures‘in kurucusu Vinod Khosla ile bir araya geldiler. Page ve Brin, nadiren bir araya gelip açıklama yapmaları ile biliniyorlar. Üç milyarder iş adamının buluşması Khosla‘nın moderatörlüğündeki bir söyleşi havasında geçerken oldukça ilginç konular ele alındı.

Google‘ın kuruluşu ve gelecek projelerine dair konuların ele alındığı söyleşi de en çok dikkat çeken konu ise toplumsal yapının sorgulandığı bölümde yaşandı. Page ve Brin, haftalık 40 saatlik çalışmayı gerekli kılan toplumsal yapının yeniden ele alınması gerektiğini, insanların aileleri ile vakit geçirmesinin önündeki bu engelin bu şekilde re-organize edilebileceğini dile getirdiler.

Öneri geldi

ABD basınında bir kesim bu görüşü son derece ironik bulurken diğer kesim ise konunun ele alınması gerektiğini belirtti. Gündem yaratan açıklamalarında ikili; haftalık çalışma saatinin azaltılması, tam zamanlı işlerin birden fazla kişi tarafından part-time yapılması gibi görüşler de ortaya attılar.

Page ve Brin; istihdama pozitif katkısı olabilecek bu yapının geniş düzenlemelerle sağlanabileceğini vurguladılar. Tatil sürelerinin artırılması gerektiğini de belirten ikili, ABD‘de sağlık sektöründeki düzenlemeleri de eleştirdi.

Düzenlemeleri ‘çok ağır’ bulduklarını belirten Google‘ın kurucuları, durumun yeni teknolojilerin sektörde yaşamasını da zorlaştırdığını sözlerine eklediler.

:: Haftada kaç saat çalışıyorsunuz? Google’ın kurucularının fikirlerini nasıl buldunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Google: İnsanoğlu Çok Çalışıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben haftada 100 saat çalışıyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  siz yapın tutarsa bizimkilerde yapar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bal damlıyor ağzınızdan 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Geçen günlerde google’ye küçük bir kız tarafından yazılan bir mektubun haberi vardı ilk olarak neden kendileri bu düzenlemeyi yapmyorlar neden örnek bir firma olmuyorlar ozaman ?? ilginç bir ironi…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben haftada 63 saat çalışıyorum yaşamayım ozman 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  düşüncelerimi mi çalmışlar ne 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Türkler hariç sanırım. Ben kimi görsem arkadaşlarda boşta geziyor ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  KİM KIRK SAAT ÇALIŞIYORMUŞ? NEREDEYMİŞ O İŞ? HEMEN GİDİP İŞ BAŞVURUSU YAPAYIM.. 10 SAATTE FAZLADAN ÇALIŞIRIM..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  kapitalizmi beslediğimiz sürece bu böyle devam eder

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Haklılar. Biz dünyaya çalışmaya mı geldik sanki 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  haftada 60 saat ustu calisiyorum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  adam ürettiği teknolojiyi, insanların daha çok zaman ayırması gerektiğini söylemek istiyor…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  şu an ironik gelebilir ama uzun vadede adamlar haklı çıkacak.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen öyle.. Çok çalışmaktan eve yorgun geliyoruz ve haliyle ne sevdiklerimize zaman ayırabiliyoruz ne de kendimiz için bir şeyler yapmaya vakit bulabiliyoruz.. Yorgun olmasak her şey çok daha güzel olur.. İnsanlar yorgunluktan sinir stres olurlar ondan sonra kavga dövüş psikoljik etkiler vs artmakta.. Google amcalarımız güzel bir konuya değinmişler.. Google bizi işe al oyuncaklarınla oynayalım 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Değil haftada 40 saat. 7/24 çalışıyorda olsan. Çalışmamak için çalışmıyorsan eğer eline birşey geçmez.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  biz ne zaman bunların seviyesine erişebileceğiz?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bırakalım işleri robotlar yapsın değil mi?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hollandalı bi işçi haftada 32 saat çalışsın, Alman 42 saat çalışsın 500 euro kazansın, bizde Türkler de haftada 63 saat çalışıp 130 euro kazansın.. Arkadaşlar bizde vücut onlarda beyin çalıştığı için dünyanın para olan 63 trilyon dolardan bir lokma ancak alabiliyoruz.. Eşitliği severim…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  harbiden çalışma günleri 4e düşsün artık

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Kendileri rahat tabi. Ekmek parası nedir nerden bilsinler.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar haklı

" Google: İnsanoğlu Çok Çalışıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google: İnsanoğlu Çok Çalışıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google: İnsanoğlu Çok Çalışıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "