Okunma

Google, Alphabet Bünyesine Katıldı


10 Ağustos 2015 Pazartesi 22:00
Google, Alphabet Bünyesine Katıldı

Bundan 11 yıl önce sadece bir arama motoru olarak internet sektörüne giriş yapan ancak aradan geçen sürede basit bir arama motorunun çok çok ötesine geçerek bir teknoloji devine dönüşen Google, şu anda CEO görevini sürdüren kurucularından Larry Page‘in yaptığı açıklama ile isim değiştirerek Alphabet adını aldı.

Google İsim Değiştirdi, Alphabet Oldu!

Esasında Google adı bitmiş değil. Google hala görevine devam ediyor fakat artık ana çatıyı oluşturan şirket Alphabet olacak. Google, Alphabet’e bağlı bir birim olarak görevini sürdürecek. Yani hayatımızdan Google çıkmayacak.

Larry Page, çiçeği burnunda şirket Alphabet’in internet sitesi abc.xyz üzerinde kaleme aldığı blog yazısında, 11 yıl önce Sergey Brin ile birlikte kurdukları Google’ı yönetirken hiç bir zaman gelenekselci olmamaya karar verdiklerini ve bunun için de bazen çok tartışılan kararlar almaktan çekinmediklerini belirten Page, şu anda iyi bir şekilde işletilmekte olan Google’ı daha rahat yönetebilmek için Alphabet adında yeni bir şirket kurduklarını açıkladı.

Google’da CEO koltuğunda oturan Larry Page‘in CEO olarak yer alacağı Alphabet’de Sergey Brin’de Başkan olarak görev alacak ve Alphabet bünyesi altında aralarında Google’ın bulunduğu birçok şirketten oluşacak daha büyük bir yapıyı temsil edecek. Zaten blog yazısının başlığı da “G is for Google” denilerek alfabedeki yer alan her bir harf ayrı bir şirket olacakmış gibi bir yapı ifade edilmiş.

Alphabet Nedir?

15-08/11/google-alfabet-2.png

Alphabet, basitçe açıklamak gerekirse aralarında en büyüğünün Google olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bildiğimiz Google’ı da biraz küçülten yeni yapılanma sayesinde kan şekeri ölçen lens gibi internet temelli bir şirket olan Google’ın alanının biraz dışında kalabilecek yapılanmalar Alphabet’in altında ayrı birer şirket olacaklar.

Bu sayede Larry Page ve Sergey Brin, yeni yönetim ekipleri ile birlikte tüm şirketleri çok daha iyi ve verimli bir şekilde yönetmeyi, herkesin tam verimli şekilde kendi alanı ile ilgilenmesini hedefliyorlar.

Google CEO’su Sundar Pichai Oldu

Çiçeği burnunda yeni şirket olan Alphabet’in CEO koltuğuna oturan Larry Page’in Google’da boşalan koltuğuna ise aslında uzun zamandır şirketin en önemli isimlerinden biri olan Sundar Pichai’nin geçtiğini açıklayan Page, Sergey Brin ile birlikte Sundar Pichai’nin görevi devralmasından dolayı çok heyecanlı olduklarını belirtti.

2004 yılında Google’a adım atan ve Chrome ile sağladığı başarının ardından Android bölümünün başına geçirilen Sundar Pichai, hiç şüphesiz biraz daha küçülen Google’ı da yönetmekte çok başarılı işler ortaya çıkaracaktır diye düşünüyoruz.

Bakalım Alphabet ve yeni yapılanması ile eski Google, hedeflediklerini başarabilecek mi?

:: Google’ın yeni kararını nasıl buldunuz?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

39 yorum - “Google, Alphabet Bünyesine Katıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İyi yapmış.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  En dogrusu zaten arama motorunu insansız arabalarla robotlarla ne işi olur

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yeni ceo gelmiş inş şu ram tketimini elden geçirirler…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ad block kurun. reklamları kapatın. kotanız dolmasın. adamları zengin etmeyin. bizi fakirleştirmeyin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Once bir haberi okuyun, google isim degistirmedi. Google kuruculari Alphabet isminde bir holding kurdu, ve google da bu holdingin icindeki sirketlerden biri olacak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İhlas gibi batmasın bu da

 7. GORT dedi ki:

  GOOGLE varken yandex ne sadece istiraki…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  özet: Google yerli yerinde kalacak. İsim falan değiştirmeyecek, sadece Alphabet isimli bir firmanın altında hizmet verecek. Yani kullanıcı acısında değişen bir şey olmayacak. Bir çok firmayı tek bir firma altında toplayıp her alanda çalışma yapılacaklar.

 9. ck-xe dedi ki:

  Ne isim degistirmesi? Haberi nereden cevirdiniz?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Mynete dönmeye başladınız başlık başka haber başka editörler ayarı kaçırdı iyice

 11. SDN Okuru dedi ki:

  burası yine haber içeriğini okumadan yorum yazan sığırlar ile dolmuş. Allah kolaylık versin SDN kardeş

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Google iyiydi ya.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Yeminle şunun özetini biri yazansın kafam karıştı LA

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Editörün ingilizcesi yok galiba. Asıl olayla sizin haberin alakası yok da.

 15. ConfickerBelasi dedi ki:

  Eklenti 12490
  nayni.
  n
  n– – – Mesaj Guncellendi – – –
  n
  n

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Çok Saçma yaa google Varken Alphabet te neyin nesi eğer degisirse bidaha onu kullanmam bing kullanırım daha iyi veya yandex

 17. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman Android ne oluyor şimdi Alphabete mi Googlea mı bağlı?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Trolololololol olmasin lan 😀

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Çok akıllıca bir hareket, rakiplerin işini iyice zorlaştıracak ve dev daha büyük bir dev haline gelecek. Aslında birazda ürkütücü…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi yazan kişi Apple fanboyu. Komediye bak. Haberin başlığı içerik ve gerçekler ile alakasız. Google arama motoru bitmiyor. ***** devam edecek. Ama bu Google Alphabet adında pek çok farklı şirketten oluşan bir yapının en büyük parçası olacak. Bilen bilir Wikipedia-Wikimedia ilişkisi gibi Google-Alphabet ilişkisi de öyle olacak. Adının Alphabet olması alfabenin her harfinden şirket olacağından ötürü. Adamlar batmıyor, şirketler konfederasyonu kuruyor. Yani kimse Google batıyor bitiyor diye sevinmesin. Dünyayı eline alacak muazzam bir yapı kuruluyor. Şimdi Apple Microsoft düşünsün.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  kısaca Holding olmuş deseniz sıkıntı olmayacak

 22. SDN Okuru dedi ki:

  A for Android

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Adamların canı sıkılmış işte. 🙂

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Google ölmedi kalbimizde yaşıyor

 25. SDN Okuru dedi ki:

  İyide okadar alısmıstık be

 26. SDN Okuru dedi ki:

  İlkkk yorummmmm bu onemli habere

" Google, Alphabet Bünyesine Katıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Alphabet Bünyesine Katıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Alphabet Bünyesine Katıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "