Okunma

Google, kötü amaçlı yazılımları nasıl buluyor?


18 Ocak 2017 Çarşamba 18:10
Google, kötü amaçlı yazılımları nasıl buluyor?

Google, Android için sıkı güvenlik önlemleri almaya devam ediyor. Google‘un Android kullanıcılarının güvenliği için hazırladığı, ”Uygulama Doğrula” özelliği ile indirilen veya kurulan uygulama içindeki kötü amaçlı yazılımı rahatlıkla tespit ediliyor.

Google‘un bu önlemi sonrasında kötü amaçlı yazılım geliştiricileri, Android‘in ”Uygulama Doğrula’‘ özelliğini devre dışı bırakarak kullanıcıların güvenliklerini tehdit etmekteydiler.

Ortada oluşan açığı nasıl kapattıklarını Android Developers‘da yer alan bir blog yazısında belirten Google, kötü amaçlı yazılımların nasıl tespit edildiğini açıkladı.

Google, kötü amaçlı yazılımları nasıl tespit ediyor?

Android Developers‘da yer alan blog yazısında Google, ”Ortaya çıkan bu sorunu daha iyi anlaşılması için Android Güvenlik Ekibi, uygulama yükleme girişimlerini ve Ölü veya Güvensiz cihazları ilişkilendiriyor.” açıklamalarına yer verdi. Ayrıca Google yetkilileri bu sorunu nasıl çözdüklerine dahil bir de formül paylaştı.

 • N = Uygulamayı indiren cihazların sayısı
 • x = Uygulamayı indiren güvenli cihazların sayısı
 • p = Herhangi bir uygulamanın indirildiği cihazın korunma olasılığı
 • Z= DOI puanı
17-01/18/google-android-shiftdelete.jpg

Google yukarıdaki formülü kullanarak, uygulamalardaki kötü amaçlı yazılımları rahatlıkla tespit ettiğini belirtti.

Android güvenlik ekibi kullandığı bu formülle, ilk önce uygulamanın cihazda saklanma oranını ve uygulamanın indirildiği tüm cihazların yüzdesi hesaplıyor.

Tüm cihazların yüzdesi alındıktan sonra DOI puanı, (Ölü ve veya güvensiz uygulama) -3.7′ye düşerse uygulamanın güvensiz olduğu tespit ediliyor ve otomatik olarak durduruluyor. Android Güvenlik Ekibi kullandığı bu yöntem ile güvenlik açığına yol açacak yazılımlara geçit vermek istemiyor.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Google, kötü amaçlı yazılımları nasıl buluyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zararlı ile virüslü uygulama aynı şey değil.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  açık kaynak demek kafasına göre herkesin uygulama yazıp mağazaya yüklemesi demek mutlaka art niyetli insanlar olacaktır bunun önüne değil formül matematik profösörü olsan geçemezsin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu formulle tespit edemezsin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bunun yerine virüstotal gibi bir çoklu virüs tespit ile uygulamalar taransa daha basit ve güvenilir olmazmı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bulamıyor. Android market virüs uygulama dolu.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Android çekirdek olarak zaten her zaman güvensiz bir yazılım olarak kalacak çünkü kendi yapısı bu zaten

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Android in kendisi kotu zaten. Kendini temizlemekle baslasin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Matematikten nedret ediyorum.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  şu u benzeri ve o benzeri harf ne

" Google, kötü amaçlı yazılımları nasıl buluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, kötü amaçlı yazılımları nasıl buluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, kötü amaçlı yazılımları nasıl buluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "