Google, Microsoft’un açığını yayınladı!


2017-02-19 19:00:00
Google, Microsoft’un açığını yayınladı!

Windows işletim sistemi dünya çapında kullanılan popüler bir işletim sistemi. Bu nedenle de yıllardır hackerların hedef listesinin başında yer alıyor.

Bu sefer hackerlar olmasa da Google, Windows’un güvenliğini tehdit etmeyi başardı! Google, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10‘u etkileyen sıfır gün açığını internette yayınlandı!

Microsoft‘a bildirilmesinin ardından 90 gün geçmesine rağmen herhangi bir yama yapılmadığının altını çizen Google, bu nedenle açığı yayınlamaya karar verdiğini açıkladı.

17-02/19/google-microsoft.jpg

Bellekte çalışan işlemler hakkında bilgiler veren açığın çalışma mantığı heartbleed açığına benziyor.

Internet Explorer üzerinden tetiklenen açık kritik olarak raporlanmış. Fakat Windows kullanıcılarının büyük bir endişeye kapılmasına gerek yok çünkü açığın fiziksel olarak tetiklenmesi gerekmekte. 

Yani eğer bilinçli bir kullanıcıysanız açıktan etkilenme olasılığınız oldukça düşük fakat eğer bilinçsiz bir kullanıcısıysanız internette her denileni yapmamanızı öneriyoruz.

:: Google’ın Microsoft’un açığını yayınlaması hakkında ne düşünüyorsunuz?


 • yazarMustafa Kemal Can

  Bilgisayar Mühendisliği okuyan Mustafa, teknolojiyle 3 yaşında bilgisayar ile tanıştı. WEB sitesinde bulduğu bir açık ile okul hayatı başta olmak üzere hayatında pek çok yeni sayfa açtı.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Google, Microsoft’un açığını yayınladı!” üzerine 16 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   google önce androidi güncellesin güvenli hale getirsin

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Google hem ios un hem de windowsun açıklarıyla uğraşırken sanma ki apple ve microsoft senle uğraşmıyor :))

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Acik sadece bilincsiz kullanicilari etkilemiyor. Acik herkesi etkiliyor. Ornegin bazi video sitelerindevideoya izin vermeniz gerekiyor. Burada acigi kullanarak Computertime i degistirebiliyorlar, yada durmasini sagliyorlar zamanin

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Microsoft u sadece Windows tan ibaret görenler burada google u savunuyor. Bunun oyun ve sunucu tarafı var. Önce Microsoft un ne yaptığını neye yoğunlaştığını öğren ondan sonra konuş. Sen şimdi azure u da bilmiyorsundur. Peki Microsoft office i biliyor musun? Peki ya skype ı. Hadi onu geçtim minecraft ın yapımcı şirketi olan mojang ı? Bunların hepsinin sahibi Microsoft tur. Google ise yeni bir şirket(Microsoft ve apple a göre) Windows paralı satıldığı halde bu kadar fazla kullanılıyor. Google android e lisans ücreti koysaydı hangi marka android kullanırdı? Tabiki de hiçbiri. Android bedava olduğu için bu kadar yaygın. Yeni android sürümlerinin zaten güvenlikten başka hiçbir artısı yok. Gelen özelliklerde zaten birçok android 4.4 telefonda bulunuyor.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Google, Microsoft'un açıklarını arayıp yayınlayacağına, Android'in açıklarını kapatsın önce.

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Microsoft mu Google'dan büyük bir firmaymış? Artık 90larda yaşamıyoruz

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Apple'ada aynısını yapmıştı. Kesin Microsoft'un ve Apple'ın verdiği 100 bin dolardan daha fazlasını verip bu açıkları satın alıyorlardır.

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Mac os da ve linuxte de birsürü açık var. Kullanım oranı az olduğu için ortaya çıkma olasılığı düşük. Windows ise çok kullanıldığı için elbet birileri açık buluyor. Bu gayet iyi birşey en azından Microsoft her açığı bilmiş oluyor. Mac os veya linuxte ise açığı bulan biri kimseyi açığı söylemeden sunuculara veya bilgisayarlara zarar verebilir. Hem android in Windows dan daha fazla açığı vardır. Bunu yapacak en son kişi olmalı google.

  9. SDN Okuru dedi ki:

   Google'ı merak ediyorum microsoft gibi bir dev firmayla nasıl kendini bir tutabilir. windows işletim sisteminden chorem'u kaldırıp google ismini bloklarsa ne yapar merak konusu.

  10. SDN Okuru dedi ki:

   mac kullanıyorum içim rahat

  Yorum yazın