Google, Özlem Türeci’yi ‘geleceğin lider kadını’ seçti


03 Mart 2021 Çarşamba 15:12
ABONE OL
Google, Özlem Türeci’yi ‘geleceğin lider kadını’ seçti

Google, Kadınlar Günü münasebetiyle hazırladığı videoda Özlem Türeci için “COVID-19 aşısının arkasındaki kadın” ifadelerini kullandı. “Tarihe yön veren, öncülük eden ve geleceğin liderleri kadınların hikayeleri” temalı videoda, geçmişten günümüze tarihin tozlu sayfalarında iz bırakan kadınların hikayelerine yer veren Google; Nobel Ödülü’nü kazanan ilk kadından, Everest Dağı’na tırmanan ilk kadına kadar, çeşitli alanlarda tarihe adını yazdırmayı başaran kadınların hikayelerinden bahsetti.

Google hazırladığı videoda, Alman BioNTech şirketinin kurucu ortağı Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e yer vermeyi de unutmadı. Google, Türeci ile alakalı verdiği bilgilerde şunları söyledi; “Hayat kurtaran aşılardan teknolojik yeniliklere, kadınlar 2020’nin en etkili gelişmelerinde kilit rol oynadı. Pfizer ile iş birliği yaparak ABD’nin izin verdiği ilk COVID-19 aşısını geliştirmeyi başaran Alman BioNTech şirketinin kurucu ortağı Türeci, tüm dünyada manşetlerde yer aldı.”

Özlem Türeci ve Uğur Şahin kimdir?

Prof. Dr. Özlem Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, Alman ilaç şirketi BioNTech’in kurucu ortaklarıdır. Türeci ve Şahin yöntemindeki BioNTech, ABD menşeili ilaç şirketi Pfizer ile iş birliği yaptı. Dünyayı etkisi altına alan COVID-19’a karşı %95 etkili ilk aşıyı geliştirerek, dünya toplumuna umut oldu.

kadınlar günü özlem türeci

Özlem Türeci, COVID-19 aşısının arkasındaki kadın.

Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen COVID-19 aşısı, dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanımaya başlandı. Başta ABD olmak üzere Avrupa ve Birleşik Krallık, Pfizer-BioNTech aşısını uygulamaya başladı. Bu arada Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Almanya menşeili Der Spiegel dergisine de kapak olmuştu. Ek olarak ABD menşeili ünlü haber dergisi TIME da Türeci ve Şahin’i kapağında konuk etmişti.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Google birşeyler deniyor

" Google, Özlem Türeci’yi ‘geleceğin lider kadını’ seçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Özlem Türeci’yi ‘geleceğin lider kadını’ seçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Özlem Türeci’yi ‘geleceğin lider kadını’ seçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!