Okunma

Google Penguen Güncellemesi – 2


10 Eylül 2012 Pazartesi 06:55
Google Penguen Güncellemesi – 2

SDN Teknosa Magazin 24. sayısında sizlere bilgi verdiğimiz Google Penguen güncellemesi üzerinden 3 ay gibi bir süre geçti ve bu güncellemeden etkilenen siteleri incelediğimiz zaman ilerisi için nasıl yol izlememiz gerekiyor konusunda bazı önemli noktaları görmüş olduk.

 

Google Penguen güncellemesinden etkilenen site sahiplerinin izlemesi gereken yollar:

1- Site içi anahtar kelime yoğunluğunu belirli bir kelimeyi hedef alarak oluşturmayın. Anahtar kelime yoğunluğunu çeşitlendirin ve açıkça ben bu kelimeye çalışıyorum imajını Google‘a göstermeyin.

2- Site dışı SEO çalışmaları kapmsamında almış olduğunuz backlinkleri kontrol edin ve tek bir anahtar kelimeye bağlı olmamasını sağlayın. Backlink alırken anahtar kelime sayısını arttırın.

3- Backlinkleri sadece ana sayfanıza değil alt sayfalarınızı da işin içine dahil ederek alın.

4- Penguen güncellemesinin ardından önemi daha çok artan backlink çeşitliğini unutmayınız. Yani Blog backlink, forum backlink, video backlink vb. pek çok yerden backlink almaya çalışın.

5- Sitenizi kontrol edin ve gizli link varsa kaldırın. Google bu güncellemenin ardından bu konuya da önem vermektedir. WordPress, joomla, smf gibi scriptleri kullanırken pek çok eklenti kurulumu gerekiyor.

Bu eklentileri kurup çalıştırırken arka planda neler olduğunu görmüyoruz. Bu nedenden dolayı ücretsiz script kullanıyorsanız mutlaka eklenti ve temaları kontrol ediniz.

6- Google artık sitenizin markalaşma yolundaki aşamalarına da dikkat etmeye başladı. Bu anlamda sitenizin adı ne kadar çok biliniyor ve Google üzerinden araması ne kadar çok yapılıyorsa sitenizin değeri bu anlamda daha da büyümektedir.

7- Link alırken siteadresiniz.com, siteadresiniz, http://siteadresiniz.com, www.siteadresiniz.com tarzında tıklanabilir linkler almanız sitenizin otoriter yani trustrank puanını arttırmaktadır.

8- Siteniz için backlink alımı yaparken mutlaka sizin sektörünüz ile alakalı siteleri tercih edin.

 

9- Backlink alımını sadece link veya anahtar kelime olarak düşünmeyin. Ufak bannerlar hazırlayıp linki bu bannerlar üzerinden vererek alacağınız backlinkler sizin için daha etkili olacaktır. Çünkü bu backlinkler doğal gözükerek sitenize trafik sağlayacaktır.

10- Sitenize içerik oluştururken hedefiniz kullanıcıyı memnun etmek üzerine olmalıdır. Yani tamamen Google’u düşünüp belirli bir kelime grubu üzerine oluşturacağınız anlamsız içeriklerin hiçbir faydası olmamaktadır.

11- 404 sayfa hataları. Pek çok site sahibi 404 hatalarını önemsememekte ve bulunmayan sayfadan ne olacak demektedir. Hâlbuki Google bunu ziyaretçinin negatif etkilenmesi olarak kabul ediyor. Bu nedenden dolayı 404 hatası için özel sayfalar oluşturup, yönlendirmeler yapınız.

12- Siteniz üzerinde bulunan linklerin TİTLE etiketlerinin farklı olduğundan emin olun.

13- Google son zamanlarda sitenin hızına önem vermektedir. Bunun için Google Page Speed aracını kullanın ve burada size gösterdiği hataları bir an önce gidermeye çalışın.

14- Twitter, Facebook, Youtube, Google Plus, Friendfeed, Pinterest vb. sosyal mecralar da mutlaka yer alın ve bu alanlar için özel çalışmalar yaparak hem backlink hem de kullanıcı akışı sağlayın.

Google Penguen güncellemesi de tıpkı diğer güncellemelerde olduğu gibi son kullanıcıyı hedef alarak çıkarılmıştır. Bunu göz önünde bulundurarak çalışmalarınızı sadece Google’a göre değil son kullanıcıyı düşünerek yapmanız size başarıyı getirecektir.

Bu yazı Sempeak Google Reklam Ajansı‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

:: Bu yöntemleri yararlı buldunuz mu?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Penguen Güncellemesi – 2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Penguen Güncellemesi – 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Penguen Güncellemesi – 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "