Google, Türkiye’den gidiyor mu? Neler olacak?


15 Aralık 2019 Pazar 20:24
Google, Türkiye’den gidiyor mu? Neler olacak?

Google, Rekabet Kurumu tarafından geçtiğimiz aylarda bazı konularda uyarıldı. Uyarının ardından gerekli önlemleri alan Google, yaptığı değişikliklikleri Rekabet Kurumuna bildirdi. Ancak, Rekabet Kurumu Google ceza işlemi başlattı. Bu işlemde Rekabet Kurumu Kararları arasında kendine yer buldu.

Rekabet Kurumu kararları arasında bu ceza kendine yer buldu

Ortaya çıkan haberler bir süredir şok etkisi yaratırken Google ceza hakkında bir açıklama gerçekleştirdi. Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacaklarını belirten Google teminkin konusunda uyarıda bulundu. Şu andaki kullanıcılar için bu durumun herhangi bir problem yaratmayacağını belirtti. Peki tüm bunlar ne manaya geliyor, gelecekte neler olabilir? Sizler için videomuzda açıkladık.

Google açıklamasında ne dedi?

Google yaptığı açıklama ile hali hazırdaki kullanıcılar için şu anda korkulması gereken bir durum olmadığını belirtti ve yaşanılan süreci kısmen özetledi. İşte yapılan açıklamanın tam metni.

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Son dakika Google açıklamayazarFurkan Karaca

Henüz yolun başında olan Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

97 yorum - “Google, Türkiye’den gidiyor mu? Neler olacak?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  haksız rekabet konusunda haklılar ama koskoca google lan bu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  40 milyon gmail kullanıcısı bundan sonra ne yapmalı sizce

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle bir durumda aynı yaptırımların Apple ios ve Microsoft’a da yapılması gerekmez mi? Google da Apple gibi sadece kendi telefonlarına mı yazılım üretsin. Verdiğiniz örnekten yola çıkarak söylüyorum o zaman Apple telefonlarında Google’ı tavsiye etsin Microsoft da Apple tavsiye etsin vs. vs….

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya ben bunun ceza kesmesinden dolayı geri çekildiğini düşünmüyorum bence siyasi amaclar

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Varsayılanda kullandığım hizmetler
  Arama motoru: Vuhuv (*****
  Mikroblog(Twitter muadili): Yazbee (*****
  Tavsiye ederim.
  Özellikle Vuhuv hakkında şu bağlantılardan bilgileri edinebilirsiniz.
  *****
  *****

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  yanii diye yerli arama motoru var. Türkiyenin arama motoru yok diye birşey yok

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Googlenin çekilmesini göze alamazlar hatta verdikleri cezayı geri alırlar biz size teşvik verelim Çıkmayın derler

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Evinin yolunu google’a soranlar yiyeceği yemeği google’a soranlar gelmiş google gitsin demiş. Sen önce google’lamayı bırak ondan sonra gel burada ahkam kes

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim googlla ne derdimiz var acaba anlamıyorum isteyen kullanır isteyen başka alternatifleri değerlendirir elinizi tutanmı var yasağa ne gerek var yoksa başka bilinmedik sebeplerimi var para koparmak gibi.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Pek bi düşünceli durmussun resimde reis. Seni etkileyen bi durum yok sen her yıl ayfon yenilersin xD

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Google sadece crome değildir. Bu gün elindeki giriş seviyesi telefondan amiral gemi modeline kadar işletim sisteminin sahibi bir şirket. Ben Google ve üzeri ünlerini kullanmıyorum diyen Apple ve ios kullanıyordur. Buda Türkiye genelinde %15 bile değildir. Hadi olsun aynı ülkenin ürünü. Bu gün bu arıza çıkartır yarında öbürü. Birine dur dediğimizde seninkinin bir benzeri bende var gerekirse sana tenezzül etmem diyeceğimiz altarnatif yok. Güya başkasını pazara sokacağız.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Yok google gitsin bilmem ney diyen cengaverler … 1 ocaktan itibaren anlarsınız önemini …Cahil insanlar sizi.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  rusya çin gibi kendi arama motoru kendi yazılımı üretmeden olmaz

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Kuzey Kore’ye dönene kadar hepsi gitsin ki rahatlayıp oturalım kıçımızın üstüne. Yönetenlerde rahat etsin yönetilende

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten oturup düşünmek varken saçma sapan düşüncelerini yazan insanlar var bu ülkede. Yahu arkadaşlar teknolojide geri kaldık mekanikte elektronikte ve yazılımda geri kaldık bu da yetmezmiş gibi inanılmaz bir egoyla hiçbirine ihtiyacımız yok diyorsunuz k. Bakmayın ama aynı gemide olmasak ne haliniz varsa görün derim ama boka saran bir türkiyede herşeyi daha da kötüye götürmenize göz yumamayız siz akıllanmazsanız faturasını hep birlikte öderiz guruhça yaşamyı bırakın artık

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya şu yorumlara bakıyorum da. Google’ı sadece arama motoru veya youtube mı zannediyoruz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   +99

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Google un tarayıcısını, arama motorunu ve dayattığı hizmetlerin çoğunu kullanmıyorum. Alternatif uygulamalarla da günlük işlerimizi yapabiliriz. Kendine mecbur etmeye çalışan bir şirket birkaç ülke bunu yapsa gücü azalır.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Google bilgilerimizi aliyormus :)) bak bak zannedersin ulkenin yarisi cia ajani 😂 yeni gelen almayacak mi senin bilgilerini? Sacma sapan isler

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok cengaver milletiz vesselam, söze gelinle mangalda kül bırakmıyoruz. Yok Google gitsin falan, yok facebook kullanmayız… O işler öyle yürümüyor maalesef. Google reklamlardan ekmek yiyen binlerce kişi var bu ülkede. Onlar nolcak. Google kendini tüm dünyada kanıtlamış bir şirket. Adam tek başına milyar dolarlar kazanıyor, ve kazandırıyor. Kimsenin de hakkını kolay kolay yemiyor. Ben devletçi ve milletçi biriyim. Ama tek suç google da mı diye düşünmeden de yapamıyorum. İşi bilmezler vardır belki de google ile anlaşmazlık hakkında, ki çok büyük ihtimalle de öyle.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  8 yıldır cihazda Google ve türevi senkron uygulama kullanmam
  Apk olarak güvenilir marketlerde var
  Çok kasmayın be
  GOOGLE ve ZUCK efendiye boykot yapalım yeterli
  Dünya bile bunlardan ibaret

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye Android için çok büyük bir pazar, yemez.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Türkiye Nüfus itibariyle 1%lik pay bile değilken, neyin kafası bu?

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Niye dünya nüfusu Türkiye nüfusunun (80 milyon) 10 katından (8 milyar) daha mı fazla?

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Google gitsin yerli bir arama motoru geliştirsin artık bunları yapabilecek çok yetenekli geçlerimiz var dünya markası olacak güçlü bir arama motoru yapın bağımsız güçlü siyasi gücü olmayan sansürü olmayan bir arama motoru yapılır onun dışında siyasi güçlerin desteği sansürü olacaksa hiç uğraşmayın kimse kullanmaz

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Keşke mevcut cihazlarında lisansını iptal etseler ben google servislerini görmek istemiyorum ne yaparsam silemiyorum çok sevindim bu habere

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli arama motoru yaani var. Ama hiç kullandım mı hayır. Yaygınlaştırılması lazım.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kardeşim Yaani arama motoru falan değil,Google Apileriyle çalışan basit bir web sayfası.Yani tüm verileri Google’dan çekiyor.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Üretmeyen Türkiye’nin hazin sonu üretki Huawei başına gelenler Türkiye’nin başına gelmesin Huawei örnek alın

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu durumda en doğru olan google hizmetlerini kullanmamak olabilir. tarayıcınızı, arama motorunuzu değiştirin. google reklam gelirlerini düşürebildiğiniz kadar düşürün. Protesto edilecekse google edilmeli, rekabet kurumu değil.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Google neyini protesto edicen apple kullanrak mı edicen sanki yerli işletim sistemli telefonun var vergi vergi diye kudurursan böyle ambargo yersin yurtdisindan biz zaten alışığız vergilere ama yurtdisina borun ötmez

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  gitsin ve bir daha gelmesin ülke olarak google ve facebook gibi bilgi hırsızı şirketlerin tüm uygulamalarını engelleyelim. Türkiyenin yararına olur bütün sunulan hizmetlerin muadilleri var biz birşey kaybetmeyiz.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Asıl gitmesi gerekenler dururken…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   silivri soğuktur yanlız

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Asla gitmezler ayrıca kesilen ceza çok az çünkü bu firmalar paradan çok istihbarat için burada. Tüm bilgilerimiz ellerinde. Bu bilgileri almak onlar için paradan daha değerli.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  İş yaptığın Ülkenin kanunlarına uyacaksın. Uymazsan defolup gidersin. Türkiye’den çok para kazanıyorsunuz. Para size tatlı gelir kovsak bile gitmezsiniz. Bu nedenle ne deniyorsa yapacaksınız başka şansınız yok. Hayat sadece google ile ibaret değil. Sizin alternatifleriniz çok çıkar merak etmeyin.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  O değilde simdi android 10 alıcak cihazalar güncellemeyi alacak mı?

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  O gitsin bu gitsin yakında Mozambik olacağız.

" Google, Türkiye’den gidiyor mu? Neler olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Türkiye’den gidiyor mu? Neler olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Türkiye’den gidiyor mu? Neler olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?