Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak?


21 Nisan 2020 Salı 10:09
Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak?

Corona virüs ile hem bireysel hem de toplumsal seviyede önemli bir mücadele veriliyor. Ayrıca büyük şirketler de bu mücadeleye destek olmak için çalışmalar yapıyor. Geçen hafta yayınlanan bir bildiriye, Google ve Apple ikilisinin corona takip sistemi için kolları sıvadığı duyuruldu. Sistem, Bluetooth üzerinden Covid-19 virüsünü taşıyan kişileri takip edecek. Durum böyle olunca gözler bu sistemi kimlerin kullanamayacağına da çevrildi.

Google ve Apple geliştirecek! Kimler kullanamayacak?

Corona virüs bulaşmış kişiler, corona takip sistemi ile takip edilecek. Apple’ın iPhone’ları ve Google’ın Android işletim sistemine sahip cihazları, bugün küresel olarak yaklaşık 3,5 milyarlık bir çoğunluğu oluşturuyor. Bu da enfeksiyonu takip etmek için büyük bir potansiyel. Ancak, sistemin nasıl kullanıldığının anlatıldığı şemaya baktığımızda, sistemi kullanacak telefonlarda bulunan kablosuz çiplerin ve yeni yazılımların, özellikle 5 yıldan daha eski telefonlarda kullanılmadığını görüyoruz.

Google ve Apple corona virüs takip sistemi geliştiriyor

Corona virüse karşı en savunmasız kişilerin 65 yaş üzeri bireyler olduğunu biliyoruz. Bu kişilerin de nispeten biraz daha eski telefonlar kullandığını göz önüne aldığımızda Google ve Apple ikilisinin corona virüs takip sistemi bu telefonlarda kullanılamayacak diyebiliriz.

Counterpoint Research’teki analistlere göre, telefonun pilini tüketmeden cihazlar arasındaki yakınlığı tespit etmek için kullanılan düşük enerjili Bluetooth çipleri, günümüzde aktif olarak kullanılan telefonların dörtte birinde bulunmuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Counterpoint analisti Neil Shah, toplamda 2 milyara yakın mobil kullanıcının bu girişimden faydalanamayacağının altını çizdi.

Tabii akıllı telefon satın alma eğilimleri ülkelere göre farklılık gösteriyor. Örneğin, İngiltere’deki kullanıcıların büyük bir kısmı bu sistemi kullanabilecek akıllı telefona sahipken, Hindistan’da bu kullanım daha kısıtlı kalacaktır.

Counterpoint Research’ün bu konuyla ilgili de bir araştırması bulunuyor. Araştırmaya göre İngiltere, ABD ve Japonya’da uyumlu telefon kullananların oranı yüzde 88 iken, Hindistan’da bu oran yüzde 50 seviyesinde.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye de bu oran yüzde kaç? Bizi ilgilendiren kısım yok.

" Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!