Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak?


21 Nisan 2020 Salı 10:09
Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak?

Corona virüs ile hem bireysel hem de toplumsal seviyede önemli bir mücadele veriliyor. Ayrıca büyük şirketler de bu mücadeleye destek olmak için çalışmalar yapıyor. Geçen hafta yayınlanan bir bildiriye, Google ve Apple ikilisinin corona takip sistemi için kolları sıvadığı duyuruldu. Sistem, Bluetooth üzerinden Covid-19 virüsünü taşıyan kişileri takip edecek. Durum böyle olunca gözler bu sistemi kimlerin kullanamayacağına da çevrildi.

Google ve Apple geliştirecek! Kimler kullanamayacak?

Corona virüs bulaşmış kişiler, corona takip sistemi ile takip edilecek. Apple’ın iPhone’ları ve Google’ın Android işletim sistemine sahip cihazları, bugün küresel olarak yaklaşık 3,5 milyarlık bir çoğunluğu oluşturuyor. Bu da enfeksiyonu takip etmek için büyük bir potansiyel. Ancak, sistemin nasıl kullanıldığının anlatıldığı şemaya baktığımızda, sistemi kullanacak telefonlarda bulunan kablosuz çiplerin ve yeni yazılımların, özellikle 5 yıldan daha eski telefonlarda kullanılmadığını görüyoruz.

Google ve Apple corona virüs takip sistemi geliştiriyor

Corona virüse karşı en savunmasız kişilerin 65 yaş üzeri bireyler olduğunu biliyoruz. Bu kişilerin de nispeten biraz daha eski telefonlar kullandığını göz önüne aldığımızda Google ve Apple ikilisinin corona virüs takip sistemi bu telefonlarda kullanılamayacak diyebiliriz.

Counterpoint Research’teki analistlere göre, telefonun pilini tüketmeden cihazlar arasındaki yakınlığı tespit etmek için kullanılan düşük enerjili Bluetooth çipleri, günümüzde aktif olarak kullanılan telefonların dörtte birinde bulunmuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Counterpoint analisti Neil Shah, toplamda 2 milyara yakın mobil kullanıcının bu girişimden faydalanamayacağının altını çizdi.

Tabii akıllı telefon satın alma eğilimleri ülkelere göre farklılık gösteriyor. Örneğin, İngiltere’deki kullanıcıların büyük bir kısmı bu sistemi kullanabilecek akıllı telefona sahipken, Hindistan’da bu kullanım daha kısıtlı kalacaktır.

Counterpoint Research’ün bu konuyla ilgili de bir araştırması bulunuyor. Araştırmaya göre İngiltere, ABD ve Japonya’da uyumlu telefon kullananların oranı yüzde 88 iken, Hindistan’da bu oran yüzde 50 seviyesinde.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Türkiye de bu oran yüzde kaç? Bizi ilgilendiren kısım yok.

" Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ve Apple’ın teknolojisini kimler kullanamayacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik