Okunma

Google yeni otonom aracını yollara çıkarıyor


09 Ocak 2017 Pazartesi 05:00
Google yeni otonom aracını yollara çıkarıyor

Google uzun yıllardır otonom sürüş teknolojilerine yaptığı yatırımla bu alandaki öncü şirketlerden biri olarak kabul ediliyor. 

Teknoloji devi, 2016’nın son döneminde, otonom sürüş konusundaki tüm çalışmalarını yeni kurduğu Waymo şirketi altında toplayarak, bu alandaki çalışmaların ticari ürünlere dönüşmek üzere olduğunun da işaretini vermişti.

Waymo kendi donanımlarını üretecek

Waymo şimdi bir sürpriz yaparak, otonom sürüş testlerinde yeni bir kapı açtı. Şirket, tamamen kendi içinde ürettiği donanım ve yazılımdan oluşan yeni nesil otonom sürüş teknolojisini teste başlayacağını duyurdu.

Google daha önce, üçüncü parti şirketlerden aldığı hizmetlerle geliştirmiş olduğu sistemleri kullanıyordu. Ancak artık kameraları, sensörleri, donanım parçaları ve yazılımları %100 Google içinde üretilmiş olan yeni nesil otonom sürüş teknolojisini kullanmaya başlayacak.

Waymo’nun CEO’su Jeff Krafcik, Google’ın 2009’da sadece bir araç için 75 bin dolar ödeyerek satın aldıkları sensörleri artık Waymo bünyesinde 7500 dolara üretebildiklerinin de altını çiziyor. 

Bu gelişme sayesinde, otonom sürüş teknolojisini çok daha ucuza mal ederek fiyatları düşürebildiklerini ve daha satın alınabilir otonom araçlar geliştirmenin mümkün olacağını hatırlatan Jeff Krafcik, yeni nesil test araçlarının da Ocak sonunda test için yollara çıkacağını bildirdi.

Bakalım Google’ın kendi ürettiği donanımlar ve sensörler, dışarıdan satın alınan ürünler kadar başarılı olabilecek mi?

:: Otonom sürüş teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google yeni otonom aracını yollara çıkarıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Google bırakmadı mı bu işleri. Bir ara öyle birşeyler okumuştum sanki

" Google yeni otonom aracını yollara çıkarıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google yeni otonom aracını yollara çıkarıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google yeni otonom aracını yollara çıkarıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "