Okunma

Google’ı Yanlış Anlamayın


25 Ocak 2007 Perşembe 14:00
Google’ı Yanlış Anlamayın
Google‘da, Türkçe başarısızlık, yıkım, acizlik gibi anlamlara gelen “failure” kelimesini arattığınızda sonuç sayfasında karşınıza ilk olarak ABD başkanı George W. Bush çıkıyordu. Kimileri tarafından bir açık olarak değerlendirilen, hatta bazıları tarafından bilerek yapıldığı öne sürülen bu küçük kelime oyunu hakkında geçtiğimiz günlerde Google’dan bir açıklama geldi.

Sadece Tesadüfmüş

Google‘ın her türlü dizinlemeyi sadece programları kullanarak yaptığını açıklayan yetkililer, bu ve benzeri kelime oyunlarının sadece tesadüf olduğunu söylediler.

Google‘ın siteleri dizinlemek için kullandığı algoritmalar ve yöntemler hakkında geçmişte de pek çok açıklama yapılmıştı. Ancak iş her ne kadar bilgisayar programlarının elinde olsa da bazen ortaya bu tür istenmeyen durumlar çıkabiliyor ve çalışanların hepsine tek tek müdahale etmesi imkasız.

Arka planda gelişmeler var

Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi istenmeyen durumlara karşı Google boş durmuyor. Arka planda geliştirilen yeni algoritmalarla benzeri kelime oyunlarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Yine de çabalar yüzde yüz çözüm getirmiyor. Kısaca, günün birinde kimi zaman bizi eğlendiren kimi zaman da sinirlendiren bu küçük açıkları siz de keşfedebilirsiniz.

Failure” arama sonucu konusu zamanında SDN forumunda da yer almış, hatta bir süre e-posta kutularımızı işgal etmişti.

Güncelleme: 28 Ocak 2007
Haberin orijinalinde "Googlebombs" olarak geçen terimi "kelime oyunları" şeklinde basitleştirerek aktarmıştık. Bazı okuyucularımızın bunun eksikliğini hissettikleri yönündeki yorumları sonucu bu terimi biraz daha açıklamak istedik.

Googlebombs, bir başkasının sitesinin alakasız bir arama sonucunda çıkması için bazı kişilerce yapılan, deyim yerindeyse bir tür şaka. Google için ise bu sonuçların çıkması tamamen tesadüfi bir olay.

Haberimizi dikkatli bir şekilde okuyup, eleştiren arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Umarız bu açıklama faydalı olur.

Bilgi için: Official Google Webmaster Central Blog
Yazar: Özlem Özgöbek
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Google’ı Yanlış Anlamayın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence harbii harbiii bayat bu haber ya =)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  A Google bomb (also referred to as a ‘link bomb’) is Internet slang for a certain kind of attempt to influence the ranking of a given page in results returned by the Google search engine, often with humorous or political intentions.

  *****

  Zor birşey değil iki saniye araştırıp da öyle yazı yazmak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede çok bayat

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bahsi geçen linkte Google’ın bu konuyla ilgili bir açıklaması yok. Lütfen kandırmayalım garip halkımı. Page Rank’i arttırmak için yapılan aramalarla, “kelime oyunlarının tesadüf” olmasının ne alakası var, açıklar mısınız?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Alakası yok ki yazıyla Googlebomb’ların verdiğin linkle. Googlebomb’lar SiteRank arttırmak için fake arattırma yapanlar sadece. Lütfen haberi düzeltin veya silin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bayat haber

 7. SDN Okuru dedi ki:

  eskiden googleda failure kelimesini türkçe sayfalarda aratınca ilk sırada
  bir kızın tanışmakta ciddi olduğunu sipatlamanı isteyen bir yazı
  çıkıyordu varya okuyunca yuh dedim
  sakın msnden kontör isteyenlere yollamayın!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bence tan yerinde bir tesadüf olmuş 🙂

" Google’ı Yanlış Anlamayın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ı Yanlış Anlamayın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ı Yanlış Anlamayın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "