Google’la Türkiye’nin Arası Düzeliyor mu?


16 Eylül 2010 Perşembe 12:56
Google’la Türkiye’nin Arası Düzeliyor mu?

Bu Haziran ayında Google ve BTK arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda ünlü arama motoruna ait olan ücretsiz servislerin birçoğuna erişim engellenmişti.(Devletler Web Sitelerini Neden Yasaklıyor?)

Kısa süre sonra durumun vergi borcu nedeniyle yaşanan bir taktik olduğu ortaya çıktı. Google ilk başta olaya karşı kendini savunsa da daha sonra Türkiye ofisi aracılığıyla vergi konusunda uzlaşma yaşamak istediğini açıklamıştı. Peki, bu olayda son perde ne gibi gelişmelerle yaşanıyor?

 

Google yönetimi bugün resmi blogunda olayla ilgili bir açıklama yaptı. Ünlü arama motorunun açıklamasına göre artık ülkemizden firmanın ücretsiz servislerine erişim konusunda hiç bir sorun yaşanmıyor. Firmanın yöneticileri tarafından yapılan açıklamaya göre Google, Türk yetkililerle  bir anlaşma sağlayabildi.

Uzun süredir ülkemizde yasaklı olan YouTube dialog sonucunda tekrar açılabilir bile. İşte Google yetkililerinin Türkçe olarak yayınladığı kriz raporu.

Google Ne Dedi?

Bildiğiniz gibi Türkiye’deki internet kullanıcıları geçtiğimiz Haziran ayında beklenmedik bir biçimde Google Maps, Google Analytics, Google Translate ve Google Docs hizmetlerine erişimde sorun yaşamaya başlamıştı. Bu hizmetlerde ara ara teknik aksaklıklar yaşanıyordu.

Google mühendisleri, bu hizmetlere sorunsuz olarak erişimin tekrar sağlanabilmesi adına çalışmalarını devam ettirerek kısa bir süre içerisinde Google Docs, Google Translate ve Google Analytics’e erişimi sağladılar. Bugün itibari ile de Google Maps ile ilgili yaşanan teknik problemler çözüme kavuşturuldu. Böylelikle; her ölçekten firma ve bireysel kullanıcılar, daha öncesinde olduğu gibi tüm bu hizmetlerden, herhangi bir problem yaşamadan faydalanmaya devam edebilecekler.
Durumu özetleyecek olursak:

YouTube’a Türkiye’de son iki yıldır erişim yasağı bulunuyor. Diğer Google servislerine erişimde yaşanan kesinti, YouTube’a erişimin engellenmesinin kapsamını genişletme çalışmaları sırasında sınırlama getirilen IP adreslerine yenilerinin eklenmesi sonucunda yaşandı.

Kontrolümüz dışında gelişen bu teknik problemin giderilmesi ve çözümün sağlanması yolunda, Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri ve ilgili tüm birimlerle yakın diyalog içerisinde bulunarak, Türk kullanıcılarımızın hizmetlerimize erişimini tekrar mümkün hale getirdik.

Türkiye’deki bütün kullanıcılarımızın, geçici bir süreliğine erişim problemi yaşadığı hizmetlerimizden yeniden faydalanabiliyor olmasından memnuniyet duyuyoruz.
William Echickson, Güney ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü tarafından yayınlanmıştır.

:: Google’ın bu yayınladığı yazıyla ilgili fikriniz nedir? Sizce YouTube resmi olarak açılacak mı?

http://forum.shiftdelete.net/sdn-haberleri-makaleleri-yeni/171952-googlela-turkiyenin-arasi-duzeliyor-mu.html

 

 

 
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google’la Türkiye’nin Arası Düzeliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’la Türkiye’nin Arası Düzeliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’la Türkiye’nin Arası Düzeliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!