Okunma

Groupon’nun Perde Arkası


03 Aralık 2010 Cuma 07:15
Groupon’nun Perde Arkası

İşte bu hayalleri bir kenara bırakan 29 yaşındaki Amerikalı, restoranlardan yoga sınıflarına kadar bir çok alanda indirimler satan bir Internet sitesinin sahibi. Bu büyük fikri kendisini son Internet milyonerine dönüştürdü.

Google’ın satın alınmaya hazırlandığı Groupon (Mason’nun iki yaşındaki firması) raporlara göre 5.3 milyar dolar değerinde. Google’ın yaptığı teklifin miktarı, Mason’u bir grup Internet zengininin arasına koyuyor. Bu grupta Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg ve Google’un kurucuları Larry Page ve Sergey Brin‘de bulunuyor.

Groupons sitesi online olarak hediye çekleri sunuyor. Bu sayede satıcılardan indirim alabiliyorsunuz. Her katılımcı bölgeye göre ve profiline göre uygun ilanlara ulaşıyor. Fakat, bu büyük indirimler yeterince insana ulaştırılamıyor.“Sosyal satın alma” olarak tanımlanan Groupon, Forbes tarafından “dünyanın en hızlı büyüyen firması” olarak tanımlanıyor.

 

 

Büyüme patlaması ve iyi kar Google’ın da iştahını kabarttı ve firmayı satın almak için ilk olarak 3 milyar dolar önerdikten sonra geçen haftalarda giderek fiyatı artırdılar. Google’nin Groupon için teklifi, Google’ın en büyük alımı olarak yani “ölümcül hareket” olarak tanımlanıyor.

Grupon’nun yaklaşık 1000 kişilik çalışanı bulunuyor. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu Mason ile birlikte Chicago’da. Mason, şirketindeki çalışanlarıyla gurur duyuyor. Çünkü çalışanlarının yarısı telefonda müşterilere yardım ederek işi büyütmeye kendilerini adamış durumda.

Mason sahip olduğu değerin farkında ve Nisan ayında Yahoo’dan gelen 2 milyar dolarlık teklifi düşük olması sebebiyle reddetti. Groupon şimdi 80’den fazla ülkede aktif olarak çalışıyor. Her hafta katılımcı sayısı % 10 artıyor, her gün Facebook ve Twitter’dan yeni kullanıcılar ekleniyor.

:: Grupon’nun bu kadar ilgi görmesini nasıl karşılıyorsunuz? Siz Internet’te girişimde bulunsanız ne yapardınız?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Groupon’nun Perde Arkası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Groupon’nun Perde Arkası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Groupon’nun Perde Arkası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "