Okunma

Güneş Enerjili Uçak Dünyayı Turladı


03 Mayıs 2016 Salı 12:00
Güneş Enerjili Uçak Dünyayı Turladı

Solar Impulse 2 adlı yakıtsız uçak, ABD’nin Kalifornia Eyaleti’ndeki Mountain View kentinden dün itibariyle havalanmıştı.

Dünya Turunun 10 Etabına başlayan uçak, kalkışından 16 saat sonra Arizona Eyaleti’ndeki Phoenix kentine ineren, Dünya Turu’nun 10.Etabını başarıyla tamamladı.

Cnet‘teki habere göre, 1113 kilometre boyunca süren uçuşta, uçağı 9.etap pilotu Bertrand Piccard’dan devralan Andre Borshberg görev aldı.

Yakıtsız Uçak Güneş Enerjisi İle Uçuyor

Herhangi bir uçak yakıtı türevine ihtiyaç duymadan uçabilen Solar Impulse 2, ayrıca güneş enerjisini bünyesinde depolayarak 12 saati süren uçuşları sonrasında gece vaktinde de uçabiliyor.

2.3 ton ağırlığında olan uçağın, 72 metre genişliğindeki iki kanadında 17 bin 248 adet güneş hücresi bulunuyor.

Söz konusu güneş hücreleri uçağın güneş ışığının yeterli geldiği anlarda lityum bataryalarında enerji toplamasını sağlıyor.

16-05/03/nt_airplane_background_1200_630.jpg

Dünya Turuna 5 Mart 2015 tarihinde başlayan Solar Impulse 2 sırasıyla; Abu Dabi, Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, Japonya, Hawaii etaplarını geride bıraktı.

Solar Impulse 2 uçağı dünya turunu tamamlaması halinde, dünya çevresini uçak yakıtı olmadan, güneş enerjisi ile dolaşan ilk uçak olma unvanına sahip olacak.

Ayrıca uçağın pilotları Andre Borshberg ve Bertrand Piccard, bu anlamda güneş enerjili uçak ile dünya turunu tamamlayan ilk pilotlar olacaklar.

:: Uçak yakıtı olmadan güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse 2 uçağı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Güneş Enerjili Uçak Dünyayı Turladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Cyberfolcon a tamamen katılıyorum yazı çok tutarsız… Edebiyat dersi şart

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle daha önce giriş yapmadan attığım mesajlar yayınlanmadı.
  Haberden dünya turunu tamamladı mı tamamlamadı mı belli değil. Başlığa bakarsan tamamladı. Haberin ilk kısmında 10. etap bitti deniyor. Toplam 10 etaptan oluştuğuna göre ona göre de tamamlanmış görünüyor. İlerleyen kısımlarda tamamlanan etapların saymış sayısı 10'dan az. Önceki haberlerden hatırladığım tura Abu Dabi'den başladı ve Atlas Okyanusu'nu daha geçmedi. Bunlara bakarsan da tur daha tamamlanmamış.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ABB yapımı olduğu yazılmamış.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  böyle uçaklar artık gelmeli…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Haha alemsin

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bundan iyi iha olur 🙂

" Güneş Enerjili Uçak Dünyayı Turladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Enerjili Uçak Dünyayı Turladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Enerjili Uçak Dünyayı Turladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "