Güneş Sistemi Dışında İlk Su Bulutlarına Rastlandı!


10 Temmuz 2016 Pazar 08:00
Güneş Sistemi Dışında İlk Su Bulutlarına Rastlandı!

Bilim insanları, uzay tarihi açısından son derece önemli bir gelişme olarak kaydedilebilecek olay bazında, Güneş Sistemi dışında ilk kez su bulutlarının varlığına rastladılar.

Dünyadan yaklaşık 7.2 ışık yılı uzaklıkta bulunan soğuk kahverengi bir cüce yıldızda bulunan su bulutları; uzaydaki su, sıvı varlığına ilişkin önemli verileri ortaya çıkaracak.

Uzayda su bulundu mu?

Astronomlar, Güneş Sistemi dışında yer alan WISE 0855 adlı yıldızın varlığına 2014 yılında rastlamışlardı.

Bilim insanları, hareket etmeyen, nükleer füzyon yapmayan cüce yıldızlar kategorisinde değerlendirilen WISE 0855 yıldızının Güneş Sistemi’nde yer alan, gazdan oluşan gezegenlerle benzer bir sıcaklık yapısına olduğunu ifade ettiler.

16-07/10/earth-from-distance.jpg

NASA Ekibi, keşif ile ilgili yaptıkları açıklamada, düşük seviyelerde sıcaklıklara sahip WISE 0855 cüce yıldızının; Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn‘ün ardından şu ana kadar gözlemlenen uzay yapısında su bulutlarını barındıran ilk gök cismi olduğunu ifade etti.

Yıldız, Güneş Sistemi dışında sahip olduğu su bulutu beraberinde su, sıvı örneklerine rastlanabilecek ilk gök cismi olarak değerlendiriliyor.

Ekip, Hawaii’de bulunan Gemini Kuzey Teleskobu‘nda gerçekleştirdikleri keşif sonucunun, dalgaboyu verilerine dayandırıldığı için oldukça güvenilir olduğunun altını çiziyorlar.

16-07/10/wise0855bpl2.png

University Of California Andrew Skemer ise konuyla ilgili görüşlerini; “Mevcut spektrum WISE 0855’ın su buharı, su bulutlar barındırdığını gösteriyor, görünüşe bakılırsa yıldızın yapısı neredeyse Jüpiter ile aynı durumda.” şeklinde ifade etti.

Güneş Sistemi dışındaki bir gök cisminde varlığına rastlanan su bulutunun, uzay araştırmaları kapsamında bir dönüm noktası olabileceği dile getiriliyor.

:: Tarihte ilk niteliğinde, Güneş Sistemi dışındaki bir gök cisminde su bulutuna rastlanması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Güneş Sistemi Dışında İlk Su Bulutlarına Rastlandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yorumlar facia komik mi sanıyorsunuz cahil cahil espriler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yaradan ol demis olmus. Ateistler bunu da aciklayin. O degil de ne yapalim yani?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Haberde Elite Dangerous oyununun işi ne başka görsel mi bulamadınız 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Araca atladım aga gel gidek .d

 5. SDN Okuru dedi ki:

  HEMEN GİDELİM AGALAR

" Güneş Sistemi Dışında İlk Su Bulutlarına Rastlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Sistemi Dışında İlk Su Bulutlarına Rastlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Sistemi Dışında İlk Su Bulutlarına Rastlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 2. 2 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 3. 3 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 4. 4 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 5. 5 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 6. 6 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 7. 7 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar
 8. 8 Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe
 9. 9 Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak! Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak!
 10. 10 Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video) Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video)