Güney Kore’nin tartıştığı oyun: Replica


01 Ekim 2016 Cumartesi 06:00
Güney Kore’nin tartıştığı oyun: Replica

“Somi” olarak bilinen Güney Koreli politik aktivist, büyüyen devlet gözetimi hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir video oyunu yapma yoluna gitti.

Yansıtıcı lenslere sahip büyük siyah gözlük giyen bir adam olarak betimlenen “Somi”, Güney Kore bağımsız oyun yapımcıları için gerçekleştirilen bir toplantıya gizlice katıldı.

Kimliğini bu sayede gizli tutan Somi’nin meydana getirdiği ABD Hükümeti’nin gözetim politikalarına değinen “Replica” adındaki video oyununun birçok ödül kazanması, Güney Kore’nin ilk anti-terörizm yasasının oluşturulmasına zemin hazırlamıştı.

16-09/30/south-korea-filibuster-surveillance-bill.jpg

Güney Kore’nin tartışılan oyunu

Birçok eleştirilere maruz kalan Somi’nin oyununu olumlu olarak değerlendirenlerin sayısı hiçte az değil.

Oyunun, herhangi bir hükümete doğrudan eleştiri yapmayı içermediğini belirten görüşler, oyunun hükümetin gözetim politikalarını sorgulamak adına bir farkındalık meydana getirdiğini vurguluyorlar.

16-09/30/surveillance-articlelarge.jpg

“Somi” ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; insanlarının “patronlarını” takip ettiklerinde, patronlarının faaliyetlerini iyi ya da kötü olarak değerlendirmezlerse, insanların şeytana dönüşebileceğini belirtti.

“Normal insanlar şeytan olabilir” ibaresini kullanan Somi‘nin Replica oyunu adına bir kitap oluşturuldu.

Bir terör saldırısı sırasında ABD İç Güvenlik Bölümü‘ndeki dört gencin mücadelesini anlatan roman, video oyununun yankısının artmasına büyük katkıda bulundu.

16-09/30/usa-spy-620x400.jpg

Replica oyunu

Replica oyunu, oyuncularına ahlaki bir ikilem teşkil ediyor. 

Gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, size suç kanıtlarını bulmak için başka bir şüphelinin akıllı telefonunu hackleyebilme yeteneği veren oyun; oyuncuların ahlaki olanla yapılması gereken arasında bir ikilemde kalmalarına yol açıyor.

Oyuncuların faaliyetleri sırasında gerçekleştirdikleri gözetleme fark edilip, olay tutuklama ile sonuçlandığında masumiyet ve gizlilik gibi kavramlar oyunda önem taşımıyor.

Güney Kore yetkililerin oyuna gösterdikleri tepki ise gün geçtikçe artış gösteriyor.

16-09/30/bn-fv459_skbudg_g_20141202200046.jpg

Güney Koreli Muhalefet Yetkilileri; oyunun Güney Kore İstihbarat Servisi(NIS)‘nin yeni kanunlar gereği genişletilmiş yetkilerini kötüye kullandığını belirtiyorlar.

Hükümetlerin olağan/olağanüstü durumlarda gerçekleştirdiği gözetleme faaliyetlerine değinen Replica oyunun, gelecek süreçte tartışmalara konu olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Oyunun, ülkede ve dünyada yaygınlaşıp, yaygınlaşmayacağı bilinmez; ama Somi‘nin çalışmasının diğer geliştiricilere örnek teşkil edebileceğini söyleyebiliriz.

:: Replica oyunu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Güney Kore’nin tartıştığı oyun: Replica”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ABD de uretilen butun yazilimlarda arka kapi vardir ki FBI kontrol edebilsin. Kontrol edemediklerini de ornekte gordugumuz gibi; Apple – FBI aliyor bilgileri.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe desteği var oyunda

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayar versiyonunu bulamadığım için oynayamadığım oyun. Fragmanına baktım ve pek bir şey kaybetmediğimi düşünüyorum ama bu oyunun filmi çekilse yada gelişmiş grafiklerle daha iyi bir oyunu yapılsa daha çok tutulurdu sanıyorum. Bizim milletin çoğu ing bilmediği için anlamaz oyundan, 8-bit olması da tam soğutuyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  oyundan bir kaç ss video koymak çok mu zor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Beynim yok oldu bende anlamadim zincirleme kaza yaptik beyler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Makaleden hiçbişey anlamayanlar. Anlamamakta haklısınız çünkü okumadınız çünkü sizin aklınız ancak hiçbirşeylere yetiyor. Beyninizi bağışlayın boşa yük yapmayın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de anlamadım

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbişey anlamadım.

" Güney Kore’nin tartıştığı oyun: Replica konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güney Kore’nin tartıştığı oyun: Replica ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güney Kore’nin tartıştığı oyun: Replica ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 2. 2 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 3. 3 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 4. 4 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 5. 5 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 6. 6 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 7. 7 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar
 8. 8 Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe
 9. 9 Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak! Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak!
 10. 10 Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video) Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video)