Okunma

Güvenlikte Yeterli Değiliz


23 Eylül 2009 Çarşamba 20:49
Güvenlikte Yeterli Değiliz

İnternet içeriği güvenliğinde bir dünya lideri olan Trend Micro’nun yaklaşık 7.000 Türk internet kullanıcısı üzerinde gerçekleştirdiği “Global Web Tehditleri” konulu anket sonuçlandı. Anket, Türkiye’deki kurumsal ve bireysel internet kullanıcılarının bilgi güvenliği tehditlerine karşı yeterince korunmadığını gösteriyor.

Trend Micro Global Web Tehditleri anketinde, internet kullanıcılarına bilgi güvenliğine dair hangi tehdit ve ifadeleri duydukları soruldu. Yanıt verenlerin yüzde 50‘sinden fazlası, bilgisayarlarını tehdit eden en son tehlikelerden haberdar değil. Örneğin, veri sızıntısı kavramını duyanların oranı yalnızca yüzde 44, oltalama (phishing) saldırısını duyanların oranı ise yalnızca yüzde 45.

İnternet kullanıcılarına, web tehditlerinin şirket için ne derece tehlikeli olduğu soruldu. Şirkette ciddi tehlike oluşturduğu düşünülen web tehditlerinin başında yüzde 36 ile spam (istenmeyen e-posta) geliyor. Bunu yüzde 35 ile oltalama takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 32 ile program ekme (pharming) bulunuyor. Web tehditlerinin riskleri düşünüldüğünde, kimlik hırsızlığı (yüzde 79), kişisel bilgilerin kaybı (yüzde 78) ve gizlilik hakkının ihlali (yüzde 71), en çok endişe yaratan unsurlar oluyor.

 

Son üç ayda en sık karşılaşılan tehdit ise yüzde 70 ile spam. Yanıt verenlerin yüzde 64’ü, web tehditlerinin olumsuz etkilerini yaşadığını söylüyor.

 

İnternet kullanıcılarına, kendilerini web tehditlerine karşı korumak için ne yaptıkları soruldu. Web tehditlerine karşı korunmak için yeterli önlem alınmadığı görülüyor. Örneğin, yanıt verenlerin yalnızca yüzde 50‘si koruyucu yazılım kullanıyor. Ofisinde bilgi işlem biriminden bilgisayar güvenliği rehberliği talep edenlerin oranı ancak yüzde 19‘u buluyor.

İnternet kullanıcılarına ayrıca, şirketin ağı üzerinden internete bağlıyken hangi işlemleri yaptıkları soruldu. Kurumsal internet kullanıcılarının, şirket ağını riske sokan tercihler yaptıkları görülüyor. Buna göre kullanıcılar, şirketin ağı üzerinden internete bağlıyken kişisel e-postalarını takip ediyor (yüzde 80), anlık mesajlaşmayı kullanıyor (yüzde 58) ya da doğrudan işle ilgili olmayan web sitelerini ziyaret ediyor (yüzde 53). Yanıt verenlerin yüzde 20‘sinden fazlası ise iş bilgisayarının evdeki bilgisayara göre daha iyi korunduğu konusunda kararsız.

:: Bu ankete katılıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Güvenlikte Yeterli Değiliz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güvenlikte Yeterli Değiliz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenlikte Yeterli Değiliz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "