Okunma

Hastalığınızı Cep Telefonunuz Söylesin


11 Kasım 2010 Perşembe 18:30
Hastalığınızı Cep Telefonunuz Söylesin

Londra üniversitesi araştırmacıları 9.1 milyon dolarlık projeye girişerek kendi kendine test yapabilen cep telefonu kiti geliştirdiler. Bu ölçüm kiti cep telefonunuza veya bilgisayarınıza bir kablo ile bağlanıyor ve derhal hastalığı tanımlıyor.

AIDS gibi hastalıkların tespiti için cihaz kullanıcısı flash bellek boyutundaki cihazın yuvasına bir miktar idrar yada tükürük örneği bırakması yeterli. Daha sonra örnek bıraktığınız cihazı cep telefonu veya bilgisayara bağlıyorsunuz. Bir yazılım yardımıyla analiz edilen örnek sonucu dakikalar içersin de ekranınızda görüntüleniyor.

Geliştirenler bu yeni aygıtın yaklaşık 3 liradan bar, gece kulübü, eczane ya da süpermarketlerde prezervatiflerde olduğu gibi otomatik makineler içerisinde satışa sunulması hedefleniyor.

Normalde bir kliniğe gidip test yaptırıp, bir kaç gün sonra tekrar gidip test sonuçlarınızı almanız gerekiyor. Böyle bir uygulamanın yerelleştiği düşünülürse insanlar hem zaman kazanacak hem de test için fazladan para vermemiş olacaklar.

Araştırmacılar ileri ki süreçte buna benzer test aygıtlarının diğer rahatsızlıklar içinde geliştirileceğini belirtti.

:: Bu tarz bir cihazın verdiği test sonucuna güvenir misiniz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hastalığınızı Cep Telefonunuz Söylesin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hastalığınızı Cep Telefonunuz Söylesin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hastalığınızı Cep Telefonunuz Söylesin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "