Okunma

Numara Taşımaya Tazminat Geliyor!


07 Haziran 2015 Pazar 08:00
Numara Taşımaya Tazminat Geliyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Vekili Ömer Fatih Sayan, bugün itibariyle önemli açıklamalarda bulundu. Şu an için numara taşıma işlemlerinin yeterince düzgün işlenmediğini ifade eden Sayan, buu alanda çeşitli düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

Yapılan açıklamada, öncelikle Türkiye’deki numara taşıma sisteminin Avrupa standartlarına uygun olmadığı ve pek çok Avrupa ülkesindeki uygulamaların Türkiye’de de olması gerektiğini belitti.

Kullanıcıyı düşünen yeni düzenleme

İngiltere’den Danimarka’ya kadar pek çok ülkede, istemsiz numara taşıma ve numara taşımanın gecikmesi gibi durumlarda kullanıcılara taşıyıcıların tazminat ödediği belirtilirken, bu sistemin Türkiye’ye de yakın zaman içerisinde gerçekleştirilecek bir düzenleme ile geleceği söylendi.

Şu an için uygulanan sistem, operatörlerin yararına gibi görünürken, kullanıcılar pek çok kere mağdur olabiliyor. Yeni sistem ile uygulanacak tazminat değerleri de belli oldu.

Ne kadar tazminat ödenecek?

Yakın zaman içerisinde uygulaması başlayacak yeni sistemde bireysel abonelerde gecikme durumlarında günlük 5 lira olmak üzere maksimum 500 liraya kadar ödeme, kurumsal abonelerde günlük 10 lira olmak üzere maksimum 1000 liraya kadar kullanıcıya tazminat ödenecek.

İstem dışı numara taşımalarında ise bireysel abonelere numara başına 80 lira, kurumsal abonelerde numara başına 160 lira olmak üzere maksimum 8 bin liraya kadar tazminat ödenmesi gerekecek.

:: Yeni sistem sizleri memnun etti mi?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Numara Taşımaya Tazminat Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yurtdışında bi çok hattın taşınması 15 günü buluyor neyin kafası bu trde 5 gün

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Benim sıkıntım hat taşıma işlemi bimcellden avea ya taşınmıyor bunun düzeltilmesini gerekir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Evet bence de gerekliydi ben şahsen memnun kaldım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  3-4 günden önce taşıyamıyorlar resmen devlet dairesi gibi çalışıyorlar onca evrak veriyorum bir saat içinde işi bitirmeleri gerekli.

" Numara Taşımaya Tazminat Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Numara Taşımaya Tazminat Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Numara Taşımaya Tazminat Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "