Okunma

Havaalanı Güneş Enerjisiyle Çalışıyor!


20 Ağustos 2015 Perşembe 11:30
Havaalanı Güneş Enerjisiyle Çalışıyor!

Petrol, doğalgaz, linyit ve benzeri tüketilebilir enerji kaynaklarının günden güne azalması, insanları yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiriyor.

Bu kapsamda yapılan çalışmalarla, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi gibi randımanı yüksek kaynaklara yönelim son senelerde oldukça büyük ivmeler kazanmış durumda.

Özellikle güneş enerjisinden yararlanılarak yapılan çalışmalar teknolojinin de yardımıyla bir hayli artış gösterdi. Güneş enerjisiyle çalışan lambalar, araçlar, çeşitli motorlar derken Hindistan işi bambaşka bir boyuta taşıdı.

46150 güneş paneli kullanıldı!

Hindistan‘da hizmet veren Cochin International Havaalanı, yakında bulunan 45 dönümlük araziye yerleştirilen 46150 güneş paneli sayesinde, bütün elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılamaya başladı.

Yetkililer, havaalanında bulunan güneş panellerinin 12 MW‘lik bir güç ürettiğine dikkat çekerek, bu gücün bu büyüklükte bir havalimanı için fazlasıyla yeterli olduğunu belirttiler.

Bunun sadece bir başlangıç olduğunu dile getiren yetkililer, ilerleyen zamanlarda güneş enerjisinden yararlanılan alanların çok daha fazla olacağının altını çizdiler.

Ülkemizin de orta kuşakta yer aldığını düşündüğümüzde, Karadeniz Bölgesi haricindeki 6 coğrafi bölgemizin büyük bölümünde güneş enerjisinin aktif olarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Bakalım görevliler bu konuda yeni adımlar atacak mı? Bekleyip göreceğiz.

:: Sizce ülkemiz güneş enerjisi için yeni hamleler yapmalı mı?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Havaalanı Güneş Enerjisiyle Çalışıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu da nükleercilere kapak olsun..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dalaman havalimanında var ve kullanılıyor ülkemizde de bunun örnekleri ***** kapasite yüzde yüz değil

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Güneş enerjisi hakkında araştırın belge ile konuşun nükleer enerji kuruldu çünkü nükleer enerji kurulduğunda 1000 küsur sanayi parçası gerekli ve bunlar en yakın yerden temin edilen parçalar yani iş kaynağı ikinci olarak güneş panelleri günümüzde en fazla G verimli ki bunların masrafı da karlı deil nükleer enerji ile yazın kışın enerji üretimi demek iki santral olunca da yıllık ortalama yüzde 20-34 burdan karşılanıcak buda ithalatı engellicek ve ithalatın yarı fiyatına olacak. Ama ithalat engellendiğinden sonra yeni santral kurulmamalı ve @ dan fazla olan panelleri yetli üretim ile kurmalılar. (yatırım yapmak şartı ile elektrik Faturanızı sıfırlayabilirsiniz)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  paramızın yarısını petrole vermek yerine panel fabrikası kurmamız gerekmez mi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çıkar ve rant yok denicek kadar az devlete yapmaz yaptırmaz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kac yillik haber

 7. SDN Okuru dedi ki:

  En güzel enerji biçimidir güneş enerjisi şimdilerde normal panellerden daha fazla elektrik üreten paneller çıktı daha da yararlı olur. İnşallah tüm dünyada her eve kadar yayılır. Nükleer enerji gibi tehlikeli özellikle deprem riski olan ülkemizde, enerji türlerine gerek yoktur.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi bir düşünce süper olmuş bu tarz güneşten kullanımlar artmalı…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Cok iyi. Fosil yakitlardan alternatif enerjiye gecis beiraz daha hizli olsa fena olmaz…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Nükleer iyi diyen arkadaşa lafım yok ancak artıklarının nereye nasıl gömüldüğünü veya ne yapıldığjnı bir google dan araştırsın.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi bir durum bende isterim fakat bu paneller kuşları öldürüyor..ayrica kendinisini amorte etmesi uzun..kim derse desin temiz enerji nükleerdir..atığı tehlikelidir..acilen santrallerin bitmesi lazım

" Havaalanı Güneş Enerjisiyle Çalışıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Havaalanı Güneş Enerjisiyle Çalışıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Havaalanı Güneş Enerjisiyle Çalışıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "