Her Şirket Yazılım Şirketi Olacak


13 Kasım 2014 Perşembe 18:57
Her Şirket Yazılım Şirketi Olacak

Turkcell Teknoloji Zirvesi, dolu dolu geçen iki günün ardından son etkinliklerle birlikte misafirlerini uğurladı. Ancak Silikon Vadisi yatırımlarıyla bilinen String Ventures çalışanı Emrah Yalaz’ın yaptığı keyifli sunum, kısa olmasına karşın katılımcılara bir dizi yenilikçi fikir sundu. Teknolojinin kalbinin attığı yer olan Silikon Vadisi denince ilk akla gelen terim olan “startup”, bizdeki adıyla “girişim” şirketleri için yazılımın neden vazgeçilmez olduğunu açıklayan Yalaz, öncelikle startup’ın yeni bir teknoloji ya da yeni fikirler demek olmadığının altını çizdi.

:: Turkcell Teknoloji Zirvesi’ndeki tüm gelişmeleri ve haberleri buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz…

:Turkcell Kurumsal ile ilgili gelişmeleri takip etmek için LinkedIn sayfasını takip edebilirsiniz…

Süper star kıstasları

Buna göre startup ile ifade edilen şirketlerin ortak özelliği büyümeye olan yatkınlıkları. Silikon Vadisi’nde yeni kurulan şirketlerin yıllık veya üç aylık değil, haftalık büyümesine bakılıyor. Eğer bir şirket her hafta yüzde 5 ila 7 arasında büyüme gösteriyorsa, o şirket startup olarak görülüyor. Eğer bu büyüme yüzde 10 ve üzerindeyse o zaman bir süper star doğmuş oluyor.

Peki, böyle bir büyüme mümkün mü? Her hafta onda biri oranında büyüyebilen startup’ları Twitter, Instagram, Pinterest gibi örneklerle açıklıyor Emrah Yalaz. Derken konu yazılıma geliyor ve bir ilginç fikir daha ortaya çıkıyor: Önemli olan Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) değil, önemli olan Endüstriyel İnternet.

Bu terim ise kurumsal bazda internetin sistemlere uygulanmasını tanımlıyor. Şirketlerin, organizasyonların ve devletlerin tüm süreçlerini akıllı cihazlar ve sensörler ile donatarak iyileştirmesi anlatılıyor. Tüketici, bu açıdan bakıldığında küçük kardeş rolü oynuyor. Bu vizyonu gerçekleştirmek için asıl iş kurumsal dünyaya düşüyor.

Yazılım dünyayı yiyor

Nesnelerin internetinde her yeni sensör, yeni bir işlemi, her yeni işlem de yeni bir yazılımı ortaya çıkarıyor. Emrah Yalaz, böylelikle IoT vizyonunda yazılıma, yazılım geliştiricilere ve startup’lara olan ihtiyacın neden asla bitmeyeceğini de açıklamış oluyor. Ön planda donanım nasıl çalışırsa çalışsın, arka uçta devasa bir veri kümesi oluşuyor ve her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Bu sebeple hangi şirket, hangi sektör olursa olsun artık her şirket yazılım şirketi oluyor. BMW, Netflix, Amazon ya da Pixar’ın ana işi yazılımdan uzak olsa da, tüm bu şirketler ve daha birçoğu fark yaratan avantajlarını yazılımdan sağlıyor.

Fark yazılımın zanaatında

Yazılımı oluşturan ana etkenleri ise “yazılım programlama” ve “zanaat” (craftsmanship) olarak açıklayan Yalaz, ardından bu yaklaşımı detaylandırıyor. Yazılımın programlama kısmında en önemli farkı verimlilik ve etkin çalışma oluşturuyor. Bu alanda kısacası hızlı ve hatasız kodlayan kazanıyor. Zeka ve beceri daha iyi yazılımcılar için bu alanda işe yarıyor.

Zanaat kısmında ise devreye yetenek, zeka ve deneysel çalışmalar giriyor. İnovasyon da bu noktada doğuyor. Silikon Vadisi’ne uzanan köprünün alçısında bulunan bu yazılım zanaatı, Türkiye’den en çok eksikliği çekilen konulardan biri. Yazılımcıları aynı zamanda zanaatkâr yetiştirmek için en büyük görev ise yine üniversitelere ve eğitim kurumlarına düşüyor.

:: Konuyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Her Şirket Yazılım Şirketi Olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her Şirket Yazılım Şirketi Olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her Şirket Yazılım Şirketi Olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar