Hissedebilen Gerçekçi Yapay Cilt


16 Ekim 2015 Cuma 14:00
Hissedebilen Gerçekçi Yapay Cilt

Protez el ve ayaklar, robotik düzeyde yapılan araştırmalar ve çalışmalar sayesinde daha gerçekçi ve canlı hale gelmeye başlıyor. Şu sıralar Stanford mühendislerinin devasa adımıyla, dokunmayı hissedebilen ve bunu beyin hücrelerine gönderebilen yapay cilt geliştirilmeye başlanmış.

Kimyasal mühendislik profesörü Zhenan Bao’nun yapımı olan bu cilt, son 10 yıldır üzerinde çalışılmakta olan bir proje. Aynı gerçek cilt gibi eğilebilen, kendini yenileyebilen, dokunmayı, ısıyı ve acıyı hissedebilen, bunları beyne gönderebilen bir yapay cildin yapımı uzun süredir hedefleniyormuş.

Son yapılan prototip, dokunuşun durumunu kopyalayabiliyor, yumuşak baskı ile bir sıkı tokalaşma arasındaki farkları algılayıp, beyne sinyallerini gönderebiliyor. Bao, konuyla ilgili “Dünyada ilk defa eğilebilir, gerçek cilt gibi bir materyal, basıncı algılayabiliyor ve bu sinyalleri sinir sistemine iletebiliyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yapay cilt nasıl çalışıyor

Bu sistemin işleyebilmesi için milyarlarca karbon nanoborucuk, plastik madde içine girdili çıktılı şekillerde dağınık olarak yayılıyor. Gelen basınç ile bu dağınıklık bir araya toplanıyor, böylece elektrik sinyalleri daha iyi yönlendiriliyor. Darbe ne kadar yüksek olursa, sinyal de o kadar güçlü oluyor.

Daha sonra veriler optogenetik tekniği adı verilen bir yolla sinir sistemine iletiliyor. Bazı özel hücreler hafif darbelere karşı hassas olup, hafif dokunuşları algılayıp bu hücreleri açma kapama görevi görüyor. Böylece sistemin insan beyni ile çalışabilen algılayıcı çıkışı üretilmesi sağlanıyor.

Zamanla yapay cildin yüzey şekillerini, materyali ve ısıyı da ayırt etmesi bekleniyor. İnsan eli altı çeşit biyolojik algılama mekanizmasına sahip ve basınç bunlardan sadece bir tanesi. Diğer algıları da hayata geçirmek için önlerinde çok yolun olduğuna inanan Bao, aynı zamanda harcanan bunca yıldan sonra neyi nasıl yapacaklarını da çözdüklerini söylüyor.

:: Hissedebilen yapay cilt teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Hissedebilen Gerçekçi Yapay Cilt”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanoğlu olümsüzlüğü ilan edecek diyen arkadaş dönüp de etrafına bakar mısın insanlığın okadar yaşayabileceğini düşünyor musun.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence yapamazlar kolay değil

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bundan milyon yıl sonra, insanoğlu vücudundaki her organı yapay olarak oluşturarak ölümsüzlüğünü ilan edecek.

" Hissedebilen Gerçekçi Yapay Cilt konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hissedebilen Gerçekçi Yapay Cilt ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hissedebilen Gerçekçi Yapay Cilt ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!