Okunma

Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor!


18 Eylül 2012 Salı 15:00
Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor!

Hidrojenden sonra en hafif gaz olan Helyum, havadan daha hafif bir maddedir. Helyum gazının kullanım alanı oldukça azdır. Çünkü Helyum, oldukça pahalı bir madde. Pahalı olmasının nedeni evren de hidrojenden sonra en çok bulunan element olmasına ve dünya atmosferinde 1/200.000 oranında bulunmasına rağmen, sıvı havanın ayrımsal damıtılmasıyla elde edilememesi.

Bu kadar teknik bir girişten sonra Helyum’un kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse, genelde sıcak hava balonları ve zeplinlerde kullanıldığını söyleyebiliriz. 

Artık Hitachi sayesinde bu kullanım alanlarına Hard Diskler de eklenecek.

Mekanik disklerin içerisindeki hava alınır. O yüzdendir ki mekanik diskin içerisini açtıktan sonra, içi hava dolacağı için o disk çalışmaz. Plakalar havanın artmasıyla beraber direnç ile karşılaşacak ve bu da pek çok negatif etkiye neden olacak.

Disklerin içerisindeki hava alınmış olmasına rağmen, içerisinde az da olsa hava bulunuyor. Bu kadar az olan hava bile 5 disk plakasından fazla plakanın aynı disk içerisinde kullanılmasını engelliyor. Çünkü en düşük hızı 5400 RPM olan diskler birbirlerini türbülansa sokuyor.

Helyumun ne işe yarayacağını artık yukarıdaki bilgiler ışığında tahmin etmenizi bekliyorum. Sizinde düşündüğünüz gibi Hitachi, diskların arasında Helyum kullanarak disk plakalarının türbülansa girmesini engelleyecek. Hava yoğunluğunun oluşturduğu gecikmeler ise ortadan kalkacak ve disklerdeki okuma yazma kafaları rahat bir nefes alacak.

Disklerin daha sessiz ve performanslı çalışmasının yanında, aynı anda daha çok plakalı diskler bu teknoloji sayesinde üretilebilecek.

Hitachi’nin açıklamasına göre Helyum kullanımı plak başına güç tüketimini yüzde 20 oranında azaltıyor. Çünkü hava direnci olmadığı için plaklar daha hızlı dönüyor. 

Bu teknolojiyle beraber disklerin kapasitesi %40 daha fazlalaşıp, %20 daha az güç tüketebilir. Ayrıca disklerin performansı daha da artacak hatta daha da sessiz çalışacak. Tabi pahalı bir gaz olan Helyum, disk fiyatlarını daha da arttıracak. 2013 yılında çıkaracağı modellerde Helyum kullanacak olan Hitachi, bakalım etkili bir deneyim kullanıcılara sunacak mı? Bekleyip göreceğiz.

:: Helyum, sizce mekanik disklerin hızını olumlu yönde arttırır mı?

 

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  japon aklı işte:d

 2. SDN Okuru dedi ki:

  helyum çok sakıncalı,, harddşski bir yere bıraktığımızda onu havada bulabiliriz.. açık havada ise durum bir hayli vahim olabilir.. uçan harddisk dönemi böylelikle başlamış oldu.. :)))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu teknolojiyle beraber disklerin kapasitesi @ daha fazlalaşıp, daha az güç tüketebilir. Ayrıca disklerin performansı daha da artacak hatta daha da sessiz çalışacak. Tabi pahalı bir gaz olan Helyum, disk fiyatlarını daha da arttıracak.
  ———————————————-
  Fiyatlar yeterince yüksek zaten dahada arttıracaklarsa hiç icat etmesinler…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  USB flash varken kim disk kullanir ki ?!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Helyum soygaz olduğu için tepkime vermiyor. İstesen de bir reaksiyon gerçekleştiremezsin. Bence hidrojen koysalardı da olurdu. Sonuçta ortamda oksijen yoksa bir yanma da olmaz. Kaldı ki diskin içine düşük yoğunluklu hidrojen koyarlardı zaten. O hidrojen yansa bile ruhun duymaz. Bence hidrojen koymamalarının nedeni diskin parçalarıyla reaksiyona girip onları bozma ihtimali. Soygazda ise kafa rahat.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yakında patlayan disk haberleri ile karşınızdayız 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Her ne kadar kapasite açısından hala düşük olsalar da, gelecekte mekanik disklere yer yok… SSD kullanılacak.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hidrojen yüksek derecede yanıcı bir maddedir. Hatta patlayıcıdır. Onun için kullanılması pek mümkün değildir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ssd fiyatları düşer 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Helyum patlayacak olsa bizim firmada 3 5 elemanin akilsizligindan adam kalmazdi. Akillica biseye benziyor piyasaya ciksin deneyelim gorelim:)

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam helyumun riski düşük ama bizim türkiyede süper bilmiş yan sanayi tamircileri ne yapar eder tamir ettik ayağına onu patlatır arkadaş.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  harddisklerin devri bitiyor artık. bu saatten sonra içine uranyum da koysalar boş. gelecek ssd devri…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  SSD diskler populer hale geldikce bu teknolojinin omrunun uzun olacagini sanmiyorum.

 14. uozen dedi ki:

  Harika.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Helyum soy gaz. Kimyayı unuttuk galiba. Hatta evrende en son patlayacak(yanacak) gazlar arasında..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hidrojen kulansalar daha iyi olurdu daha hafif 😀

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Helyum iyi hoş has ama riskide yüksek olur diye düşünüyorum. sıkışmayla birlikte harddisk kafasının elektronik titreşimleri oluşacak ısının helyuma vereceği yan etkileri neler olabilir. mesela yüksek akım durumunda patlama olabilir gibi şeyler düşünüyorum. Eh tabi adamlar o kadar uzman mühendisler bizden daha teknik düşünüyordur kasmamakta lazım 😀 fakat bu 0 güvenilir olduğunuda kanıtlamaz 🙂

 18. SDN Okuru dedi ki:

  madem hidrojen kullansalarmış

 19. SDN Okuru dedi ki:

  HDD gerçek anlamda uçacak 🙂 Ayrıca HDD’lerde basınç dengeleyen filtreli delik olduğuna göre hava alınma durumu yok. Kapağı açıldıktan sonra da çalışıyor 7200rpm barracuda da bizzat denedim 🙂 Helyum fraksiyonlu damıtma ile elde edilebilen bi soygazdır yanmaz patlamaz. Odanın basıncını 0’a indirirseniz sizden önce mi patlar sonra mı patlar bilinmez tabi 😀 Hepsini geçtimde bi ucuzlasalar mutlu olacağım.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  patlama riski 0. helyum hicbir tepkime vermez

 21. SDN Okuru dedi ki:

  eğer dedikleri doğruysa çok performanslı ve az enerji tüketimiyle çok iyi hdd ler diyebilirim fakat helyum yanıcıdır hdd düşerse bişi olursa patlama ihtimalide var

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Patlama riski nedir acaba 🙂

 23. SDN Okuru dedi ki:

  bu haberi hanginiz yazdı bilmiyorum ama 1 tane bile içinde dışarıdan giren hava kanalı olmayan disk görmedim. belki ticari disklerde olay böyledir. ama hiçbir home office üründe bu yoktur. hava boşaltma neymiş.

 24. ahmetcalisan dedi ki:

  Helyumun kullanılması çok akıllıca. Böyle akıllıca şeylere her zaman açığız 🙂

" Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "