Okunma

Hollywood Çıkışı İnternette Arıyor


03 Haziran 2009 Çarşamba 15:49
Hollywood Çıkışı İnternette Arıyor

Yıllardır internetten indirilen filmlerle ve korsan kopyalarla mücadelesini sürdüren, bu konuda mahkeme koridorlarına adeta kamp kuran Hollywood, çıkışı yine internette arıyor. eMarketer tarafından gerçekleştirilen ABD’deki online reklam harcamaları konulu bir araştırma, film yapımcısı şirketlerin internet üzerinden yaptıkları tanıtıma her yıl daha fazla para ayırdıklarını ortaya koydu.


Yıllardır internetle mücadele eden Hollywood, çıkışı yine internette arıyor.

2008-2013 yılları arasındaki beş yılın değerlendirildiği araştırma bu şirketlerin toplam reklam harcamalarını da ortaya çıkartıyor. Elde edilen sonuçlara göre yapımcı şirketler 2009 sonunda toplam 16 milyar dolar reklam harcaması yaparken, 2013 sonunda bu rakamın 18.6 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor. İnternet reklamcılığının bu milyarlarca dolarlık pastadan aldığı pay da dikkat çekici. 2008 sonunda 975 milyon dolarla sadece yüzde 6.3’lük paya sahip olan bu segmentin, 2013 sonunda 2 milyar 651 milyon dolara yükselerek yüzde 14’lük paya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Araştırmadaki bir diğer dikkat çeken nokta ise hızlı yükseliş. 2013’e kadar her yıl yüzde 20-30 aralığında artış yaşanması beklenirken 2013’te bu artışın gerileyeceği ve yükselişin yüzde 10’la sınırlı kalacağı öngörülüyor.

:: Hollywood mu Yeşilçam mı?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hollywood Çıkışı İnternette Arıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    internet’in hızlı gelişimine karşı önceleri mücadele etmeye çalışmış olsalar da kısa sürede tehditleri fırsatlara çevirmeyi başarmış görünüyorlar, Hollywood’un bu kadar gelişmiş olmasının sebebi de en iyiyi yapmaları değil yeniliklere ayak uydurmaları zaten…

" Hollywood Çıkışı İnternette Arıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hollywood Çıkışı İnternette Arıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hollywood Çıkışı İnternette Arıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "