Okunma

HP, 6 Milyon Kabloyu Geri Çağırıyor!


27 Ağustos 2014 Çarşamba 12:00
HP, 6 Milyon Kabloyu Geri Çağırıyor!

Son zamanlarda büyük otomotiv firmalarından sıkça duyduğuuz geri çağırma haberleri, şimdi de bilgisayar sektörü için gerçekleşiyor. 

HP’nin ABD ve Kanada pazarlarına sürdüğü Eylül 2010 ve Haziran 2012 dönemine ait taşınabilir bilgisayarların güç adaptörlerine güç veren kabloları pazardan geri toplama kararı alındı. Geri çağrılan kablolar HP ve Compaq modellerinde kullanılan LS-15 AC adaptör ve kablolar.

HP’nin şimdiye kadar toplamda 30 kadar laptop güç kablosunda aşırı ısınma ve erime vakası yaşandı. Bunun üzerine HP, yangına neden olması ihtimaline karşılık 6 milyon laptop güç kablosunu piyasadan çekmeye karar verdi.

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu tarafından yapılan açıklamada 30 vakada HP güç kablolarının aşırı ısınması ve erimesi, bazı durumlarda da küçük çaplı yangınlara neden olması durumu yaşandığı belirtildi. Bu yüzden ücretsiz değişimden ilgili ürünlere sahip kişilerin yararlanıp, olası riskleri bertaraf etmesi gerekiyor.

ABD’de yaşanan sıkı kurallar nedeniyle, bu pazarda sürekli ürün geri çağırmalarını görüyoruz. Ülkemizde pek bir geri çağırmanın yaşanmaması ise, bizim pazara hatasız ürünlerin sunulması mı yoksa denetimsizlik mi orası ise ayrı bir tartışma konusu.

:: Firmaların geriye dönük ürün değişimi yapması sizce prestij kaybı mı artışı mı sağlıyor?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “HP, 6 Milyon Kabloyu Geri Çağırıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Pavilion dv6 kullanıyorum. 2012de almıştım. 2016da bahsi geçen kablo kendiliğinden bozuldu. İnternet sitesinde bu değişim olayını gördüm. 10 gün sonr almanyadan yeni kablo gönderdiler ücretsiz. Dün gönderdikleri kabloda da temassızlık oldu bu sefer benim hatam mı bilmiyorum ama sisteme girerek yeniden sipariş versim ve yine yenisini gönderecekler. Hani ilki hatalıdır değiştirirsin anlarım da göndersiği kablo da bozuluyor ve yine değiştiriyorlar. Bir taraftan kötü bir taraftan iyi bir şey. Bu arada bataryaları da değiştiriyorlar hasar varsa. Ayrıca hp laptoplarında artık ısınma gibi bir problem olmuyor bence ve özelliklerine göre fiyat olarak da daha da ucuz oluyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hp den uzak durun elimdeki hp masayi eritecek derecede isi ***** olsun kesinlikle tavsiye ***** saunaya döndü.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence dell

 4. SDN Okuru dedi ki:

  benim yandı. evde bulunan diğer laptopun adaptörünü kullanıyorum. yanan ürünü de alıyorlar mı?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  En az şikayet olması sorun olmadığı anlamına gelmez. Ben Pavilion g6-2302st kullanicisiyim. Fan sorununu çözemediler ısınma dersen şarj aletide, işlemcisi de ısınıyor. Acer bir hp iki ısınma sorununda bana göre liderler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojiye bu kadar uzak kalmayın . mağazalara gidip urunlerı kurcalayın son 3 senedir hangi HP ürünü ısınıyor ??? Ayrıca ürünlerindeki hatayı farkedip geri çağırması o firmanın kötü olduğunu değil bence iyi olduğunu gösterir. Hatasını farkedip düzeltmeyen firmaları görüyoruz sonuçta…. Şikayetim var com da biraz araştırın apple dan sonra en az şikayet alan firma HP dir . Apple la HP nın satış rakanmlarını kıyaslarsanız HP nın daha başarılı olduğunu görürsünüz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hp bilgisayarımın adaptörü elle tutulmayacak derecede ısınıyo . Türkiye değişim var mı?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  hp pişmanlık hp yi al yemek yap o derece yanar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tam bir rezillik.

" HP, 6 Milyon Kabloyu Geri Çağırıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HP, 6 Milyon Kabloyu Geri Çağırıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HP, 6 Milyon Kabloyu Geri Çağırıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "