Okunma

Huawei Kurucusu Zhengfei açıklama yaptı


24 Mayıs 2019 Cuma 14:26
Huawei Kurucusu Zhengfei açıklama yaptı

ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan kararnamenin ardından, ülkede risk teşkil eden firmalardan ekipman alımını yasaklandı. Çinli telefon üreticilerini etkileyen bu kararın ardından Huawei ile ilgili birçok teknoloji şirketi önemli kararlar aldı. Tüm bu olayların ardından Huawei Kurucusu Ren Zhengfei de bazı açıklamalarda bulundu. ABD Huawei kararı sonrasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei gündemi değerlendirdi

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei yaptığı açıklamada Google ve Android servislerinin Huawei özelindeki kısıtlamalarına değindi. Bildiğiniz gibi Google yaptığı bir duyuruyla Huawei ile olan tüm ilişkilerini askıya aldığını açıklamıştı. Huawei Android lisansı da iptal edilmişti. Tüm olan biteni anlattığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Zhengfei açıklamasında ABD şirketlerinin suçlanması gerektiğini söyledi. Zhengfei sözlerine “Hepimiz aynı piyasa ekonomisinin oyuncularıyız. Her ülkenin kendi çıkarları vardır. ABD’nin kampanyası, herkesi peşinden sürükleyecek kadar güçlü olmayacaktır. ABD‘li politikacılar güçlü yönlerimizi hafife almış olabilirler. Elbette bu süreçte bazı alanlarda zarar görmemiz mümkün. Bu zararlar zaman içinde telafi edilecektir. Ancak liderlik ettiğimiz 5G gibi alanlara önemli bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Bu alanda rakiplerimiz 2-3 yıllık bir süreçte dahi bizi yakalayamayacaktır” diyerek devam etti.

ABD hükümeti çıkan kararnamenin 90 gün süreyle ertelenmesine karar vermişti. Bu konuya da değinen kurucu, 90 günün önemli olmadığını belirtti. Ayrıca, Google’ın sorumluluk sahibi bir şirket olduğunu söyleyen Zhengfei, Google’ın ABD hükümetini sorunu çözmeye ikna etmeye çalıştığını belirtti.

Amerikalı çip üreticileri ile ilgili de konuşan Zhengfei, onların sorumluluklarını yerine getirdiklerini söyledi. Ayrıca, Amerikalı çip üreticileri gerekli onayı alırlarsa, yine bu tedarikçilerden çip alınacağını belirtti. ABD şirketlerinin ürettiği kadar iyi çipler üretebileceklerin dikkat çeken Zhengfei, bunun ABD’den çip alınmayacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Huawei Kurucusu sözlerini “Yıllardır süren iş ortaklığımızı bir kağıt parçası yok etmemeli” diyerek sonlandırdı.

Zhengfei açıklamasında 5G teknolojisine ve farklı sektörlere bakış açısına da yer verdi. 5G teknolojisinin yeni baz istasyonu kulelerine ihtiyaç duymadığını söyleyen Zhengfei, farklı sektörlere girmeyeceklerinin de altını çizdi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

59 yorum - “Huawei Kurucusu Zhengfei açıklama yaptı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaslar kotj ev sahibi insani ev sahibi yaparmis

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei bir balondu demekki. Kullandığı bütün lisanslar Batı dünyasınınmış. Hükümeti olan devlet ise Dünyanın en yasakçı devleti. Satarken kullandığı bütün yazılımlar kendi ülkesinde YASAK. Dünya hukuğunun hiç uğramadığı bir yer olması da cabası. Nasıl dava edip de hakkınızı arayacaksınız? Adam senin bütün teknolojilerini çatır çatır kopyalayıp Dünya,ya satıyor. Şimdi elinden bu lisanslar alındı. O kadar ki gorılla glas bile.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerika bu sayede Huawein yeni sistem ve çip yaparak daha da gelişmesini sağlayacak .

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nokia yı, I phone bitirdi. I phone U da huawei bıtırecek

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Abd seçimlerine az zaman kaldı yeni başkan işi ayarlar canınızı sıkmayın,canınızı yerim.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu zamana kadar bu kadar çok telefon kullandım kameraları eh diyecek kadar iyiydi ama aldığım fiyat 2 bin 3 bin TL idi ee şimdi Huawei p smart kullanıyorum 1.500 TL’ye aldım kamerası o aldığım telefonlara rakip işlemcileri kullanımı 3 bin TL’lik telefonlara rakip ben neden vazgeçmek isterim ki Huawei den ucuz fiyatı ve özellikleri ile Türkiye’ye renk getirdi Türkiye’nin geleceğine güncelleme yaptı resmen ama Trump bunun olmasına karşı niye Türkiye artık apple almıyor Samsung almıyor çin kazanıyor diye…

  1. Anonim dedi ki:

   koçum aç biraz kitap oku be

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adamlar sizin markanızı iki gün içerisinde neredeyse yok etti. Siz hala saçma sapan açıklamalar yapın.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  HUAWEI candır….. 🙂

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Huawei in yükselişi çatlak Trump in zoruna gidiyor

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerika genel anlamda son kozlarını oynuyor. Kendi kurduğu sistemde artık geri kaldı. Teknoloji ,verim ,icat gibi alanlarda üstünlüğü kaybedince bel altından vuruyor. Eğer Huawei kendi işletim sistemini kurarsa , kendi microchiplerini yaparsa ne olacak. Acaba Amerika bu sefer malını satmak için yalvarmayacak mı . Olan Microsoft ta olacak uzun vadede.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiyedeki huwaie durumu ne

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Huawei sadece cep telefonu olarak düşünmemek lazım. Evinde kullandığın internet iletişimini sağladığın 4G 5G baz istasyonları altyapılarının çoğunluğu huawei. Bu yaptırımlar kısa dönemli zarar ettirebilir. Ama gelecek Çin teknolojisinde. Kendi yazılımını yapar cip üretimini yapar. Huawei alt yapılarda yapıyor zaten bunu. Çinli firmalar piyasayı gelecekte alır. Xiaomi oppo zte Çinli firmalar bunlarında satışı baya var. Artık oyunu sadece Amerika kurmuyor. Baskısı büyük ama artık ülkelerde bu sistemi kırmak istiyor.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei kurucusu jake chan e benzettim turamp bir kung fu yaparsa 😁

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Son 4 gün içinde tüm arkadaşlarım huawei aldı. 😊 Bence bu bilinçli yapıldı. Huawei kendi işletim sistemini güzel stabil Bi şekilde çalıştırırsa telefonları Android rağmen çok hızlı. Zaten Arge çalışmalarında öncü marka bence huawei geleceği parlaktır.. Çünkü 3 ay önce şirketin ceosu dünyanın bizim teknololimize ihtiyacı var dedi. Adam gerçekten haklı

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yeeeée

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerika iktidarligina ve tekel olmasına muhalefet bizim huaweiyi destekliyor olmamız burada herkesin hayirina beyler

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu kadar laf edeceğine bootloader açılacak dese yeterli olurdu

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dik dur eğilme bu millet seninle

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Artık arm dan sonra Huwaie işi bitti. Feriştahı gelse Kuyruğu düzeltemez artık..

  1. Anonim dedi ki:

   büyük oyunu gördün .sana kına yolluyoruzz.

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei aldım pişman değilim. Ne olursa olsun kullanmaya devam edeceğim.

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei daha önce açık iken kapattığı, bootloader’i açsın, kimse Huawei terketmez

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya neymiş demek ki ? İstersen ışınlanmayı icat et, istersen batıyı sollayacak herşeyi. Eğer uluslararası arena da , o masada ” yerin ” yoksa
  sana bir tek kibrit çöpü sattırmazlar.
  Bakınız Mısır da demokratik seçimle iktidara gelen hükümet devriliyor, darbe ile başa SİSİ geçiyor Dünyanın gözleri önünde.
  Fakat SİSİ yönetimin de MISIRa Amerika yani İMF 12 Milyar Dolar Kredi veriyor dahası
  BM nin geçici 15 üyelik kuruluna başkan atanıyor. Ya Tasmalanacaksın ya da tasma tutanlara karşı ayakta duracaksın yoksa elindekilerini kimseye sattırmazlar.

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei bitti artık bence

 22. Musa dedi ki:

  Zamanın Firavunu Trump Allah Belanı Versin

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  iPhone eskisi kadar para kazanamıyor demek ki 🤣🤣🤣Huawei ye bişi olmaz.

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben huaweı. Aldım 5000 tl ödedim kullanamayacaksam. Zararımız kim karşılayacak

  1. Anonim dedi ki:

   sen 5000 tl ye huwi alarak zaten zarara girmişsin seni kimse kurtaramaz

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  helal olsun huaweiiye trumpa babuç bırakmadı bende aynı fikirdeyim huawei den vazgecmicem

 26. Teknoloji Dostu dedi ki:

  helal olsun huaweiiye trumpa babuç bırakmadı bende aynı fikirdeyim huawei den vazgecmicem

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu abd kadar alçak bir ülke var mı ya bunların kökünü kurutcan yaşaması suç pezevenklerin

 28. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Valla abd bu hususta kendi kuyusunu kazıyor niye kötü ev sahibi insanı mülk sahibi yapar misali huawei de mecburi bir arama motoru geliştirecek. Çok zaman almaz.

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerika ve Google, Microsoft vb Amerika şirketleri, kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar. Google Huawei ye sattığı ürünleri kime satacak. Huawei şu anda dünya 2. si. Huawei kendi işletim sistemini yapar ama amerikan şirketleri Huawei ye sattıkları ürünleri kime satacaklar. Hani bir söz vardır “Kötü komşu insanı mal sahibi yapar” derler.

 30. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kardes yiğidi öldür hakkını yeme venüsden bahsediyorsun vestelde her şeyi abd den tedarik ediyor ve cok kalitesiz

 31. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bende aynı fikirdeyim huawei den vazgecmicem Trump her seyi cözmüş så ki huawei yle ugramasıyo tabi appleyi gecti onlar abd böyle yapıyorsa o zaman çinde appleyi üretmesin bu artık ticareti gecti ülke savası oldu çinin kimseye ihtiyacı yok ama tüm dünyanın Çin’e ihtiyacı var bence kimseye muhtaç bir ülke degil

 32. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei dediğimiz şirket cocacolanın 4 katı büyüklüğünde bir dunya markası ve dunyanın %50inin üstünde alt yapısı var sizce bu şirket batar mı veya bir sorun yaşar mı bu sadece danışıklı bir dövüştür. 90 gun içinde herşey normale dönücek

 33. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu konuşmadan anlasilan sıkıntı 5g teknolojisi, daha doğrusu buju ilk Çinliler satacağı için.

 34. Teknoloji Dostu dedi ki:

  HUAWEI Google dan iyisinide yapar bu sefer de 1.sıraya oturur sonra ABD yine Android kullanmasını ister.

 35. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ABD kendini zora sokuyor. Çin kolları sıvayıp kendi sistemini kurup teknolojisine devam eder. ABD ye kalmadı.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Huawei den baz geçmem Apple ye on çeker her yönden fais fiyatlara telefon satıyorlar ne olursa olsun Huawei den baz gecmem

  2. Anonim dedi ki:

   çok kolay değilmi bu işler. peki linux çekirdeğini kullanmasına da izin verilmezse. sıfırdan işletim sistemi altyapısını kurmak sence ne kadar kolay, kaç kişi makine dilini biliyor ve nekadar zamanda yazabilirler veya işlemci mimarilerini kullanma izni giderse, sıfırdan yeni mimari hazırlamak. zaten bunları yapabilirse makine dilini çince anlayacak şekildede yapabilirler hatta her ülke yapabilir değilmi. birde abd patentlerini kullanmasına kısıtlama getirilirse artık nasıl çıkarlar işin içinden hayal bile edilemez. elektronik malesefki abd nin tekelinde

 36. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her ne olursa olsun Huawei kullanmaktan vazgeçmem. Çin Amerika umurumda değil. Ben büyük firmaların tekeline son vermeye çalışan ve halka 2 kuruşluk malı 10 liraya satan kan emici firmalara karşı durmaya çalışan ve her ne olursa olsun kralım çok yaşa demeyen bir firmaya destek olmak için Huawei e devam diyorum. Ancak vatandaş büyük ülke ve firmalara karşı birlik olabilirse işte o zaman 2 kuruşluk malı 10 liraya almayız. Apple neden bu kadar huawei ile uğraşıyor çünkü tekerine çomak deydi. Şimdi amerikan markaları bir olup huawei bitirmek istiyorlar. Onlar halk olmadan bir halt edemezler. Halk desteğini huawei verirse emparyalis ülkeler ve markaları da geri adım atarlar. Birlikten kuvvet doğar…

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   O zaman git venüs kullan .
   Gereksiz yere ayıp tutma.
   Elin huawei sinden sanane.

   1. Anonim dedi ki:

    Ne demek sanane ? adamın değindiği şeyi okumadın mı ?. Yerli malı yurdun malıdır demiyor bahsettiği sey amerka gibi büyük ve götü kalkmış bir ülkeye karsı durmak diyor

   2. Anonim dedi ki:

    zorlu işveren ama gelde çalışanlırına sor

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   ABD baktı huawei nin önüne geçilmiyor, aldı başını gidiyor böyle bir kalleşlik yapıyım da huawei yi durdurayım dedi. Yoksa casusluk falan hikaye. En az onların yaptığı kadar casusluğu abd zaten her ülkede yapıyor teknolojisi ile. Huawei kendi işletim sistemi ile çalışsın Trump da alsın Android ini……

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Aynı fikirdeyim. Daha önce huawei kullanmamıştım. İnadına guawei p30 pro aldım. Telefonu aldıktan sonra anladım. Huawei teknolojisi çok üstün. Şimdiye kadar telefon kullandığımı sanıyormuşum.

 37. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şimdi huawei telefon alalım mı almayalım mı?

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Huawei den vazgeçilmez telefon almak isteyenler biran önce almalı huawei daha iyisini yapar Google de neymiş güldürmeyin

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Daha 4 gün oldu Huawei alalı yine olsa yine alırım

  3. Veysel dedi ki:

   Bence almalisin yakinda huawei yeni isletim sistemiyle daha iyi hale gekecek

 38. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence con kazanıcak Nüfusları çok fazla

 39. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kahrolsun amerika bu dünyaya çektirdiği yetmedi mi artık. Olay huawei, çin meselesi değil! Bu kadar, kabadayılık, bu kadar gaddarlık fazla artık. Bütün ülkelerin birlik olup abd ürünlerini boykot etmesi gerekiyor. Amerika bu dünyada var olduğu sürece hiçbir ülkenin gelişmesine izin vermez

 40. adige1864 dedi ki:

  Hem Amerikalılar hemde Çinliler kuyruğu dik tutuyorum mesajı veriyorlar. Bakalım kimin kuyruğu daha dik duracak

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bende aynı fikirdeyim huawei den vazgecmicem Trump her seyi cözmüş så ki huawei yle ugramasıyo tabi appleyi gecti onlar abd böyle yapıyorsa o zaman çinde appleyi üretmesi bu artık ticareti gecti ülke savası oldu

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   ABD huwainin Apple yıl geçmesini kıskandı. Ne kadar kıskansalarda bu iş onlara fayda vermez huwaiden vazgeçmeyi düşünmüyorum

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Huavei fiyatı dahada yükselecek çünkü kendi yazılımını çıkarmış bile bende kullanıyorum vaz geçmeyecem

  4. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bence Nokia bittiği gibi Huawei bitti artık sen kalkıp çalıştığın firmanın taklidini kopyasını yaparsan sonuçlarına katlanıcaksin bence artık Huawei alınmaz Huawei kullanıcıları bana kızıcak ama gerçek bu buz koysunlar love u iPhone 🤪

" Huawei Kurucusu Zhengfei açıklama yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei Kurucusu Zhengfei açıklama yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei Kurucusu Zhengfei açıklama yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "