Huawei lisansı için müjdeli haber geldi


21 Kasım 2019 Perşembe 09:41
Huawei lisansı için müjdeli haber geldi

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticari krizden en fazla etkilenen şirket Huawei olmuştu. ABD’li şirketlerle iş yapması engellenen Huawei, ticari açıdan kara listeye alındı. Sonrasında ise, Huawei ile iş yapmak isteyen şirketler için bir lisans alma kuralı getirdi. Şimdi şirketler yavaş yavaş lisanslarını almaya başlıyor.

Huawei lisansı için bazı şirketlere yeşil ışık yandı

ABD, kasım ayının içinde, Huawei’ye 90 günlük ek bir süre daha verdiğini açıklamıştı. ABD’den uzun süredir gelmesi beklenen bu karar, Huawei’ye satışlarına devam etmesi konusunda bir onay niteliğindeydi.

Mayıs ayında ticari açıdan kara listeye eklenen Huawei, aralarında Google’ın da olduğu birçok önemli teknoloji deviyle ilişkilerini askıya almak zorunda kaldı. Sonrasında ise bu şirketlere, Huawei ile iş yapmak için lisans almaları gerektiği söylendi.

Huawei lisansı için 300’e yakın başvuru oldu. Şimdi ortaya çıkan bilgilere göre ise bazı şirketler bu lisansı almaya başardı. Reuters’ın açıkladığı bu bilginin yanında, hangi şirketlerin gereken lisansı aldığı ise henüz belli olmadı.

Bir yetkili 300’e yakın başvurunun neredeyse yarısının ya da dörtte birinin onaylandığını geri kalanın ise reddedildiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı aynı zamanda, ABD’nın ulusal güvenliğini ve dış politika çıkarlarını tehlikeye sokmayacak şirketlere lisans verdiğini açıkladı. Bakanlık daha detaylı bilgi ise vermedi.

Lisans haberinin ortaya çıkmasıyla birlikte en çok merak edilen konu tabii ki Google’ın bu lisansı alıp almadığı oldu. Ancak, şimdilik ne Google ne Huawei ne de ABD hükümeti cephesinden buna dair bir açıklama yok.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Huawei lisansı için müjdeli haber geldi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne bu çektiğin huawei aah aah

" Huawei lisansı için müjdeli haber geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei lisansı için müjdeli haber geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei lisansı için müjdeli haber geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti