Huawei ve Çin ilişkileri sarsıldı: Tutuklama kararı!


27 Nisan 2020 Pazartesi 02:02
Huawei ve Çin ilişkileri sarsıldı: Tutuklama kararı!

Huawei ve Çin ilişkileri bir kez daha sarsıldı. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşından dolayı olumsuz bir şekilde etkilenen teknoloji devi, kendi ana vatanından şaşırtıcı bir tepki gördü.

Huawei ve Çin ilişkileri nasıl etkilenecek?

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Huawei, Çin hükûmetinin kontrolünde!” iddialarını sürekli bir şekilde reddeden Huawei, 2 yıl önce yaşanan bir tutuklama kararı yüzünden yeniden gündemde.

The New York Times, Çin yönetiminin Aralık 2018’de 5 eski Huawei çalışanını tutukladığını ifade etti. “Çin’in WhatsApp uygulaması” olarak adlandırılan WeChat aracılığı ile kurulan bir diyalog, Çinli siyasetçileri harekete geçirdi.

Çin hükûmetinin, İran yaptırımlarının delindiği gerekçesi ile tecrübeli teknoloji şirketini suçlu buldu. Tutuklanan kişiler, Çin hükûmetinin bu konu hakkında ortaya somut bir kanıt koymadığını belirtti.

Huawei ve Çin ilişkileriAyrıca eski bir Huawei çalışanı olan Li Hongyuan’in kendi hakkı olan bir ödemeyi talep etmesi üzerine tutuklandığı iddiası, Çinli vatandaşların endişelenmesine sebep oldu. Bu olayların uzun bir süre boyunca saklanması, Çin’e olan güveni azalttı.

Tutuklanan beş eski çalışanın Huawei ile bir anlaşmazlığa düştüğü öğrenildi. Bu bağlamda bir çalışan WeChat üzerinden “Huawei’nin İran’a ürün sattığını kanıtlayabilirim!” şeklinde bir mesaj göndererek Çinli markayı dolaylı bir şekilde suçladı.

Donald Trump tarafından İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Huawei, kendi çalışanları tarafından da darbe almış oldu. Sadece bu yazılan mesaj yüzünden tutuklanan eski Huawei çalışanlarından Li Hongyuan ve Zeng Meng, İran yaptırımları yüzünden sorgulandı.

Huawei ve ÇinHongyuan ve Meng, neden kendilerinin de yer aldığı bu beş kişinin yabancı haber kaynakları ile temas halinde olduğunu açıklamak üzere de sorgulandığını söyledi. Huawei, kendi parasını istediği yüzünden tutuklandığı iddia edilen Hongyuan için de bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada bu kişinin çalışma sözleşmesinin ihlali yüzünden tutuklanmadığını ancak kendisi hakkında yasa dışı faaliyet iddiaları olduğu için tutuklandığını ilan etti. Yeni iddialar, ABD’nin söylemlerini doğrular nitelikte. Zira bu söylemler, Huawei’nin haksızlıklara karşı sessiz kaldığını ve çalışanlarının konuşmalarını izlediğini öne sürüyor.

Huawei ve Çin

8 aydan fazla bir süredir göz altında olan Hongyuan ile 3 aydır göz altında tutulan Meng, şu an için Çin ile Huawei’nin yaptırımlarına maruz kalıyor. Bazı kaynaklara göre Çin ile Huawei, böyle bir açığın ABD’ye koz olarak ortaya çıkmamasını istiyor.

Çinli yöneticiler, böyle bir olayın Donald Trump yönetimine yarayacağını düşündüğü için Huawei hakkında olumsuz görüşler belirtiyor. Huawei ise eski çalışanlarının suçlamaları yüzünden zor durumda.

Sonuç olarak Huawei’nin İran yaptırımlarını deldiğine dair bir kanıt mevcut değil. Çinli siyasetçilerin tedirdiğinliği ve Huawei’nin bu konudaki hassasiyeti, yaşananların bu noktaya gelmesine sebep olmuş olabilir.
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Kerim
Kerim
8 ay önce

Vay be bu saatte bile haber giriyorsunuz supersiniz. Bende suan nobetteyim herkese selamlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Facebook ile yorum yap özeliği gelmiş. Eğer ki bu mecburi hale gelirse kimse bu sitede takılmaz. Yorumları engellerseniz kendiniz okursunuz yazıları

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Benim anlamadığım şu; ABD kafasına göre istediği ülkeye yaptırım uyguluyor ve buna herkes uyuyor ben anlamadım. Koskoca Çin ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlara uymak zorunda mı? Zorundaysa neden? ABD’nin kafasına göre aldığı kararlara neden uyuyorlar ben anlamadım.

Coakblt9
Coakblt9
8 ay önce

istedigi kadar uygulama yapılsın. Google servisi yok ama, Huawei servisleri var, adamlar kendi android marketini oluşturdular ve dünyada 2 milyar dolar, tr de 50 milyon tl yatırım yapılmış, Google servislerine göre %60 daha hızlı, ayrıca açık kaynak Android olduğu için google servisleri kurulabilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Çünkü eğer uymazsan o cazip Amerikan pazarında ve finansal sisteminde yer almana müsaade etmezler.

" Huawei ve Çin ilişkileri sarsıldı: Tutuklama kararı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei ve Çin ilişkileri sarsıldı: Tutuklama kararı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei ve Çin ilişkileri sarsıldı: Tutuklama kararı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!