Okunma

Hurdaya Çıkacak F-16’lar Modifiye Edildi!


25 Eylül 2013 Çarşamba 14:45
Hurdaya Çıkacak F-16’lar Modifiye Edildi!

ABD‘de üretimi 1976‘da onaylanan ve envantere 1978‘de giren Lockheed Martin imzalı F-16‘ın, artık ilk sürümleri yavaş yavaş hurdaya çekiliyor.

İkinci Dünya Savaşı‘ndan sonra üretilen jet uçakları arasında MIG-21‘den sonra en çok üretilen uçak olma ünvanını elinde tutan F-16, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere pek çok ülkede kullanılmaya devam ediyor. Ek bir bilgi verelim F-16‘lar C ve D olmak üzere iki farklı tipte üretildi. Ayrıca uçaklar zamanla yenilendiler ve yenilenen uçaklar Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ olarak adlandırıldı. Ülkemizdeki F-16C Blok 30 ve 40 modelleri, Blok 50 seviyesine modernize edilmiş durumdalar. Ülkemizde de 240 tane F-16 mevcut. (“Kazalar sonrası 30 tane kaybedildi. 2005 yılında 30 tane F-16 Blok 50+ siparişi verilmiş ve sayı tekrardan 240’a çıkartılmıştır. Siparişler 2012’de ülkemize gelmiş bulunmakta.”)

Bu kadar ön bilgiden sonra artık savaş jeti görünce “aaa F-16” diyecek kadar adı duyulan bu uçağın yeni görevinden bahsedelim. Günümüzdeki yerini yeni nesil savaş uçaklarına bırakan F-16, özellikle çift kişilik sürümleri ve modernize edilmeyen Blok 30 modelleri hurdaya çıkartılmaya ya da başka yerlere hibe edilmeye başlandı.

Hurdaya çıkartılan F-16’ları insansız uçacak şekilde modernize eden üretici firma Lockheed Martin, yaptığı açıklamada insansız F-16′yı havada uçurduklarını ve içerisinde pilot varken yapması çok zor olan manevraları yapabildiği açıklandı.

Açıklamaya konu olan insansız yapıda olan ve uzaktan kumandayla yönetilen ilk  F-16 dün 1.47 Mach hızla 12.2 kilometre yükseklikte uçuruldu. İçerisinde 9G kuvveti oluşturacak sertlikte ve anca çok iyi bir pilotla yapılabilecek manevraları başarılı bir şekilde yapan insansız F-16, daha sonra tatbikatlarda düşman uçağı olarak kullanılacak.

Yıllardır ülkelerin korkulu rüyası olan F-16‘ların yavaş yavaş eğitim uçağı olmaya başlaması da bizlere bir devrin daha sonunun geldiğini hatırlatıyor ve ister istemez yılların geçtiğini düşündürüp bizi üzüyor. Bakalım insansız F-16’lar ya da başka yeni nesil uçaklar acaba bir savaşa çıkabilecek kadar geliştirilebilecek mi?

:: İnsansız jet uçakları sizce savaşta kullanılabilir mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Hurdaya Çıkacak F-16’lar Modifiye Edildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Turkiyedeki Blok30 lar konusunda yanlisiniz var. Bu ucaklarin hurdaya çıkarıldığı yok veya hibe edilmesi de soz konusu degil. Aselpod, SOM, HGK, KGK nereden geldi saniyorsunuz ? Blok30 uçaklarını modernize eden Türk muhendisleri Tübitak Aselsan gibi kuruluslarla gerekli tecrubeyi paylastigi icin bu pod ve muhimmatlar gelistirilebildi. Lütfen yazilarinizda daha dikkatli olun…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  amerika 1978 de üretmiş sene 2013 hala yapamadık bunlardan 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  o zaman F35 projesi neydi son insanlı uçak projesi yaptılar trilyonlarca dolar gitti madem böyle bir imkan vardı neden ona bu kadar para gitti.

 4. orcnd dedi ki:

  insansız hava araçlarındaki büyük gelişmeler sadece f16’ların değil tüm insanlı hava araçlarını zamanla bitirecektir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  F 35ler gelsin sıkıntı kalmaz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  “gelişen ülkeler” sözü politiktir, siyaset dilinde kullanılır, aslı; gelişmemiş, geri kalmış ülkedir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  HAyırdır tolgaciiimm android haberlerini ferhata bırakıp kendini jet uçaklarina mi verdin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  desekki 15 yılı geçmiş ürünler miadını doldurmuş teknolojisi
  eskimiştir ordumuzun p gider.. bir türlü ilerliyen devletleri
  gerisiden çıkamadık… işte ülkeside sayiden toplanması gereken vergiler kerhaneden kumardan içkiden toplanırsa birgün kapıda
  birilerin ordusunu görmek kaçınılmaz olur..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Faydali bir haber ***** demek oluyorki bizdeki ucaklarda omrunu tamamlamak uzere veya ***** bizde ne olucak.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  sitenin konusu genişliyor he ne oldu böyle SDN

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar neler yapıyor bizim insanımız neyle uğraşıyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  biz hala g3 ve f-16 ya devam 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  sürekli upgrade edilen uçaklar. artık sonuna geldik. yakın zamanda yerli malı ve daha gelişmiş uçaklar istiyoruz.

" Hurdaya Çıkacak F-16’lar Modifiye Edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hurdaya Çıkacak F-16’lar Modifiye Edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hurdaya Çıkacak F-16’lar Modifiye Edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "