‘Hürkuş için ihracat imzaya kaldı’


26 Nisan 2021 Pazartesi 16:23
ABONE OL
‘Hürkuş için ihracat imzaya kaldı’

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı bir televizyon programında önemli gelişmeleri duyurdu. Bunlardan biri de Hürkuş’un yurtdışına ihracatı.

Hürkuş’un seri üretiminin başladığını müjdeleyen Kotil, “İnşallah yurt dışına ihracatı başlayacak. Hürkuş’a yurt dışından talep var ama imzalamadan paylaşamayız. Kontrat imzalansın ondan sonra paylaşayım. İnşallah 12 tane kadar yurt dışına göndereceğiz gibi gözüküyor” dedi. Ancak eğitim uçağı versiyonu Hürkuş-B’nin mi silahlı Hürkuş-C’nin mi ihraç edileceği hakkında ayrıntı vermedi.

Hürkuş’a yurtdışından sürekli talep var

TSK’nın eğitim uçağı ihtiyacını ve yakın hava desteği görevlerini yerli ve milli imkanlarla karşılamak için TUSAŞ tarafından Hürkuş geliştirildi. Eğitim uçakları arasında en modern donanıma sahip olan Hürkuş, 2015’te Türkmenistan tarafından talep edilmişti. Azerbaycan, Pakistan, Filipinler ve Bolivya‘nın da Hürkuş‘a yoğun ilgisi var. Buna rağmen motoru ve diğer alt sistemlerindeki batılı ülkelere ait parçaları nedeniyle bu zamana kadar hiç ihraç edilemedi.

Daha önce Türk Hava Kuvvetleri’nin eğitim uçağı ihtiyacı için Hürkuş-B‘den 15 adet alınacağı açıklanmıştı. Eğitim uçağı Hürkuş’un bu zamana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kaç adet girdiği bilinmiyor. Kanada ambargosunun Hürkuş‘un bu ülkeden ithal edilen motorunu etkileyip etkilemeyeceği de netleşmedi.

Hürkuş temel pilotaj eğitiminin önemli bir basamağı

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin girişimiyle Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan‘ın ortak bir askeri havacılık eğitim altyapısı oluşturma yolunda olduğu medyaya yansımıştı. Buna göre, Pakistan üretimi Super Muşak’tan başlayarak, Hürkuş ve Hürjet‘in de içinde bulunduğu başlangıç, temel ve jet uçuş eğitimi gündemde. Azerbaycan ve Pakistan’ın uçak tedariğinde sorunlar yaşaması sebebiyle böyle bir girişim yapıldığı düşünülmekte.

Hürkuş nedir

Büyük jetlere giden yol eğitim uçaklarından başlar. Altta Hürkuş silahlı versiyonu

Türk Hava Kuvvetleri pilotaj eğitiminde F-5F, SF-260D, T-38M, KT-1T uçaklardan istifade ediyor. Bu yüzden Super Muşak, Hürkuş ve Hürjet’in müttefik ülkeler tarafından üretilmesi pilotaj eğitiminde kullanılan uçaklara olan yurtdışı bağımlılığını bitirecek. Ayrıca Hürkuş ve Hürjet yakın hava desteği görevlerinde de kullanılacak.
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
isme gerek yok
isme gerek yok
21 gün önce

🤔bi düşnomda gelcekte neler yaparıza herşeyi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

🇹🇷🇹🇷

" ‘Hürkuş için ihracat imzaya kaldı’ konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘Hürkuş için ihracat imzaya kaldı’ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘Hürkuş için ihracat imzaya kaldı’ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!