Elon Musk’un Hyperloop treni ile Paris-Berlin 1 saat


24 Nisan 2021 Cumartesi 08:00
ABONE OL
Elon Musk’un Hyperloop treni ile Paris-Berlin 1 saat

Hyperloop trenler ile Paris – Berlin arası ulaşım 1 saate inecek. Zeleros şirketi, yüksek basınçlı tüplerle benzersiz bir teknoloji tasarladı. İspanyol girişimcilerin tasarladıkları hızyuvar ulaşım aracı gelecekte uçakların yerini alabilir. Hızyuvar (ya da hiper döngü), Elon Musk’ın ortaya attığı üst düzey hızlı ray ötesi ulaşım sistemi.

Kasım 2020’de Las Vegas çöllerinde Virgin Hyperloop‘un mürettebatları, 160 km / saat hızla havasız bir tüpten ilk denemeleri yaptı. Yolculuk sadece 15 saniye sürdü. Bu başarı, gelecekte yapmayı hedefledikleri 1200 km / s’den çok uzaktı. Ancak büyük bir atılımı temsil etti. Hyperloop teknoloji, orta uzunluktaki yolculuklar için ulaşımın geleceği olacak. Yüksek hızlı demiryolunu da geride bırakabilir. Bu teknoloji bir uçak hızındadır fakat çevre ve enerji maliyetleri daha düşüktür. Bu yönüyle girişimcilerin dikkatini çekiyor.

Hyperloop trenler uçakların alternatifi

Fikir, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk‘tan çıktı. SpaceX ve Tesla mühendislerinden oluşan bir ekip 2013’te açık bir tasarım yayımladı. Ardından birçok girişimci ve hatta öğrenci bu fikri geliştirmeye başladı. Bunların arasında İspanya’nın Valencia şehrinde yaşayan birkaç öğrenci de vardı. Hyperloop girişimi Zeleros‘un kurucu ortağı ve pazarlama müdürü Juan Vicén Balaguer, tasarımını anlattı. Balaguer, “Elon Musk’ın duyurusundan sonra henüz öğrenciyken 2015 yılında başladık. Bu teknoloji üzerinde 5 yıldır çalışıyoruz.” dedi.

süper hızlı hızyuvar trenler

Hyperloop trenler, 1000 km / s’lik hıza ulaşıyor. Grafik; Horizon

1000 km / s’lik bir hız ile hyperloop trenler, hava yolculuğuna daha çevreci ve daha hızlı bir alternatif. Vicén Balaguer, tasarımının farkının tüp yaklaşımı olduğunu söyledi. Tren neredeyse hiç sürtünmeyeceğinden, bu durum çok yüksek hız sağlıyor. Ancak uzun boru uzantıları için bu seviyedeki basıncı elde etmek ve sürdürmek çok zor ve pahalıdır. Güvenlik sorununu da unutmamalı. Trenin gövdesine bir şey olursa, yolcular tehlikeli vakum koşullarına maruz kalır. Bu nedenle Zeleros, daha yüksek basınçlı tüpleri kullanıyor. Zeleros’un önerdiği tüplerdeki basınç, yaklaşık 100 milibara kadar çıkıyor.

Vicén, “Aracın önündeki havayı boşaltmanız gerekiyor. Aksi takdirde, araç durur. Bu yüzden aracın önünde bir kompresör sistemi kullanıyoruz. Sıfır basınç olsaydı, buna ihtiyacımız olmazdı ama bu, ekonomi ve verimlilik arasında bir denge.” şeklinde konuştu.

Tamamen elektrikli bu araçlar çevre dostu 

Trenin önünde, bir yolcu uçağı motorunun ön tarafına benzeyen kompresör var. Bu, havayı emiyor ve arkadan dışarı çıkararak aracı itiyor. Aracın tepesindeki mıknatıslar sayesinde araç havaya yükseliyor. Bu sayede ray boyunca kendi kendine ilerliyor. Araç, 50 ila 200 yolcu taşıyacak ve 1000 km / saat hıza kadar ulaşacak. Kısa mesafeli bir yolcu uçağının seyir hızı ise yaklaşık 800 km / s’dir.

hyperloop ulaşım araçları

İspanyol girişimciler hyperloop trenin tasarımını paylaştı. Görsel; Zeleros

Yüksek hızlı trenlerin hızı sınırlıdır (genellikle 300-350 km / s). Bu nedenle yüksek hızlı tren, aceleniz olan bir yere gitmek istiyorsanız kötü bir seçim. Böyle bir durumda yolcular uçak tercih ediyor. Ancak uçaklar trenlere kıyasla yüksek miktarda karbon salınımı yapar. Bu da uçakları çevreci bir alternatif olmaktan çıkarıyor. Gelecekte hyperloop trenler bu sorunu çözecek. Hiper döngü trenler, 400 ila 1500 kilometre arasındaki yollar için tasarlanıyor. Bu ulaşım araçları, yüzde 100 elektriksel olduğu için doğrudan emisyon (karbon salınımı) üretimi sıfır.

Zeleros şirketi 2023 yılına kadar teknolojilerini göstermeyi umuyor. Şirket, İspanya’da belirlenecek bir yerde 3 km uzunluğunda bir test pisti inşa etmeyi planladı. Kullanımı incelemek için de Valencia Limanı ile birlikte çalışıyorlar. Süper hızlı trenlerin kullanımı en erken 2030 yılında.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Eğer bu Türkiye de olursa Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gitmek kolay olur

zekeriya
zekeriya
23 gün önce

Barış Özcan bir videosunda bahsetmişti, biz ülkemizde metro hatları inşaa ederken zaten maliyet olarak hyperloop fiyatına yakın bedeller ödüyoruz. Ortalama fiyata bakıldığında hyperloop düşeyebilecekken heryere metro yapıyoruz halihazırda. Umarım birileri bu paraların ödendiği ortaya çıktığına göre artık hyperloop’u ülkemize getirir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Berlin’den İstanbul a da bağlansaydı

" Elon Musk’un Hyperloop treni ile Paris-Berlin 1 saat konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk’un Hyperloop treni ile Paris-Berlin 1 saat ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk’un Hyperloop treni ile Paris-Berlin 1 saat ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?