İBB’den Martı düzenlemesi! İşte yeni kurallar


21 Temmuz 2020 Salı 15:45
İBB’den Martı düzenlemesi! İşte yeni kurallar

Paylaşımlı scooter teknolojisinin ülkemizdeki temsilcisi diyebileceğimiz Martı‘lara İstanbul’da ceza kesilmeye başlandığını paylaştığımız özel haber ile duyurmuştuk. Ulaştırma Bakanının scooter düzenlemesi açıklamasından sonra bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçtiği ortaya çıktı.

Martı düzenlemesi: Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemleri Yönergesi!

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından elektrikli kaykay (e-scooter) kiralama sistemlerinde kuralların belirlenmesi ve sunulan hizmetin hukuki altyapı kazanması amacıyla bir yönerge hazırlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de paylaşılan “Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemleri Yönergesi”, 23 Temmuz günü yapılacak UKOME toplantısında görüşülecek.

martı elektrikli scooter

Cumhuriyet’in haberine göre, yönergenin amacı kullanıcılar, işletmeciler ve kamu yararına kapsamlı düzenlemeler getiriyor. Firmalar için çok sayıda güvenlik zorunluluğu getiren yönerge, kullanıcıların da aldığı hizmetin kalitesini artırmayı hedefliyor.

Yönerge sonrasında bu alanda hizmet veren firmalara lisans verilecek ve kayıt altına alınacak. Her kaykayın bir kimlik numarası bulunacak ve bu sayede gerektiği durumlarda kullanıcılar kolayca tespit edilebilecek. Yönerge ile birlikte kaykayların devrilme sensörü gibi birçok teknolojik özellikle donatılması zorunlu hale geliyor.

Devrilme sensörü sayesinde kaza geçiren kullanıcılar ile hemen iletişime geçme ve acil yardım talebini alma zorunluluğu da getiriliyor. İşletmeciye yönelik bir başka düzenleme ise kullanıcılara şarj durumu, menzil gibi konularda açık bilgilendirme yapılması konusunda olacak.

Alkollü kaykay kullanımı, yayaları tehlikeye atacak davranışlar, yaya akışını engelleyici parklanmalara da yaptırım getiren yönerge ile işletmecilerin kullanıcılara sürüş disiplini konusunda mobil eğitim yapması zorunluluğunu da kapsanıyor. İBB’nin Martı düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “İBB’den Martı düzenlemesi! İşte yeni kurallar”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  beşiktastan bebege yaya olarak yurumek imkansız
  sahilde bu martıcılar kadın erkek buyuk kucuk nerdeyse 7 24 yarış yapıyolar yayaların sahilde yurumesi nerdeyse imkansız duruma geldi bu martılara özel bir yol yapılmalı yoksa bu şekilde gitmez . özel yol yapılsın o yolda birbirlerini yesinler ozaman rahat rahat kafalarını gözlerini kırsınlar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu cezaların neden geldiği belli, hiç boşu boşuna kılıf uydurmaya çalışmayın! Artniyetli hükümet hasetinden halka zulüm çektirmeye devam ediyor. Belediyeleri sabote ediyorlar.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  keşke ceza haberinde de ibb nin adını kullansaydınız. objektif değilsiniz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Martı’da problem yok ama insanlıkta problem var. Kaldırıma diklemesine bırakıyorlar, sanki kasıtlı yapmışlar gibi… O halde bırakan kullanıcı tespit edilebilse ve ona ceza kesilebilse çok iyi olacak..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   hepsi belli. Zaten o kadar güzel sistem kurulmuş ki, TC kimliksiz kaydolunmuyor, uygulamaya kaydolmadan da kullanılmıyor. Sen bir martıyı uygulamadan kiraladığın an artık senin üstünde, kimsin belli. Bırakırken de kilitleyip, fotoğrafı çekip atman gerekiyor.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İBB’ nin bisikletleri gibi belli park alanları olmalı. Sahil şeridinde herkes kafasının estiği yere bağlamış gitmiş. Bazen bir yayanın zor geçeceği yere bağlayanlar var. Engellileri siz düşünün.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bir yayanın zor geçeceği yerden neden geçmek istesin ki

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Makbuzda tc yaziyo

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Hiç kullandın mı İBB bisiklet ? Bence en büyük sorunu sadece sahil şeridinde park yeri olması. Sahile yakın değilse gideceğin yer manasız oluyor. Martı her yere gidiyor, zaten esas değerli kılan da bu. Kıytırık bir arasokakta bile bağlayıp bırakabiliyorsun. Çok da ufak aslında, yayanın zor geçeceği yere bağlanması, bağlayanın öküzlüğü, onun kontrolüne gelene kadar ülkede yoluna koyulması gereken çok öküzlük var. Engelli dostu bir şehir değil İstanbul pek zaten, bu konuda da martıya gelene kadar çok düzenlenmesi gereken şey var. Birileri kıskandı yada gıcık oldu bu martı işine uyuzluk çıkarmaya çalışıyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepsine plaka takılmalıki ceza yazılabilsin, trafikte yeterince baş belası var, bunlar en kötüleri hiç bir kurala uymuyorlar, PLAKA ŞART

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bütün araçların plakası var ceza yazılmıyor. tek sorun martıymış gibi konuşmayın

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Martı gibi birşeyi belediye de yapabilir hem daha, koordine ve kaliteli hizmet olur diye düşünüyorum.. Fiyatı da uygun olur rekabet fiyatlara, olumlu yönde, yansır açılış 2 TL saati 60 TL martı günlük araç, kiralamaktan daha pahalı 20,saatte 1200 TL eder..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   açılış 1.99 , dakikakısı 0,59 buda satti 35,4 tl +1,99 = 37 tl yapar 20 satte 709,99 yapar , ayrıca kim bu kadar uzan kullanırki ? belediyenin bisikletleri var ve hiç uygun değil, her kiralamada 50 tl bloke koyiyor

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Doğru kararlar. Oyuncak gibi sokak ortası gezenlerin engellenmesi gerek.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi kaskı zorunlu yapmadılar. Korona zamanı bide aynı kaskı mı takacak bu millet veya yolda gezerken kendi kaskıyla gezip öyle mi martıya binicek.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba…

  Martı mevzuat eksikliği nedeniyle parklanma, güvenlik, sertifika ve donanım konusunda başına buyruk faaliyet içerisindeydi.

  Taşınan şeyin “İnsan” olmasından dolayı bu gibi bir düzenleme olması hem adil rekabet şartları, hemde insan sağlığı için faydalı olacak..

  Düzenleme ile ilgili asıl kritik olan yazinizda yer almayan şarj durakları konusu…
  Görüntü kirliliği ve kaldırım gibi kamusal alanın gasp edilmesinin önüne geçilecek.

  Kullanıcı empatisi yaparsak; istediği yere park edemeyeceği ve durakların pozisyonuna istinaden ekstra yürüme zahmeti gerektireceğinden bütün cazibesini kaybedecek.

  Martı gözünden bakarsak eğer; kamusal alan gaspını artık yapamayacağından özel veya kamu kurumlarından alan kiralaması gerekecek… Muhtemelen park
  ve bahçelerde yer bulabilecek. her halukarda ekstra maliyetler yüklenecek…

  Sonuç olarak; ulaşım aracı olmaktan çok örneğin bostancı ile caddebostan sahili arasında turlayabileceğiniz eğlence aracı olacak…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Harika bir uygulama, eğlenceli, pratik, kolay yalnızca fiyat bır tık pahalı, biraz daha azaltılır ise fiyatlar muhteşem olur.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ne kadar fiyatı ? Gaziantep de açılış bedava dakikası 39 kuruş

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi gelişiyor geliştirmiyorlar vallaha helal

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  He he. Dakikası 3-5 lira olan birşeyi çoluk çocuk kullanır. Trafikte kazada kolu bacağı kopar. Sersörler sayesinde de gelir yardım ederler. Tamam bu iş çözülmüş. Belediye bu işi halletmiş. Helal olsun

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   dakikası 0,59 kuruş , ayrıca martıyla niye trafiğe çıkıyorsun kaldırım varken

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Gayet normal, hareket makaret içermeyen bir yorum göndermiştim, niye yayınlamıyorsunuz???

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerinde bir yaptırım.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Kredi kartı kullanılıyor sistem nası saglammı digilse binlerce kişinin bilgileri çalınma riski var o zaman ne olucak saglam güvenlik lazım bu işe

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gereken sistem ve düzenlemeyi yapacaktır.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Mantıklı. Hukuki alt yapısı incelenip müşterilerine eğitim verilerek sorunu çözebilirler..

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  18 yaş ve altı kişilerin kullanmaması adına uygulamalarda yapılmalı. Babasının bilgileriyle kullanan bir sürü reşit olmayan kullanıcı var, bunlar güzel uygulamayı maalesef mahvediyorlar.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Martılar kredi kartıyla değilde akbille veya ininal,tosla vb. Kartlarla ödemeler yapılsa çok daha rahat olabilirdi

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel, yerinde bir düzenleme. En azından Uber’de olduğu gibi bir yasaklama yok, daha sistemli hale getirecek bir yönerge var.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  SAHSI KENDI ALETI OLAN KULLANICILAR KAPSAM DISI OLMALI

" İBB’den Martı düzenlemesi! İşte yeni kurallar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İBB’den Martı düzenlemesi! İşte yeni kurallar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İBB’den Martı düzenlemesi! İşte yeni kurallar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!