Okunma

IBM Çözümler Zirvesi 2012 için Ne Dediler?


17 Şubat 2012 Cuma 09:46
IBM Çözümler Zirvesi 2012 için Ne Dediler?

IBM Türk‘ün önemli etkinliklerinden biri olan Çözümler Zirvesi 2012, 15 Şubat tarihinde Swissotel İstanbul’da gerçekleştirildi. Bilişim ve iş dünyasını şekillendiren geleceğin akıllı çözümlerine yer verilen bu yılki Zirvenin odak noktaları ise Akıllı Şehirler ve Akıllı Ticaret konularıydı.

IBM Çözümler Zirvesi 2012‘de Türkiye’deki değişik sektörlerden 10 başarı öyküsü, 25 strateji sunumu ve 200 demo katılımcılarla paylaşıldı. Etkinlikte ayrıca önde gelen finans kurumlarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı Akıllı Bankacılık toplantısı da yapıldı.

Dünyadaki şehirlerden somut başarı örneklerinin sergilendiği Akıllı Şehirler Sergisi ise etkinliğin odak noktası oldu.

Etkinlik için ne dediler? İzleyin!

IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, katılımcılardan da görüş aldık.

Sonraki Sayfa: Konuşmalardan önemli notlar

Konuşmalardan önemli notlar

Etkinliğin basın toplantısında konuşan IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Çözümler Zirvesi IBM’in benimsediği iş modelini uygulamalı olarak, somut örneklere dayandırarak müşterilerine, çözüm ortaklarına ve siz değerli gazetecilere gösterme fırsatı bulduğu bir etkinliktir. Bu sene herkesi yakından ilgilendiren iki temel alana odaklanmayı seçtik: Akıllı Şehirler ve Akıllı Ticaret. Bu konulardaki bilgi ve birikimimizi sizlerle paylaşmak için buradayız” dedi.


IBM Kamu ve Eğitim Sektörü Genel Müdürü Jeffrey Rhoda, IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, IBM Akıllı Ticaret ve B2B Başkan Yardımcısı Enrique Rodriguez.

Basın toplantısında IBM Kamu ve Eğitim Sektörü Genel Müdürü Jeffrey Rhoda ve IBM Akıllı Ticaret ve B2B Başkan Yardımcısı Enrique Rodriguez IBM‘in Akıllı Ticaret, Akıllı Kamu ve Akıllı Şehirler Yönetimi çözümlerini aktardılar. İlk olarak söz alan Jeffrey Rhoda “İstanbul, Manchester, Nice gibi şehirlerin her birine önümüzdeki yıl 300.000 civarında insanın taşınacağı öngörülüyor. Bu insanların bir kısmı iş fırsatları için, bir kısmı da o şehrin dinamikleri için geliyor. Hızla şehirlere doğru kayan bu dünya nüfusu şehirlerin temel sistemlerini kırılma noktasına getiriyor. Burada en fazla baskı altında olanlar şehir yöneticileridir. Şehir altyapılarımızın ihtiyaçlara akıllıca cevap verebilecek ve bunları sezebilecek yeni bilgilere ve teknolojilere dayanmalıdır. Örneğin, Akıllı Çözümler ile sel felaketlerini 48 saat öncesinden öngörebiliyoruz. 2008 yılından bu yana, her çapta şehirde yaklaşık 2.500 Akıllı Şehir projesi yürüttük ve derin bir tecrübe birikimi elde ettik. IBM’in Akıllı Şehir projeleri, karşı karşıya olduğumuz problemlerden çıkış yolunu gösteren yönetim, entegrasyon, inovasyon ve dönüşüm yol haritalarıdır” diye konuştu.

Ardından Enrique Rodriguez Akıllı Ticaret araçlarının önemini vurguladı: “Akıllı Ticarete ihtiyaç duymamızın en büyük nedeni, Akıllı Tüketicilerdir. Güç, şirketlerin elinden müşteri tarafına geçerken ticaretin kuralları da yeniden tanımlandı. Veri çeşitliliği ve bilginin serbest ve yoğun olarak paylaşılmasıyla müşteri tarafı sınırsız bir güç elde etti. Facebook’un Türkiye’de 30 milyonun üzerinde, dünyada ise 800 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Her gün Twitter’da 110 milyondan fazla tweet atılıyor. Cep telefonu taşıyanların yüzde 91’i, telefonlarını sürekli kendilerine 1 metre yakın mesafede tutuyorlar. Müşterilerin yüzde 81’i bir ürünü almadan önce sosyal sitelerde yazılan yorumları okuyor, yüzde 91’i satın alma kararları için arkadaşlarına ve ailelerine danışıyor. Yüzde 70’i tanımadığı insanların yorumlarını okurken, sadece yüzde 10’u perakendecilerin yorumlarını inceliyor. Müşteriler mobil ve dijital ortamları kullanarak şirketlerle ilişki kurma ve iş yapma yollarını artık kendi çizdikleri çerçeve içerisinde yürütüyorlar. Akıllı Ticaret, her aşamanın kusursuz işlemesini mümkün kılıyor. IBM 2010 yılından bu yana Akıllı Ticaret girişimi için 2 milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

:: IBM çözümleri ve sunumlar için neler düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “IBM Çözümler Zirvesi 2012 için Ne Dediler?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel röportajlar yapmışsınız, teşekkürler.

  2. Troy dedi ki:

    IBM Türk Genel Müdürü’nün videoda ülkemiz için söylediklerine dikkat edin derim. Harika sözler bunlar.

  3. şowalye dedi ki:

    İStanbul listeye girme şansa sahib..

" IBM Çözümler Zirvesi 2012 için Ne Dediler? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM Çözümler Zirvesi 2012 için Ne Dediler? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM Çözümler Zirvesi 2012 için Ne Dediler? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "