Okunma

IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti!


04 Ağustos 2016 Perşembe 09:30
IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti!

New York, ABD merkezli teknoloji şirketi IBM, önemli ölçüde güvenilir malzemelerden mikroskobik boyutta bir sinir hücresi üretti.

IBM‘nin Zürih merkezli laboratuvarı üretimini gerçekleştirdiği nöronların sinyal aktarımı simüle edilerek organik beyinlerde çalışabilirlik düzeyini ölçmek için 500 adet prototip oluşturuldu.

Araştırmacılar; diğer yapay zeka hücrelerinde olduğu üzere elementlerin gerçek kilometre taşlarına oturması için henüz erken bir aşamada olduklarını kaydettiler.

IBM’in bu başarısını önemli kılan olay ise üretilen nöronların birkaç nanometre küçültülmesi halinde hala düşük enerji ile etkinleştirilebilmesinden ileri geliyor.

16-08/04/nuk4wmvkcqbxvvuurygmfpfjdkjl6ggzxlj10_6c00c.jpg

Yapay sinir hücresi nasıl oluşuyor?

Organik sinir hücreleri absorbe enerjiyi belli miktarlarda almak için sinyaller yardımıyla hareket kabiliyetlerini sağlıyorlar.

IBM sürümü sinir hücresi ise Germanyum-Antimon-Tellerium (GST) elementlerinden oluşan optik diskler yardımıyla meydana getiriliyor. Mevcut GST‘ye yeterli ısı verilmesinin ardından bir kristal iletkene amorf izolatör yardımıyla gelen fiziksel faz değişime uğruyor.

Sahte membran kristal fazın değişikliğe uğramasının ardından sinyallerden geçen amorfiye geri dönüyor. Bu sayede yapay nöronlar, organik nöronların işlevine sahip olmuş oluyor.

16-08/04/ibm-artificial-neuron-ai-computer-1470289917.jpg

IBM araştırmacıları söz konusu çalışmalarının, gelecek süreçteki araştırmalara öncülük edebileceğini öne sürüyorlar.

Bilim insanları yapay nöronların; paralel işlem tasarımları, taklit bilgisayarlar oluşturmak, karar alma-işleme, duyusal bilgi yaklaşımı gibi organik nöronlara ait işlemleri yerine getirebileceğini ifade ediyorlar.

:: IBM’in söz konusu yapay nöronlarını endüstriyel çözümlerinde kullanacağını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar nelerle uğraşıyor biz nelerle 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka kendini farkettiğinde muhtemel olabilecekler için ex-machina filminiz izleyebilirsiniz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Varsa yoksa ibm

 4. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıl önce avrupaya kurmuşdu IBM o labaratuvarı. Sonuç alınmaya başlamasına çok sevindim. Beyinde oluşan alzheimer, parkinson ve şifozreniye bi çare olur inşallah..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyayı yapay zeka yok edecektir. Bu bir gerçek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bak hava olmasın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  dünya nereye doğru gidiyor lan böyle 🙂 Yakında terminatör gerçek olursa hiç şaşırmamak lazım 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  gelecek çok ilginç yapay hücreler falan :))

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yapmayın kardesım 🙂

" IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM, Yapay Sinir Hücresi Üretti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "