Okunma

İdrardan elektrik üreten teknoloji!


23 Haziran 2017 Cuma 08:00
İdrardan elektrik üreten teknoloji!

İdrar, yapısında bulundurduğu organik maddeler nedeniyle bilimsel çalışmalarda önemli bir potansiyele sahip. İngiltere’de UWE Bristol araştırmacılarının idrardan elektrik üretmek için geliştirdikleri teknoloji, aynı zamanda gıda zehirlenmelerinin de ana nedeni olan salmonella bakterilerini de temizliyor.

Hem arıtıma hem enerji üretimi

Geliştirilen mikrobiyal yakıt hücresi (MFC) sistemi, idrar gibi organik atıkları çevreye güvenli bir şekilde salındığı ölçüde başarıyla temizleyebilir ve üretilen elektrik enerjisi akıllı telefonu şarj etmek, aydınlatma sağlamak gibi düşük güç gerektiren işlemlerde kullanılabilir.

İdrardan elektrik üretmek, yeni bir fikir olmasa da sistemin patojenleri temizlemesi önemli bir avantaj sağlıyor. Kanalizasyon şebekelerinde cihazın kullanılmasıyla hem arıtma işlemi hem de enerji üretimi kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

17-06/23/idrardan-elektrik-uretimi-shiftdelete.jpg

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre salmonella patojeni, ABD’de her yıl 1 milyon gıda kaynaklı hastalığa neden olmakta ve 19.000 hastaneye yatma ve 380 ölümle sonuçlanmaktadır. Gelişmemiş Afrika ülkelerinde ise bu sayı çok daha fazla.

::İdrardan elektrik üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İdrardan elektrik üreten teknoloji!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  tonla böyle haber çıkıyor hiç biride olmuyor sallıyor sadece biz buluyoruz araştırıyoruz gibi gösteriyor avrupa kendini

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Lan çocuk sen başka habere başka yorum mu yaptın? Yoksa kafan mı güzel? İdrardan elektrik üretmeyi anlatan haberde telefon yorumu ne ayak lan?!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İdrara yakında zam gelir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Desene çişin kilosu yükselir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tuvalete işemek israf mı oldu şimdi. Asdasf

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Haber iyi düşünülmüş ancak dövizdeki hareketlilik ve ülkemizdeki ekonomik dalgalanmayıda (vergiler) göz önünde bulundururarak 1500 TL olan ortalama orta seviye cihaz fiyatlarını 1750 TL'ye uzatmak gerekir diye düşünüyorum,(türkiyede değilde başka bir ülkede yaşasaydık 1500 TL'ye karşılık gelen 2 cihaz alabilirdik,ama ülkemizde 2 telefon parasina 1 telefon aliyoruz,devletimiz böyle istiyor) sonuçta 1500 TL veren 250 TL daha üzerine ekleyebilir,1500 TL ama üzerine birkaç yüz daha eklersek daha iyisi var denilebilecek onlarca kalite telefon var,1500 bandında ise benim tercihim kesinlikle Xiaomi 5s.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok yakından usuruktan gaz elde edilse şaşırmayın

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yani ben birinin işediği enerjiden mi faydalanacağım olmaz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok şeyden üretilebilir. Önemli olan maliyeti ve ne kadar verimli olduğu. Limon ile digital saat çalıştırmaya benzemesin sonra

" İdrardan elektrik üreten teknoloji! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İdrardan elektrik üreten teknoloji! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İdrardan elektrik üreten teknoloji! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "