Okunma

İki Bilgisayarı Aynı Anda Kullanın


13 Şubat 2009 Cuma 09:18
İki Bilgisayarı Aynı Anda Kullanın

KVM Switch (kısaltması Klavye, Video, Fare ) birden fazla bilgisayara erişiminin tek bir klavye, video monitör ve mouse vasıtası ile gerçekleştirilmesini sağlayan bir donanımdır. USB bağlantının olmadığı günlerde bu işlem tipik kablolama ile gerçekleşiyordu.

Yani Görüntü, klavye ve fare kablolarını bilgisayarlara bağlayarak KVM Switch’de birleştirip tek , bir klavye, fare ve monitör ile bilgisayarlar arasında geçiş yapabiliyorduk. Hala bu eski teknolojiye sahip cihazlar satılmakta.

Bu cihazların yönetebileceği bilgisayar desteği ise 2 bilgisayardan tutunda 64 bilgisayara kadar uzanıyor. Bu sayı genişleme özellikli KVM Switch modellerinin uyumlu bağlantı yapısı ile birbirine bağlanarak çok daha yüksek rakamlara ulaşabilmektedir.

Gelelim günümüze. Şimdiki yapılar eski bağlantı arabirimlerini kullanmıyor. Yani önümüzde aklınıza gelebilecek her şeyi bağlayabildiğimiz USB arabirimi var. Yeni KVM Switch’lerde bu arabirim üzerinden kullanılabiliyor.

ATEN markasının kullanıcıların beğenisine sunduğu ürünlerden biri de bu USB arabirime sahip olan CS661 model KVM Switch. Ufak yapısıyla dikkat çeken bu ürünün iki USB kablosunu iki bilgisayara bağlamanız yeterli. Herhangi birinden diğerine erişebiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz.

Örneğin bir bilgisayarda Excel dokümanı açtınız, diğer bilgisayar kullanıcısı bu dokümanı görebiliyor ve müdahale edebiliyor. Ürünün en ilginç taraflarından biri de herhangi bir yazılım kurmanıza gerek kalmaması. Çünkü cihazı bilgisayara bağladığınızda Innovative File Management yazılımı otomatik kuruluyor, sizin fazladan bir şey yapmanıza gerek yok.

Harici bir güç adaptörüne ihtiyaç duymayan ATEN CS 661 bu konuda da bizleri sevindirdi. Ürünün diğer başarılı bir yönü ise üzerinde USB giriş barındırması. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir depolama cihazını bu USB arabirim üzerinden bağlayabiliyor ve kolaylıkla paylaşabiliyor.

Ürünün kablo uzunluğu ise 2,5 metre. Bu uzunluk biraz daha fazla olabilirdi. Sonuç olarak iki bilgisayar arası bağlantı için oldukça iyi düşünülmüş bir cihaz. Özellikle hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bu cihazı denemelisiniz.

:: Böyle bir ürüne ihtiyacınız var mı?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İki Bilgisayarı Aynı Anda Kullanın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  “2 bilgisayardan tutunda 64 bilgisayara kadar”
  da ayrı olacak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  nereden satın alabiliriz acaba

 3. SDN Okuru dedi ki:

  forumda bire ara sorulmuşyu iusb kablosunun iki ucunu bilgisayarlara taksak ne olur diye. o zaman da şimdi de cevabım switch tarzı iki bilgisayarı birbirine tanıtan bir şey olmadığı sürece olmazdı. ürün gayet mantıklı bir şey ucuz da olursa çok satar gibi.

" İki Bilgisayarı Aynı Anda Kullanın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İki Bilgisayarı Aynı Anda Kullanın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İki Bilgisayarı Aynı Anda Kullanın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "