Okunma

İki Farklı iPhone 6, Peki Hangisi?


19 Ağustos 2014 Salı 08:00
İki Farklı iPhone 6, Peki Hangisi?

Apple‘ın merakla beklenen iPhone 6 lansmanına sayılı günler kaldı. iPhone 5s tanıtımından kısa bir süre sonra ortaya çıkmaya başlayan gelecek nesil iPhone dedikoduları, son aylarda iyice tavan yapmış durumda. Söylentilerin geçmişine bakılacak olursa, üzerinde uzlaşı sağlanan konuların başında gelecek nesil iPhone‘un 4.7 inç ve 5.5 inç ekran büyüklüklerine sahip iki ayrı model olarak satışa sunulacağı iddiası geliyor.

Tasarım tercih nedeni olmayacak

Cihazların isimleri konusundaki belirsizlik sürse de, sızıntı görseller ve render görselleri her iki cihazın tasarım hatlarının birbirine benzeyeceği, hatta boyutları dışında aynı olacağını gösteriyor. Bu bakımdan iki cihaz arasında tasarımsal farklılık bir tercih nedeni olmayacak diyebiliriz.

Asıl düğüm ekran büyüklüğü 

İki cihaz arasındaki asıl tercih unsuru hemen herkesin hemfikir olduğu gibi ekran büyüklüğü olacak. Bu noktada kişisel tercihlerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. 3.5 inç ve 4 inç gibi rakiplerine göre oldukça küçük ekranlara kendi kitlesini alıştıran Apple, bir anda 4.7 inç ve 5.5 inç‘lik boyutlarına geçerek bir anlamda sadık müşterilerinin kafasını karıştıracak. Zira, mevcut iPhone modellerinin küçük ekranları hem Apple‘ın hem de azımsanmayacak bir müşteri kitlesinin savunduğu gibi tek elle kullanıma olanak sağlıyordu. Bu nedenle, büyük ekranlar hatırı sayılı bir tüketici kitlesinde kararsızlık yaratabilir.

14-08/19/size-comparison-1.jpg

Ekran büyüsün ama ne kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz riske karşın, büyük ekranın artık Apple için kaçınılmaz bir talep olduğunu da söylemek gerekiyor. Çünkü, sadece 4 inç‘ten büyük ekranlar için rakip platformlara kayan büyük bir kullanıcı kitlesi olduğu biliniyor.

4.7 inç, mevcut iPhone kullanıcısı için ideal olabilir

4.7 inç‘lik iPhone‘un, hali hazırda iPhone 55s, 5c ve daha eski modelleri kullanan kullanıcılar tarafından daha çok tercih edileceğini söylemek mümkün. Sızan tasarımlara bakılırsa, Apple özellikle 4.7 inç‘lik modelde çerçeveyi ince tutarak ve cihazı enine büyütmeyerek tek elle kullanıma en yakın deneyimi sunmaya çalışacak. Böylece yeni cihaz, tek elle kullanıma alışanlar için uygun bir tercih haline gelecek.

14-08/19/iphone-news.jpg

“Bir elim işte, bir elim telefonda” diyenlere 4.7 inç

Özellikle anlık mesajlaşma programlarını sık kullananlar, yolda yürürken, her ne kadar yasak olsa da otomobil kullanırken ya da herhangi bir başka işle uğraşırken telefonlarından kopamayanlar için 4.7 inç‘lik seçenek daha uygun bir alternatif sunacak.

Oyun ve video tutkunlarına 5.5 inç

5.5 inç‘lik iPhone ise daha geniş alana ihtiyaç duyan, akıllı telefonunda sık sık video, hatta film izleyenel konsolu sınıfı oyunlar oynayan ve mobil uygulama deneyimini daha büyük ekranda yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan olacak. 

Görme problemeleri olanlara büyük ekran

Ayrıca, yaşı ilerlemiş tüketicilerin görme problemleri nedeniyle büyük ekranlı akıllı telefonlara daha fazla ilgi gösterdiğini unutmamak gerekiyor. Birçok göz problemi yaşayan tüketicinin, sadece küçük ekranı yüzünden iPhone‘dan uzak kaldığını çevrenizde gözlemleyebilirsiniz. Bu kişiler için de 5.5 inç başta olmak üzere her iki model de tercih edilebilir olacak.

14-08/19/iphone-6-news-1408400046.jpg

Teknik farklar da belirleyici unsur

İki cihazın arasında teknik özellik farkı olup olmayacağını henüz bilmesek de, 5.5 inç‘lik cihazın saat hızı daha yüksek bir çipe sahip olacağı ve daha yüksek mAH değerine sahip bir pil ile geleceği söylentileri daha önce ortaya çıkmıştı. Bu iddialar gerçekleşirse, 5.5 inç‘lik modeli yukarıda söz ettiğimiz oyunvideoeğlence sınıfına oturtmak daha da mümkün hale gelecek.

Ergonomi, büyük ekran deneyimine karşı

Özetle, 4.7 inç‘lik iPhone, mevcut iPhone modellerine alışkın, tek elle kullanımakullanım kolaylığına, inceliğe, hafifliğe ve küçük boyutlara önem veren kullanıcıların tercihi olacak. 5.5 inç‘lik iPhone ise tablet deneyimine yakın bir deneyimi akıllı telefonunda yaşamak isteyen, oyunvideo ve eğlence tutkunlarına yönelik olacak. 

:: Sizin seçiminiz hangi iPhone olacak?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “İki Farklı iPhone 6, Peki Hangisi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bende 5s den büyük ekran tutmaz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  5.5″ olan 5 bin tl den girer artık türkiyeye

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle telefon kullanımında forever Iphone. (Belki android’de LG bir nebze denenebilir ama samsung asla)

  Apple’ın Iphone’da birden fazla boyda cihaz ile gelmesi herkesi memnun etmek istediğine işaret edilmelidir. Haberde de yer aldığı gibi Apple ekran boyutu sebebiyle bir çok müşterisini Samsung ve LG’ye kaptırdı.

  Çıkabileceği ihtimal de olsa; ben de 5.5 inc geniş ekranı tercih edecek müşterilerden biriyim. (Hem samsung hem LG hem de Apple kullanan biri olarak)

  Büyük ekranlı ürünlerde Chip ve batarya üst segment olarak gelmek zorunda zira şarj sorunu yaşamak istemeyiz.

  Bu yıl Apple’ın mobil yılı olur.

  By A0Z

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar henüz arkasının tasarımı tam değil orda şekli belli sadece orda çift ledli flaş yok apple simgesi yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence apple herkesi ters köşeye yatırıp 4.3 bir cihaz çıkaracak

 6. SDN Okuru dedi ki:

  cep telefonu diyorlar. hani cebe sığması lazım. 5.5 ya da 4.7 nedir? bana 3.5 idealdi ama 4 te kabul edilebilir. illaki büyük bir model çıkacaksa bu 4 ve diğer ekran boyutu olmalı. 4’ten vazgeçilmemeli

 7. SDN Okuru dedi ki:

  biri 4.2″ civarı diğeri ise 5.0″ olacak !

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ben alsam 5.5 inç olanı alırım fakat bildiğiniz gibi belli bir süre sonra 6 modelinin S’inide piyasaya sürer Apple o yüzden bekler 6s de çok büyük değişimler oluyorsa 6 s alırdım fakat büyük değişim yoksa 6’nın 5.5 inç’ni alır köşeme çekilirdim. 😉

 9. SDN Okuru dedi ki:

  4,7 inç’lik olan iPhone’un arka tarafı bence çok kötü olmus iphone u diğer telefonlardan ayıran o kaliteli durusu onda yok malesef

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 5.5 inç çıkarsa almayı düşünüyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  arkası her türlü berbat 🙁 bu yüzden 5s alıcağım -kaan

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Büyük ekran benimdir. Hemen satarım 5S i 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  4.7 tam ideal çerçeveyi biraz azaltsınlar home tuşu biraz küçültün ama

  alt ve üstteki ekrandan sonraki boşluk eşit olmalı o zaman iyi oluyor mesela s5 falan iy değil ama 5s iyi çünkü simetrik

 14. SDN Okuru dedi ki:

  5s i çok beğenmem rağmen ekaranı küçük olduğu için kullanamamıştım 5.5inc bi iphone gelirse sanırım alabilirim

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kalemli ve değişken ve uzun ömürlü pilli olmadıkça NEVER İPHONE..
  ASLA İPHONE ………

 16. SDN Okuru dedi ki:

  evet sağlam kaynak….. Apple 3 adet telefon çıkaracak… ve dünya gündemine oturacak…
  1. tel 4.5” inç
  2. tel 5” inç
  3.tel ise 5.5”inç olacak bekleyin görün

" İki Farklı iPhone 6, Peki Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İki Farklı iPhone 6, Peki Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İki Farklı iPhone 6, Peki Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "