İkinci el telefonlara ‘sertifika’ şartı geldi


17 Şubat 2021 Çarşamba 10:54
ABONE OL
İkinci el telefonlara ‘sertifika’ şartı geldi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kullanılmış telefonların ekonomiye tekrar kazandırılması ve güvenli şekilde tüketiciyle buluşturulması için  sertifikalandırma yoluna gidiyor. TSE “İş Yerleri-Cep Telefonu Yenileme Merkezileri İçin Kurallar” standardını yayımladı.

İsteyen işletmeler bu standart için başvuru yapabilecek

TSE ikinci el cep telefonlarını yenileme standardı getirerek tüketiciyi korumayı hedefliyor. Standart dahilinde açılacak cep telefonu yenileme merkezleri, ikinci el telefonlarda önceki kullanıcıyla illiyet bağını kaldıracak. Bu merkezler ikinci el telefonların onarılması gereken parçaları onarıp tüketiciye sorunsuz bir şekilde cihazları ulaştıracak. İsteyen işletmeler yenileme merkezi için başvuru da bulunabilecek. İşletmelerin bu belgeyi alabilmesi için TSE‘ye başvurması yeterli.

Yenileme merkezi olmak isteyen işletmeler cihazların da sorumluluğunu üstlenecek. İşletmelerin telefonlara vereceği garanti süresi “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik“te belirtilen süre kadar olacak.

Kısacası TSE’den bu standardı alan işletmeler şunları yapacak:

-Cihazların kayıp, klonlanmış ve çalıntı olup olmadığı kontrol edilecek.

-IMEI numarası beyaz listede olmayan cihazlara yenileme işlemi uygulanmayacak.

-Cihazın yenilenmesine engel olan fonksiyon kaybı sorunlar kontrol edilecek.

-İkinci el cihazın değerini belirleyecek ve bu işlemi en geç beş iş günü içerisinde yapması gerekecek.

-Cihazın performans testleri yapılacak.

-Cihazların verileri kalıcı olarak yok edilecek ve bu durum müşteriye belirtilecek. Buradaki tüm hukuki, idari ve cezai sorumluluk müşteriye ait olacak.

-Yenileme merkezleri, ikinci el telefonların yenileme işlemini yaparken, onarım ve parça değişikliğinin yapılmasını, önceki kullanıcıya ait kişisel veriler dahil tüm bilgilerin geri getirilemez şekilde yok edilmesini, performansının ve tüm fonksiyonlarının gerektiği gibi çalıştığının tespitini yapabilecek.

-Yenileme işlemi yapılan ikinci el telefonların elektronik kimlik bilgileri değiştirilemeyecek.

-Yenileme işlemi yapılan ikinci el telefonların sertifikalandırma işlemi yapılacak. Bu sertifika ve yenilenme işlemlerini gösteren liste, yenilenmiş telefonla birlikte verilecek.

-Yenilenen ikinci el telefonlar, tüketicilerin kolayca görebileceği ambalajına, etiketine, garanti belgesine, IMEI numarasını içeren faturasına, reklam ve ilanlarına “Yenilenmiş Ürün” ibaresi ve iş yeri bilgilerine yer verilerek satışa sunulacak.

-Yenilenen cep telefonuna yapılan işlemler, değiştirilen parçalar ve garanti şartlarıyla ilgili bilgiler cihaz ambalajı üzerindeki bilgilerle uyumlu olacak.

-İkinci el cep telefonunun ana kartı değiştirildiğinde bu durum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına bildirilecek.
yazarAlpatürk Şahin

1995 yılında Trabzon'da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi aldı. 2019'dan beri ShiftDelete.Net için içerik üretiyor. Grafik tasarımın yanı sıra, oyunlarla ve müzikle ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Boşuna tüketiciye ekstra maliyet gelecek. Telefon yenilenmek zorunda mı? Testleri yapılsın, kondisyonunu gösterir sertifika alsın yeter. Bir de telefon galericileriyle uğraşacağız.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Gereksiz bir şey. İkinci el telefonun garantisi devam ediyorsa gayet rahat alınır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Birisi boşuna demiş ama letgo gibi yerlerde kazıklanma çok oluyor en azından başıma geldi 😓

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

ilk yorum yapan arkadasin da hakki var ama dolandiricilijla yalancilikla bas etmenin tek yolu bu. telefon aliyosun ekrani aytiliyi servise gidiyosun 30 kez ekrani degismis oluyor. aliyosun adam sorun yok diyo bi bakiyosun hayalet ekran var. adama diyosun kullanima engel degil diyo bide uste cikiyo. iyi bi sistem. keske ikinci el araclarada gelse

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

İlk yorum yapan kişi olarak cevap veriyorum, bu şekilde her telefon ederinden pahalıya satılmak zorunda kalınacak, eğer kişilerin telefonlarını satmalarına da yasak gelirse ikinci el satışı iyice düşer, düşünce de fiyatlar düşmek zorunda kalır, olan ikinci el telefonunu satana olur, yenileme yapanlar zengin olur. Böyle yapacaklarına ikinci el telefon expertizi çıkarsınlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Ben yenilenmiş telefon aldım Siri çalışmıyor.1 yıl garantisi var. Göndereceğim. Babama bir telefoncudan ikinci el cihaz aldık, güncelleme yapılmıyor, titreşim bozuk vs.
Piyasadaki telefoncuların sattığı çoğu cihaz sıkıntılı, yenilenmiş cihaz aldığınızda 100-200₺ farkla bir yıl garantili cihaz alıyorsunuz. Sorun çıksa da standart garanti işlemi uygulanıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Millet ne yapsin 2 el aliyorlar oda calisiyormu bozukmu ***** sayelerinde tlf fiyatlari uctu millet careyi ikinci elde ariyor ama oda bos is guven ***** kadar pahali satilirsa olacagi bu gidipte bir sifir tlf alamiyoruz ki en kotusu 2500 den asagi ***** insanlari ne hale dusurdunuz dilenmez dilenci ***** almak imkansiz hale geldi sayenizde

" İkinci el telefonlara ‘sertifika’ şartı geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İkinci el telefonlara ‘sertifika’ şartı geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İkinci el telefonlara ‘sertifika’ şartı geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği