Okunma

İngiltere’de Akıllı Yaya Geçiş Sistemi


08 Mart 2014 Cumartesi 18:30
İngiltere’de Akıllı Yaya Geçiş Sistemi

Araçlar için geliştirilen yaya tanıma teknolojisi elbette hayatımızı bir nebze daha güvenli kılıyor. Ancak “Nasıl olsa araçlar bizi tanıyor” deyip yola atlıyor muyuz? Asla. Bizim için ışığın yeşile dönmesini bekliyoruz.

Trafiğin yoğun olduğu, çok kalabalık caddelerde yaya grupları karşıdan karşıya geçmeye çalışırken ışık, araçlar için birden yeşile dönebiliyor. Bu durumda da araçlar yayaların yoldan kaçılmasını bekliyorlar.

Londra’da geliştirilen bir teknoloji ise karşıdan karşıya geçmeyi kolaylaştırıyor ve daha güvenli kılıyor. Londra Valisi Boris Johnson, bu sistemin daha önce hiçbir yerde kullanılmadığını iddia ediyor.

Sistemin işleyişi ise şu şekilde: yolun kenarında yeşilin yanmasını bekleyen yaya grubu kalabalıklaştığında sistem bunu algılıyor ve onları yol kenarında bekletmiyor. Ayrıca geçiş süresi, yaya grubunun kalabalıklığı ile doğru orantılı.

Yani daha kalabalık grupların karşıdan karşıya geçmesi için daha uzun süre tanınıyor. Gelecekte ise herkes karşıya geçtikten sonra trafik ışıkları daha hızlı değişecek. Böylece araçlar boşu boşuna beklemeyecekler.

Peki bu teknoloji yeni mi?

Daha önce benzer bir teknoloji yine Londra’da trafik akışını takip ederek dört yol ağızlarında trafiğin sorunsuz akması için geliştirilmişti. SCOOT adlı teknoloji, şimdi 3.000 yerde kullanımda.

Valinin büyük heyecan duyduğu bu gelişme ise bu yaz Londra’da birkaç yerde denenecek. Karşıdan karşıya geçerken meydana gelen kazada ölen insan sayılarını göz önünde bulundurursak bu gelişme herkes için umut verici olabilir.

:: Benzer bir sistem Türkiye’de kullanılabilir mi?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “İngiltere’de Akıllı Yaya Geçiş Sistemi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim bilim adamlarımız gerçekten akıllı ve zekiler. Ama hükümet onları kaybediyor. Tübitak kendi çapında proje başlattı ama yeterli değil.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Adana’nın bazı bölgelerinde var bu uygulama.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu kadikoye koysunlar bakalim trafik hic akacakmi eger yolda yaya kalmayana kadar kirmizi yaniyorsa yayalar aheste aheste yurur kimseyi sallamaz boyle bir sistemi koyamak icin insanlarinda en az bu sistem kadar gelismis olmasi lazim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Adamların otobüs sistemi de akıllı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler destek verseler neler yapilcakti daha …

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bunu ilk itü yapıştı da bizim hükümet destek vermemişti

 7. SDN Okuru dedi ki:

  adamların sülalesi gelişmiş

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yazıdaki ”yoldan kaçılmasını bekliyorlar” kısmına bittim:)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu durumda Bağdat Caddesinde araçlar gidemez 😀 yaya yoğunluğu sürekli var 😀

 10. selcukpnar dedi ki:

  Akıllıca bir sistemmiş.
  İstanbul’a da gelir her halde böyle bir şey İstanbul’a da lazım.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyede olsa direk yola atlarlar

 12. faruksio dedi ki:

  İstanbula kesinlikle lazım tabi gelir mi şu an için sanmıyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  hay o ingilterenin ben taaaa

" İngiltere’de Akıllı Yaya Geçiş Sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’de Akıllı Yaya Geçiş Sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’de Akıllı Yaya Geçiş Sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "