Okunma

İnsan Adındaki Bilgisayar Sistemi


07 Ağustos 2012 Salı 07:40
İnsan Adındaki Bilgisayar Sistemi

İnsanı bir bilgisayara benzetiyorum. Nasıl ki bir bilgisayarı düğmesine basarak açıyoruz, insan için de bu ‘düğmeye basma’ işlemi spermin ana rahmine düşmesi ve ceninin büyümesi ile başlıyor. Bir bilgisayar en fazla iki ila beş dakika arasında açılır ve her geçen gün bu süreyi hızlandırmak için mühendisler deli gibi çalışır.

Öte yandan insanda durum biraz farklı. İnsan denilen makinenin, var olduğu günden bu yana, açılması ve sistemin yüklenmesi, istisnai durumlar hariç, 9 ay 10 gün sürüyor.

İnsan sistemi açılır açılmaz bazı varsayılan programlar üzerinde yüklenmiş oluyor. Bu programlar şöyle örnekler verebiliriz; ağlayarak ihtiyaçlarını dile getirme programı, acıkma programı, uyuma programı, beş duyu ile çevresinden veri toplama programları, vücut parçalarını hareket ettirme programları.

Elbette bu programların varsayılan değerleri ile başlangıçta mükemmel olduğunu söylemek mümkün değil. Zaman içerisinde bu temel programlar ve yeni yüklenen programlar çevresel faktörler ile gelişiyor ve mükemmelleşiyor. Tabi mükemmelleşemeyen hatalı üretimler yok değil.

Örneğin emniyet şeridine gereksiz şekilde giren şoförler, zaten kaçak ve virüslü programlarla dolu beyin parçalarını balgam yoluyla sokağa tükürenler ve benzerleri.

Günün sonunda insana hangi programlar yüklenirse girdiler ve çıktılar bu kapsamda gerçekleşir. İnsan sistemi kaynaklarının kaldıramayacağı bir programı kişiye yüklemek ne kadar hatalı olacaksa, aynı sisteme yüklenmemiş bir programın üretebileceği çıktıları da beklemek o denli yanlış olacaktır.

Şimdi düşünelim; girdilerin doğru olduğunu düşündüğümüz, programın yüklü olduğuna inandığımız ve doğru çıktıları elde edeceğimizi ön gördüğümüz pek çok durum neden beklediğimiz gibi gelişmez? Hataları nerede aramak lazım? Gelecek yazımızın konusunda buluşmak ümidiyle…

Bu yazı Ahmet Usta tarafından yazılmıştır.

:: Gelecek yazı hakkında tahminleriniz nelerdir?

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “İnsan Adındaki Bilgisayar Sistemi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz “ne alaka” yazı olmuş.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence benzetme şekliniz yanlış. Çünkü insan bilgisayara benzetilmeyecek kadar mükemmel bir yaratık. Ancak bir bilgisayar insana benzetilebilir. Çünkü yapılan icatların veya çalışmaların esinlenme kaynağının bir kısmını insan oluşturuyor. İnsanın yaratışı benzersiz birşeydir ve bu şekilde benzetilmesi anlamsız olmuş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ilk makına yaratıcısı tarafından yaratılır ve kapatıp açma özelliği vardır ama insanın oyle bir ozelliği yoktur düğmesine basıpta kapatamazsın istediğinde açmazsın..insan için düğmeye basma anı spermin rahme düşme anı demişsiniz ben buna katılmıyorum cunku makına yapılmış ve düğmeye basma anı gelmiştir ama insan daha sıfırdan yaratılma başlangıcında ana rahmindeyken o yuzden makına da sıfırdan yapılır.onun da bir yaratıcısı vardır..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık, fakat daha uzun olabilirdi. Sonraki yazınızı merakla bekliyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  aslında hayatıın en gerçek ve en temel gündemi.
  . tebrikler gerçekten güzel düşünülmüş

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Shiftdelete..iyi manşet atıyorsunuz ha :S

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Matrix sever biri olarak güzel olmuş. 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma bi yazı olmuş. Ama sizin mantıkla bakarsak sorun biraz da girdiyi verenlerde oluyor.

 9. haqy dedi ki:

  Bu tipler hatalı üretimden çok, güncelleme alamamış lg gibiler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir konu ama kısa olmuş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz uzun olaydı bari 🙂

 12. mustafacerit dedi ki:

  Başarılı bir tespit. Keyilfle okudum.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne ?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  shiftdelete ana sayfa haberi :))

 15. SDN Okuru dedi ki:

  iyi gozlem fakat yazıya dokum biraz zayıf olmuş.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel yazı teşekkürler 🙂

  Arnold’u görünce heyecanlandım dedim 5 filmde geliyor herhalde 😀

" İnsan Adındaki Bilgisayar Sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan Adındaki Bilgisayar Sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan Adındaki Bilgisayar Sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "