Okunma

İnsan Aklını Okuyabileceksiniz


27 Ocak 2016 Çarşamba 08:45
İnsan Aklını Okuyabileceksiniz

İnsanlar, empati yapmaya gerek duymaksızın, karşıdaki bireyin düşüncelerini, hislerini okumak konusunda her zaman meraklı olmuştur. Yapay zeka teknolojileri başta olmak üzere, bugüne dek yapılan çalışmalar ise, söz konusu çözümü insanlığın hizmetine sunamamıştı.

Son günlerde ortaya atılan bir iddia ise, bilim dünyasında büyük etki uyandırmış durumda. Japon bilim insanlarının, insanların aklını okuma işlevini yerine getiren bir icatta bulundukları belirtiliyor.

16-01/27/human-brain.jpg

Russia Today’in haberine göre; Japon Kyuşu Teknoloji Enstitüsü çalışanı Toşimasa Yamazaki, farklı yaş kategorilerinden bağımlı değişkenlerden oluşan bir grupla deneyler gerçekleştirdi.

Beyin ile sözleri aktarma konusunda işlev gören organı dil arasındaki korelasyonu bir alet yardımıyla inceleyen bilim insanı, deneye katılan bireylerin karşıdaki tarafın söyleyeceklerini dile getirmeden tahmin edebildiklerini ifade etti.

Kişilerin konuşmasında önce, beyine hazır olması yönünde bir işaret gönderdiklerini ifade eden Yamazaki, sözler söylenmeden 2 saniye önce, düşünülenin tahmin edilebildiğini vurguladı.

16-01/27/science-103112-003.jpg

Henüz deneme aşamasında olan projenin ise, geliştirilme aşamalarında ilerleme kaydedilmesi halinde, bunun tüm dünya ile paylaşılacağı belirtiliyor. Karşınızdaki insanın düşüncesini okumak ne denli işinize gelir bilmeyiz; ama halihazırda yozlaşan ilişkilere bir ket daha vuracağı kesin gibi gözüküyor.

:: Karşınızdakinin düşüncesini okumak ister miydiniz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İnsan Aklını Okuyabileceksiniz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Onu başardığımızda bu dünya nerelere gider bilmiyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Düşünce suçundan içerdeyiz…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu olursa türkiyede her yeri kan götürür…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bir süre olumsuz olur sonra herkes teletabi gibi olur.. öok iyi bişe

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Düşünce okuma palavrası her on yılda bir hortlar :))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Siz de iler ki teknolojiden korkmuyor musunuz? Ben ürpermeye başladım bile

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Otobüste karşıdaki insanla "Ne bakıyorsun lan?!" diye kavga eden insanlığın soyunu öldürmesi için iyi bir sebep.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hayalim gerçek mi oluyor ne ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Düşünceleri okuma çok tehlikeli

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bence böyle bir şey olmaz ve olmamalı zaten insanlar arasındaki ilişkiler gittikçe kötüye gidiyor böyle bir şey olursa daha olumsuz olaylar olur..

" İnsan Aklını Okuyabileceksiniz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan Aklını Okuyabileceksiniz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan Aklını Okuyabileceksiniz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "